Játékosaink az első félidő közepének zilált perceitől eltekintve végig kézben tartották a hajrára infarktusossá vált összecsapást. A sors és a sportszerencse súlyos igazságtalansága lett volna, ha végül mégis kicsúszik a markukból, és vele együtt elvész minden. Csakhogy hála a kegyelmi állapotban kézilabdázó, hét gólt vágó Lékai Máténak – szünet előtt saját kilenceséről ívelt a kilépő Erevik hálójába –, a harci sebességbe kapcsolt védekezésnek, és Mikler Roland tökéletes időzítésű bravúrjainak, megőrizték e győzelemmel felérő döntetlent.
Érdemes ugyanis részletesen és hátradőlve kielemezni, mennyit jelent ez az egy pont. Először is, a továbbjutást, ami az Eb-n egyáltalán nem laza ujjgyakorlat. Ha csak az elmúlt másfél évtizedet vesszük, férfi válogatottunk a 2000-es és a 2002-es kontinensviadalt kihagyta, a 2006-oson és a 2010-esen csoportjában rekedt, 2004-ben a 9., 2008-ban és 2012-ben a 8. helyen zárt. Megnyílt tehát a lehetőség az évezredes csúcsjavításra, hiszen a középdöntős ellenfelek közül kettő is verhetőnek ígérkezik. Nem véletlenül szemelte ki ugyanis magának az A jelű kvartettet Dánia – a házigazda jogán választhatott –, mert a vele a legjobb tizenkettőbe érkezett macedónok és osztrákok eddig a futottak még kategóriába tartoztak. Izlandtól és Norvégiától egy fikarcnyival sem könnyebb pontot szerezni, mint e két, előbb említett gárdát legyőzni; garancia persze továbbra sincs semmire, szombaton például mindjárt hatástalanítani kellene az annak idején Veszprémben is sokszor megcsodált macedón átlövő, Kiril Lazarov csuklóját.
Saját vadászösztönünket viszont ébren kell tartani, nehogy úgy járjunk, mint két éve Újvidéken. Akkor a spanyolok elleni egy és a franciáktól zsákmányolt két pontot vitte be válogatottunk a középdöntőbe, fogadkozott is mindenki, hogy ezt az egyedi esélyt nem szalasztja el, erre kikaptunk Izlandtól, majd Szlovéniától, és megint csak itthon, tévén követtük a végjátékot.
Egyelőre tehát rögzítsük a rajtpozíciókat: a dánok és a spanyolok 4-4 ponttal vágnak neki a második etapnak, a papírforma nekik ígéri a két elődöntős kvótát. Utánuk azonban a 2 ponttal álló macedónok, az 1-1 pontos magyarok és izlandiak, sőt még a pont nélküli osztrákok is úgy megkutyulhatják a sorrendet, hogy talán csak jövő szerda éjszakára gabalyodnak ki belőle.
„Úgy gondolom, a macedón és az osztrák csapat azonos képességű, mindkettő ellen a norvégok ellen tapasztalt védekezéssel, hátsó rendezettséggel eredményesek lehetünk” – nyilatkozta Mocsai Lajos szövetségi kapitány, hozzátéve, hogy néhány pozícióban még javulásra számít.
„Balátlövő poszton Nagy Kornélban és Putics Barnában még ott van a fejlődés lehetősége, bízom benne, hogy az izlandiak elleni találkozóhoz hasonlóan négy-öt kiemelkedő teljesítmény lesz majd, csak akkor van esélyünk” – tette hozzá a szakember, aki szerint a házigazda dánok kiemelkednek a csoportból. (MTI)
Az ellenben már most tény, hogy a továbbjutás hozadékaként csapatunk kiemelt lesz a 2015-ös vb pótselejtezőinek jövő vasárnapi sorsolásán. Azaz a júniusi oda-vissza vágós párharcra a következő kilenc ellenfél közül kaphat: Németország, Románia, Szlovénia, Litvánia, Görögország, Bosznia-Hercegovina, valamint az Eb négy csoportutolsója közül a három gyengébb. Az A négyesben a csehek, a B-ben ugyebár a norvégok zártak 1 ponttal, ennél eredménytelenebbül a C-ben már csak a lengyelek, a D-ben még a fehéroroszok és a montenegróiak végezhetnek.
Azaz Közép- és Kelet-Európa nem tündököl. Magyarország szerencsére persze kivétel.
Középdöntős program:
1. FORDULÓ (január 18.)
Macedónia–Magyarország 16.00 óra
Ausztria–Izland 18.15
Dánia–Spanyolország 20.30
2. FORDULÓ (január 20.)
Macedónia–Izland 16.00
Ausztria–Spanyolország 18.15
Dánia–Magyaroszág 20.30
3. FORDULÓ (január 22.)
Macedónia–Spanyolország 16.00
Ausztria–Magyarország 18.15
Dánia–Izland 20.30.