A működő magyar modell, a Szoboszlai-utód és a volt Fradi-edző – így készülnek az Eb-re szomszédaink
Június 14-én rajtol a labdarúgó Európa-bajnokság, amelynek 24 együttest felvonultató mezőnyébe hazánk nemzeti csapata mellett Magyarország valamennyi szomszédja is kvalifikálta magát. Ebből kiindulva megnéztük, miként szerepeltek az Eb-re vezető úton a horvátok, a szerbek, az osztrákok, a románok, az ukránok és a szlovákok, illetve mire mehetnek az idei kontinenstornán a kelet-közép-európai riválisaink.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Utolsóként a pótselejtező B ágát márciusban megnyerő Ukrajna csatlakozott az Eb-mezőnyhöz a Magyarországgal szomszédos országok közül, a korábbi Fradi-edző, Szergej Rebrov által irányított válogatott sikeres kvalifikációjával pedig különleges együttállás jött létre: a hazánkkal határos államok közül valamennyi kivívta a kijutást a németországi Európa-bajnokságra.
A hat kelet-közép-európai szomszédunk közül elsőként Ausztria ért célba. A selejtezőben a belgák mögött egy ponttal lemaradó osztrákok az F csoport második helyezettjeként szereztek indulási jogot az idei viadalra, amely történetük negyedik Eb-részvétele lesz. Ausztria 2008-ban társrendezőként vett részt az Európa-bajnokságon, ám a csoportkörben ragadt, csakúgy, mint 2016-ban, amikor már a pályán elért eredményeinek köszönhette kijutását. Ki ne emlékezne vissza szívesen a nyolc évvel ezelőtt történtekre, amikor az Eb-re 44 év után visszatért Magyarország éppen a 2-0-s osztrák-veréssel mutatkozott be?
Az osztrákok a világjárvány miatt 2020-ról 2021-re halasztott legutóbbi tornára is eljutottak, sőt, egészen a nyolcaddöntőig meneteltek. Ausztria most önbizalomtól duzzadva várhatja a tornát, a korábbi RB Leipzig-edző és Manchester United-menedzser, Ralf Rangnick irányításával ugyanis 2022 novembere óta mindössze egyszer, a belgáktól kapott ki. Ausztria a legutóbbi hat meccsét megnyerte, pedig legnagyobb sztárja, David Alaba sérülés miatt nem tagja a keretnek. A letámadásra és bátor, kezdeményező játékra épülő futball a franciákat, lengyeleket és hollandokat is felvonultató D csoportban is sokat érhet.
A mieinkkel egy napon, 2023. november 16-án tették biztossá Eb-részvételüket a szlovákok is. A 2016-ban nyolcaddöntős, 2021-ben viszont a csoportkör végén kiesett Szlovákia két éve ilyenkor mélyponton volt, ám miután a szövetség elöljárói kinevezték a Marek Hamsík javaslatára érkező szövetségi kapitányt, a Marco Rossihoz hasonlóan olasz Francesco Calzonát, visszatért a sikerek útjára. A magyar modellt „másoló” szomszéd selejtezőcsoportja második helyezettjeként jutott el Németországba, ahol Belgiummal, Ukrajnával és Romániával szerepel egy csoportban.
Calzona az idén februártól a Napoli vezetőedzője is. Nápolyban is játékosa a szlovák válogatott kulcsembere, a védekező középpályásként szereplő Stanislav Lobotka. A taktikai fegyelem kulcsfontosságú Calzona számára, kérdés, mire mennek ezzel a szlovákok Németországban.
Egy kihagyott Eb után térnek vissza
Szintén egyenes ágon biztosította Eb-kijutását a román labdarúgó-válogatott, amely hat győzelemmel és négy döntetlennel veretlenül nyerte meg selejtezőcsoportját a Magyarországgal egy Eb-csoportban szereplő Svájc előtt. A románok hatodszor tagjai az Európa-bajnokság mezőnyének, legutóbb 2016-ban vettek részt az európai seregszemlén.
Románia is „mélyről” jön, hiszen a Nemzetek Ligája legutóbbi kiírásában csoportutolsóként zárt, és ezzel a harmadik divízióba zuhant. Ezt már a román válogatott történetének legsikeresebb edzőjeként számon tartott Anghel Iordanescu fiának, Edward Iordanescunak az irányításával érte el Románia, csakúgy, mint az Európa-bajnoki kijutást. Iordanescu 2022 januárja óta látja el feladatát, azóta közel hatvan labdarúgót hívott meg a keretbe. Szerződése az Eb végéig szól, amennyiben továbbjutnak a románok, valószínűleg ő is folytathatja a munkát.
Először Szerbiaként
Szerbia is tavaly ősszel, a selejtezőcsoportból kvalifikálta magát – az ország jelenlegi nevén először! Noha a szerbek 2010-ben, 2018-ban és 2022-ben is kijutottak a világbajnokságra, az Eb-kre vezető úton rendre elbuktak, legutóbb 2000-ben, még Jugoszláviaként szerepelhettek kontinenstornán.
