Kowalczyk a klasszikus stílus specialistája, négy éve Vancouverben a 30 kilométeres távot írták ki ebben a műfajban, s akkor is nagy fölénnyel győzött. Ebben az idényben gyakorlatilag csak a 10 kilométeres olimpiai futamra készült, számos világkupa-versenyt kihagyott, s nem indult el a Tour de Skin sem, amelyet pedig zsinórban négyszer is megnyert.
Az olimpia előtt azonban edzés közben megsérült. Kifordult a bokája, és eltört a lábközépcsontja. A világ már csak úgy működik, hogy ezt sokan nem hitték el, csupán elterelő hadműveletnek tekintették, mondván a sportoló így akarja magáról lehántani az esélyesség terhét, és mások nyakába aggatni. Ő azonban megelégelte a pletykát, s egy hete szerdán az egyik közösségi oldalra kitette a lábfejéről készült röntgenképet, amelyen tisztán látszott a törés. „Hagyják abba a találgatást a lábamról!” – írta alá.
Ez az egyenes kiállás mindig is jellemző volt a lengyel sífutóra. Négy éve az olimpia idején arra panaszkodott, hogy legnagyobb riválisa, a Vancouverben három aranyérmet szerzett norvég Marit Bjorgen olyan szert szed asztmára, amely tulajdonképpen teljesítményfokozó szer (értsd: dopping). Igaz, 2005-ben meg neki kellett védekeznie doppingváddal szemben.
Szocsiban az első olimpiai versenyszám, a síatlon (a táv első felét klasszikus, a másodikat szabad stílusban kell megtenni) arról árulkodott, hogy Kowalczyk nincs tökéletes állapotban, hiszen az esélyesek közé tartozott, de csak hatodik lett. A klasszikus stílus azonban ezek szerint továbbra is az ő felségterülete.
Az extrém körülmények sem zavarták meg –13 Celsius-fokot mértek Krasznaja Poljanában, ilyen melegben még nem rendeztek olimpiai sífutóversenyt, többen rövid ujjú vagy ujjatlan pólóban vágtak neki a távnak –, jól sikerült a vaxolása is, meggyőző fölénnyel, majdnem húsz másodperces előnnyel győzött. A svéd Charlotte Kalla lett a második, a norvég Therese Johaug a harmadik, Bjorgen leszorult a dobogóról.
A magyar induló, Simon Ágnes teljesítményét nehéz higgadtan, tárgyilagosan értékelni. Több mint tíz perccel maradt el a győztestől, százalékban kifejezve pedig harminccal; s bár a 75 fős mezőnyben 69. lett, ez bizony már csupán hobbiszint. A román színekben versenyző gyergyószentmiklósi, 21 éves Sára Tímea a 62. lett.
Sífutás, női klasszikus stílusú 10 km:
1. Justyna Kowalczyk (Lengyelország) 28:17,8 perc
2. Charlotte Kalla (Svédország) 28:36,2
3. Therese Johaug (Norvégia) 28:46,1
69. Simon Ágnes 38:36,7