Baloldali szakértőkből álló televíziós műsort láttam a minap, amelyben másról sem esett szó, mintsem: a magyar gazdaság hajója jéghegynek ütközött, a Titanic-sors elkerülhetetlen. Az élmény fenomenális volt. Tudniillik a „hozzáértők” szerint mindezt az alábbiak támasztják alá: a magas infláció (az energia- és élelmiszerárak elszállása), a forint árfolyamának alakulása, valamint a legutóbbi, visszaeső növekedési szám. Akkora léket kapott a hajó, hogy vele együtt elsüllyedünk. Amennyiben pedig a baloldal kerül hatalomra, nem lesz más pályája, csak a kényszerű megszorítás, miként a kormánnyal szemben kérlelhetetlen Hinterland fogalmaz, a költségvetés „rendbetétele”.
Szegény jobboldali szavazók, mutattak rá a „szakértők”, azt sem tudják, mire voksolnak majd. Ugyanis lopakodva megkezdődött a kormány részéről is – lásd: tartalékalap létrehozása, állami kiadások lefaragása – a pénzügyi konszolidáció. Közben ellenzéki lapokat is forgattam az ünnepek során, nagyjából hasonló a hangvételük.
De fejtsük meg a baloldali szakértők által bedobott rejtvényt! Az infláció tekintélyes része importált, külföldről jön. Miután külgazdasági kitettségünk erős, ezen aligha van csodálkoznivaló. Ha drágul egy-egy termék vagy szolgáltatás, az automatikusan beépül az árakba. Egyébként volt két olyan esztendő is Magyarországon, amikor is negatívba fordultak a fogyasztói árak. Másrészt az árszint generális növekedése a gazdaság újraindításának is köszönhető. Cseppet sem mellesleg: ez a kormány volt az, amely befagyasztotta az üzemanyagárakat, valamint a rezsicsökkentésnek tulajdoníthatóan nem elviselhetetlen ütemben drágul az energia ára. A forint árfolyamának alakulása kapcsán pedig a jegybank tudatos és érezhető kamatemelésbe kezdett, a devizaspekulánsok támadását azonban nem mindig lehet kivédeni, de törekedni kell rá. Nyugalom, a jegybanki kamatemelés nem hozza magával a hitelek törlesztőrészleteinek megugrását, országosan legalábbis nem lesz hatalmas a probléma, miután a kölcsönök jelentős része már fix kamatozású. Ugyanakkor kétségtelen, hogy a legutóbbi GDP-szám lehetett volna szebb is, ám éves alapon a hatszázalékos bővülésre mérget lehet venni. Nemhogy a fasorban se vagyunk, hanem az uniós államok élmezőnyében leszünk ezzel a jósolt adattal.