A szerb válogatott a csoportgyőztes Magyarország mellett a G csoportból jutott ki, idegenben és otthon is vereséget szenvedve Marco Rossi válogatottjától. A szerbek kerete bővelkedik a nagy nemzetközi ligákban szereplő játékosokban, ott van például a csapat erőssége, Duan Vlahovics, aki a Juventus csatára. Szerbia Angliával, Szlovéniával és Dániával találkozik majd a csoportszakaszban. A továbbjutásra is esélyes Dragan Sztojkovics szövetségi kapitány gárdája.
A csatár, aki Szoboszlai útját járja
Szlovénia is 24 évnyi böjtöt lezárva lesz ott az Eb-n. Akkor a csoportkör jelentette a végállomást a szlovénoknak, akik a 2010-es labdarúgó-vb-n mutathatták meg magukat legutóbb egy nagy nyári tornán. Szlovénia a selejtezősorozatban a csoportgyőztes dánokkal azonos pontszámmal, de csoportmásodikként végzett a H csoportban.
A szlovén válogatottat szövetségi kapitányként a 62 éves korábbi labdarúgó, Matjaz Kek irányítja. Nem az Eb-kvalifikáció az első jelentős eredménye a nemzeti csapattal, ő volt ugyanis az edző akkor is, amikor a 2010-es világbajnokságra kijutottak a szlovénok. A gárda minden csapatrészben fel tud vonultatni egy-egy nevesebb játékost: a kaput az Atletico Madrid kapuvédője, Jan Oblak védi, a védelemben ott van a korábban a Ferencvárossal a Bajnokok Ligájában is szerepelt, ma már a lengyel Lech Poznant erősítő Miha Blazic, míg a csatárok között szerepel a Szoboszlai Dominik útját járó 21 éves Benjamin Sesko, aki a Red Bull-klubok közül megjárta már az FC Lieferinget és a Red Bull Salzburgot is, az Eb előtt pedig a német élvonalbeli RB Leipzig színeiben is teljesített egy szezont. A tavaszra formába lendülő ifjonc minden sorozatot figyelembe véve 42 meccsen lépett pályára Lipcsében, ezeken 18 alkalommal zörgette meg az ellenfelek hálóját.
Továbbra is a sikerkovács kapitány irányít
Nem került könnyű Eb-csoportba a 2018-ban világbajnoki ezüstérmet, 2022-ben pedig bronzérmet nyert Horvátország, amely a címvédő Olaszországgal, Spanyolországgal és Albániával szerepelhet egy négyesben. A horvátok a D csoport második helyezettjeként váltottak jegyet Németországba.
A szövetségi kapitány továbbra is a 2018-as vb előtt kinevezett, majd csapatát egészen a döntőig vezénylő Zlatko Dalic, akinek pozíciója azóta is megingathatatlan. No igen: a fentebb említett világbajnoki 2. és 3. helyezés mellett a horvátok tavaly a Nemzetek Ligájában is a döntőbe jutottak, ám ott végül a hosszabbítást követő büntetőpárbajban alulmaradtak Spanyolországgal szemben.
Horvátország 1996-ban debütált az Eb-ken, azóta immáron hetedszer résztvevője a kontinenstornának. A horvátok eddigi legjobb eredménye a negyeddöntő, amelyet 1996-ban és 2008-ban sikerült elérni. Most olyan futballistákkal rohamoz Horvátország, mint a Bayer Leverkusen védője, Josip Stanisic, a Manchester Cityt erősítő Josko Gvardiol, és persze a Real Madriddal friss BL-győztes 38 éves középpályás, Luka Modric.
Esélyesek a továbbjutásra
Ukrajna utolsók között, pótselejtezőn biztosította be Eb-helyét, miután a selejtezősorozatban Anglia és Olaszország mögé szorult. A két plusz meccs aztán nem okozott gondot az ukránoknak, akik előbb Boszniát, majd Izlandot győzték le hátrányból fordítva.
Ukrajna ezzel sorozatban negyedszer lehet ott az Eb-n: 2012-ben még társrendezőként, 2016-ban és 2021-ben viszont már a pályán elért eredményeinek köszönhetően szerepelhetett a tornán. Három évvel ezelőtt a negyeddöntő jelentette a végállomást, ez az eddigi ukrán csúcs.
Az ukránok szövetségi kapitánya Magyarországon is jól ismert, hiszen 2019 és 2021 között a Ferencváros vezetőedzője volt. Szergej Rebrov ebben az időszakban három bajnokságot nyert a Fradival, amelyet nem mellesleg előbb az Európa-liga, majd a Bajnokok Ligája főtáblájára vezetett. Rebrov olyan labdarúgókra számíthat, mint a Real Madrid kapusa, Andrij Lunin, az Arsenal középpályáa, Olekszandr Zincsenko vagy éppen a spanyol meglepetéscsapat, a Girona támadója, Artem Dovbik. A belga, román, szlovák, ukrán összetételű Eb-csoportból nem tűnik lehetetlennek az egyenes kieséses szakaszban való szereplés kiharcolása sem. Hirdetés: ha kedvet kapott a fogadáshoz, keresse fel a Szerencsejáték Zrt. Tippmix Pro oldalát, ahol azonnal fogadhat, játszhat, nyerhet.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.