Tízezrekért vett tizenegyes és kenőpénzek – Finnországtól Szingapúrig. Zörren a háló a REAC-pályán 2008 novemberében. Védelmi hibák, átjátszott játékosok, szemfüles ellenfél. Ebben az időben gyakran hasonló eredménnyel védekeztek a csapatok Siófokon és Diósgyőrben is. Általában nem a győzelemre, hanem a nagyarányú vereségre hajtottak, ez ugyanis hetente százezreket hozott a konyhára. (A Stopper korábbi összeállítását itt tekintheti meg.)
Főnök, segítők, szervezők, végrehajtók – így épülhetett fel a csalásra szakosodott „szindikátus”. A fogadási maffiát irányító Tan Seet Enget a múlt héten tartóztatták le Szingapúrban, társaival együtt. 680 meccset csalhattak el a vezetésével.
– Fel voltak osztva a területek, volt, akinek az volt a dolga, hogy felkutassák a rájuk kiosztott régióban azokat a játékosokat, játékvezetőket, akik adott esetben a manipulációra hajlandóak – fogalmazott a Hír TV Stopper című műsorában Nagy Andrea, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője.
A nyomozati iratok szerint Horváth Gábor azt vallotta, hogy a hazai fogadási csalássorozat két kulcsfigurája, Kenesei Zoltán és Lázár Mátyás jól ismerte Tant, akit csak „Boss”-nak, azaz főnöknek hívtak. Keneseit Tan az előd, Admir Sujic (2006 és 2008 között a Kaposvár légiósa) 2010-es letartóztatása után még vezetőnek is kijelölte.
A banda több bajnokit, kupa- és Ligakupa-meccset is elcsalt a vád szerint. De ezzel nem elégedtek meg, betették a lábukat Olaszországba és Finnországba is. Tizenéves fiatalokon keresztül pedig utánpótlásmeccseket is befolyásoltak.
Keneseiék 2011-ben éppen Horváthot küldték Tamperébe próbajátékra, és vele tartott Sallai Balázs is, aki a REAC-nál lehetett „csalásügyi” összekötő. Végül egyikük sem maradt Tamperében, Horváthnak pedig egy ezt követő próbajátéka is sikertelennek bizonyult – egy bundagyanúba keveredett svájci csapatnál.
Nagy Andrea azt is elmondta, volt, hogy céget alapítottak a csalásra, menedzseri szerződéseket próbálva kötni légiósokkal – merthogy Finnországban sem finn játékosok adták el a mérkőzéseket.
Ha már szóba került Olaszország, Keneseiék idővel képesekké váltak arra, hogy belekóstoljanak az olasz első osztályba. Horváth vallomása szerint Kenesei számára a Lecce–Lazio volt a csúcs, ezzel ürömi házában nyíltan dicsekedett. Állítólag mindkét csapat játékosai is tudtak a manipulációról. A pénzfutárok egyike Borgulya István, a Honvéd egyik korábbi játékosa volt, ők az említett műveletekre 600 ezer eurót vittek el személygépkocsival. A Boss 2 millió eurót tett fel a meccsre. Borgulya beismerte, hogy ott volt ezen a mérkőzésen, de a pénzügyi históriát „hülyeségnek” nevezte.
A REAC-os csalásnak vallomások szerint alappillére volt, amikor az egyik megbízó Lázár Mátyás lakására hívta a csapat játékosait, és részletesen elmagyarázta nekik, mit hogyan kell tenni.
A maffia vezetőitől a fenyegetés sem állt távol. A gólgazdag ZTE–Siófok mérkőzés félidejében például döntetlen volt az állás, mire üzentek „Sütőnek Kugyelától”, hogy el lesz törve a lába. Horváth közben jelezte a siófoki vezetőedző Aczél Zoltánnak, hogy „muszáj dolgoznunk a kétgólos vereségért”, amire jött a válasz: „csináljuk”. A Siófok 5-3-ra kikapott a találkozón.
Egy-egy elcsalt meccs 2500-3000 eurót ért fejenként. Ha viszont nem a kívánt eredmény született, két „ingyen” meccs járt a megbízónak. A csalásokat illegális ázsiai fogadóirodáknál tették meg.
Diósgyőrben Horváth egy feltett baseballsapkával jelezte a Nyíregyháza ellen, hogy el kell-e veszíteni a mérkőzést, ha nem „szerepelt” a fejfedő, mindenki játszhatott úgy, ahogy tudott, a mérkőzés végén pedig vissza kellett adni a 3000 eurót.
Az MTK és a Békéscsaba U19-es meccsére már ki sem látogatott Horváth, egy benzinkút parkolójából rendezte le a csalást. A találkozó közben is „ment az infó”, az első félidő elveszítéséért például 300 euró járt fejenként. A cserekapusnak 3–0-s eredménynél megüzente például, hogy 500 euró jár annak, aki „csinál egy tizenegyest”. Csinált, beengedte.
De mivel védekeznek a vádlottak?
– A szingapúri illetőt nem a magyar fogadási ügyek miatt vették őrizetbe – fogalmazott a Hír TV-nek Zamecsnik Péter ügyvéd, részleteket azonban ő sem tud. Zamecsnik szerint az említett mérkőzések manipulálására nincsenek bizonyítékai az ügyészségnek. Zamecsnik szerint a kihallgatási jegyzőkönyvek sem perdöntőek. – Horváth úrnak vannak terhelő adatai, de ezek nem elegendőek valakinek az elítéléséhez.
Horváthról igaz ugyan, hogy sokszor módosította az elmondottakat, de abban következetes volt, hogy Kenesei és Lázár irányították a manipulációt, mögöttük pedig Tan állt. Arról is beszélt egy alkalommal, hogy a Boss 500 ezer eurót küldött ügyvédekre. Zamecsnikhez ebből állítása szerint nem érkezett egy euró sem, sőt Tan védelméért sem kapott egyelőre pénzt.
A koronatanú Horváth Gábor azt is elmondta, mi sodorta idáig a labdarúgókat.
– A futballklubok tettek minket bűnözőkké. Nem fizették ki a fizetésünket. Berendezkedtünk egy életszínvonalra, amit nem tudtunk fenntartani, ha nem kaptuk meg azt a pénzt, amit ígértek.