A tengerentúli profi jégkorongliga, az NHL legjobbjai 1998 óta szerepelhetnek téli olimpián. Naganóban Csehország–Oroszország, 2002-ben, Salt Lake Cityben és 2010-ben, Vancouverben Kanada–Egyesült Államok, 2006-ban, Torinóban Svédország–Finnország finálét rendeztek. Azaz az NHL-es korszakban most fordul elő először az is, hogy valamelyik tengerentúli alakulat döntős lesz nem észak-amerikai olimpián. Kanada és az Egyesült Államok még dobogós sem volt saját kontinensén kívül az elmúlt tizenhat évben.
Ezen időszak téli olimpiáit figyelembe véve a legtöbb érmük a finneknek van, szám szerint három (2006: 2., 1998 és 2010: 3. hely). Ők most is remekelnek, védekezésük és a kapusteljesítményük fokozatosan javul, a negyeddöntőben a házigazda oroszokat ejtették ki 3-1-gyel. A világbajnok svédek erejét jelzi, hogy három világsztárjuk – Henrik Zetterberg, Johan Franzen és Henrik Sedin – nélkül is magabiztosak.
A másik ágon az amerikaiak számítanak esélyesebbnek az eddig mutatott játékuk alapján. Mind a góllövés, mind a védekezés nagyon jól megy nekik, és most pluszmotivációt jelenthet számukra, hogy a nagy ellenfelüknél, Oroszországban lehetnek aranyérmesek úgy, hogy a szintén örök rivális, címvédő Kanadát búcsúztathatják.
Az örökrangsorban a még versenyben lévők között Kanada vezet 8 olimpiai arannyal (plusz 4 ezüst és 2 bronz), az Egyesült Államoknak és Svédországnak 2-2 első helye van, előbbi még 8 ezüstöt és 1 bronzot, utóbbi 2 ezüstöt és 4 bronzot tud felmutatni, míg Finnország még nem diadalmaskodott ötkarikás játékokon (2 ezüst és 3 bronz).

Menczer Tamás: Magyar Péter megint megfenyegetett egy hölgyet