Civilek védelme a konfliktusövezetekben

A háború által okozott emberi szenvedés nem új jelenség. Komoly humanitárius aggályokat vet fel az eredetileg harctéri használatra tervezett fegyverek használata lakott területeken.

Izumi Nakamitsu
2019. 05. 28. 10:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A NATO és az Afrikai Unió például taktikai direktívákat és olyan politikákat léptetett életbe, amelyek korlátozzák bizonyos nehézfegyverek használatát.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete összegyűjtötte azokat a szabályokat, amelyeket a civilek védelmére szolgáló közös célként megfogalmazhatnak. Egyetértésre van szükség azzal kapcsolatban, hogy a harcoló felek tartózkodjanak bizonyos nehézfegyverek használatától sűrűn lakott területeken, mivel ezekkel a fegyverekkel nagy valószínűséggel válogatás nélküli sérülést okoznak.

Első lépés lenne ennek az egyetértésnek egy politikai nyilatkozatban való rögzítése, de más lépésekre is szükség van. Fejleszteni kell a civil áldozatokkal kapcsolatos adatgyűjtést, amely további információval szolgál.

Ezeknek a fegyvereknek a hatását bemutató hiteles információk segítik a kormányokat abban, hogy teljesítsék humanitárius kötelezettségeiket és mérlegeljék a fegyverexporttal kapcsolatos kockázatokat.

Az ENSZ-főtitkár 2018-ban kiadott leszerelési programjában újabb erőfeszítésekre hívott fel a civilek védelme érdekében a fegyveres konfliktusok városiasodása, különösen a robbanófegyverek lakott területeken való használata miatt. A főtitkár készen áll arra, hogy tető alá hozzon egy politikai nyilatkozatot, továbbá segítse a megfelelő korlátozások, közös szabályok és operatív politikák megszületését.

A kormányok hozzájárulhatnak ehhez az erőfeszítéshez azzal, hogy több információt osztanak meg, akár katonai szinten történő információcsere útján is. 2018 októberében, az ENSZ-közgyűlésen ötven ország fejezte ki aggodalmát a lakott területeken használt, az embereknek sérülést okozó robbanófegyverekkel kapcsolatban.

Ez világos felhívás volt arra nézve, hogy növelnünk kell erőfeszítéseinket a „leszerelés életeket ment” szellemében, összhangban az ENSZ-főtitkár kezdeményezésével. Közösen kell tennünk azért, hogy megvédjük a civileket. Emberiességünk kötelez minket.

A szerző az Egyesült Nemzetek Szervezetének leszerelési ügyekért felelős főképviselője

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.