Olaszország
Németország
21:002024. június 29.
Dánia

Fővárosi fölény a korábbi kupadöntőkben – ez a 19 csapat nyert eddig Magyar Kupát

Újabb döntőhöz érezett a 114 éves Magyar Kupa történelme, szerdán, a Puskás Arénában csap össze egymással a Paks és a Ferencváros labdarúgócsapata. Paksi siker esetén új győztest avatnak, a Fradi győzelmével viszont tovább nőne a budapesti csapatok fölénye.

2024. 05. 15. 8:50
A Magyar Kupa-serleg, melyet szerda este a magasba emelhet a győztes fél csapatkapitánya. Fotó: facebook.com/fradi.hu

Paks először vagy Ferencváros huszonötödször? Ez többek között a 19.30-kor kezdődő (tv: M4 Sport) finálé egyik nagy kérdése.

Varga Barnabás és Haraszti Zsolt sem szívesen engedné el a kupát. Fotó: Facebook.com/Fradi.hu

Fölényes Fradi-sikert hozott a legutóbbi találkozás

A paksiak a döntőbe jutással megismételték a klubtörténelem egyik nagy sikerét, 2022 után másodszorra jutottak be a fináléba. Ahogy szerdán, úgy két évvel ezelőtt is a Ferencváros volt a tolnaiak ellenfele, akkor 3-0-ra győzött az FTC.

A Ferencváros egymaga többször nyert, mint az MTK és az Újpest együtt

Eddigi 24 sikerével a Ferencváros a hazai kupasorozat egyeduralkodója, a zöld-fehéreken kívül csupán két fővárosi rivális, a 12-szeres kupagyőztes MTK és a 11-szeres – legutóbb 2021-ben – győztes Újpest tudott tíznél többször MK-t nyerni. E három együttes mögött is egy budapesti klub, a Honvéd nyert a legtöbbször, szám szerint nyolcszor, csak ezt követően következik a legsikeresebb vidéki egyesület, a Debrecen, amely 1999 és 2013 között hatszor diadalmaskodott. Rajtuk kívül négyszer hódította e la kupát a Vasas és a Győr, két-két kupasikerrel büszkélkedhet a Diósgyőr és a Fehérvár, valamint egy-egy alkalommal emelhette magasba a serleget a Kecskemét, a Pécs, a Békéscsaba, a debreceni Bocskai FC, a III. Kerület, a Matáv-Sopron, a Siófoki Bányász, a Soroksár, a Szolnok, és legutóbb a Zalaegerszeg futballistája.

Új győztes vagy egy újabb fővárosi siker?

A fenti felsorolásból jól kiolvasható a budapestiek fölénye a Magyar Kupában: máig 61 alkalommal nyerte meg fővárosi csapat a finálét, szemben a vidéki együttesek 22 sikerével. Érdekesség, hogy mostanáig 19 egyesület tudta megnyerni a kupát – a Paks lehetne a 20. győztes, ha szerdán legyőzné a bajnoki címvédő Fradit.