Bukarest megszerezte Budapesttől a versenyt

Hatalmas magyar veszteség: nem maradt a Római-parton a közel két évtizedet megélt rangos női tenisztorna.

Deák Zsigmond
2014. 02. 07. 4:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hasonló hangzás és a földrajzi közelség után a Kelet-Közép-Európát csak hírből és messziről ismerők világszerte hajlamosak összetéveszteni Budapestet Bukaresttel. Mi, magyarok, no és persze a románok nem, viszont a profi női teniszt irányító WTA szervezet hivatalos honlapjának szerkesztői egyelőre „hezitálnak”: a teljes éves kalendáriumban a wimbledoni Grand Slam-torna után július 7-től a Bad Gastein-i viadal mellett a Bukarest Opent jelölik, ám a dátumos rákeresésben hasonló kondíciókkal (salakpálya, 250 ezer dollár összdíjazás) a budapesti Hungarian Grand Prix-t.

Utóbbinak Márky Jenő a gazdája (licenctulajdonosa és versenyigazgatója egyben), először 1994-ben megrendezett challenger tornája 1996-ban lépett előre WTA-viadallá, klasszisok sora – például az 1999-es wimbledoni bajnok cseh Jana Novotná – indult el rajta, 2009-ben és 2010-ben magyar diadalt hozott Szávay Ágnes révén. Az utóbbi időben viszont nehéz helyzetbe került, a főszponzor(ok) visszalépése és árvíz is sújtotta, Márky többször megpendítette, egyedül nem bírja megtartani. A Magyar Nemzetben magunk is kongattuk a vészharangot, a Nemzeti Sport decemberben a WTA tervezett 2014-es naptárjára hivatkozva már vélelmezte a költözést, most szerdán pedig sajnos – a szervezet honlapjának felemás információja ellenére – hivatalossá vált, s a Magyar Nemzetben röviden közöltük is: Budapest helyett Bukaresté a megméretés.

Márky Jenő érdeklődésünkre megerősítette a hírt: „Nem szeretnék most hosszabban nyilatkozni, mert nem akarom megzavarni a jelenleg itthon zajló Fed-kupa küzdelmeit, a csapatunkat. Ám az tény, hogy mivel 2014-ben már semmilyen megfelelő anyagi forrás nem állt a rendelkezésemre, nem tehettem mást, mint hogy lemondtam a rendezési jogról. Ez nem csak az én veszteségem, sokkal inkább Magyarországé, a magyar játékosoké.” Szűcs Lajos, a hazai szakszövetség elnöke – aki korábban azt nyilatkozta a Magyar Nemzetnek, hogy szándékaik ellenére nem sikerült megegyezniük Márkyval – a távirati irodának így kommentált: „A Magyar Tenisz Szövetség mindent megtett, hogy Budapesten tartsa a tornát, ugyanakkor magánrendezvényről van szó, így a végső eredményt csak a verseny tulajdonosa befolyásolhatja. Bízunk benne, hogy hosszú távon vissza lehet hozni a tornát Budapestre.”

Ezt nem tudhatjuk, azt viszont igen, hogy egykori klasszisunk, Temesvári Andrea győzött a viadal első két, 1994-es és ’95-ös kiírásában: „Ennek is köszönhetően győződött meg a WTA arról, hogy jó helyre kerül a versenye, s most nagyon sajnálom, hogy egy ilyen kaliberű esemény távozik tőlünk. Sok hazai tehetségnek lehetőséget adott az előre jutásra, például Szávay Áginak és Babos Timinek. Nehezen látom be, hogy a világ egyik legnépszerűbb sportágának ilyen rangú viadalát nem tudjuk itthon tartani, de be kell látni, mecénásokkal manapság már szinte lehetetlen a finanszírozás.”
Nyilván nekünk nem vigasz, de jó helyre kerül a torna: a román női tenisz jelenleg egy top10-es (Simona Halep) és négy top100-as játékossal rendelkezik, a válogatott szerda késő este nagy csatában, de 2-1-re legyőzte a mieinket a Fed-kupa budapesti tornáján. Mint egy kivételtől eltekintve mindig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.