Legutóbb öt éve esett egy napra a Szentlélek kitöltetésének ünnepe, piros pünkösd és a trianoni diktátum aláírásának fekete évfordulója. Az idén pünkösd szombatjára esett június 4-e, ami 2010 óta már nem (-csak) gyásznap, hanem a nemzeti összetartozás napja.
Egy hete – a világjárvány miatt két év kényszerű szünet után – ismét magyarok százezrei vettek részt a hagyományos csíksomlyói búcsún, melynek mottója a ferences rend jelmondata volt: Pax et bonum! – Béke és jóság! Udvardy György veszprémi érsek ünnepi szentbeszédében elmondta:
Békevágyunknak köze van a hitünkhöz, mely az egyén és a közösség békéjét magától az Istentől reméli… A Krisztus szerinti békét az Istenhez való megtérés adja. A béke Isten ajándéka, de a békét teremteni kell.
Vagyis a béke: vágy, hit, remény, ajándék – és egyben feladat. Mindannyiunk feladata. A békéért ugyanis meg kell küzdeni. Tudjuk, az első pünkösdkor a tanítványok bezárkózva, szorongva várták a Jézus búcsúbeszédében megígért vigasztaló Szentlelket, amikor hirtelen zúgó szél támadt az égből, amely betöltötte az egész házat, ahol ültek, s lángnyelvek szálltak mindegyikükre.
Az apostolok megteltek Szentlélekkel, felbátorodtak, kimentek a zárt házból és a Jeruzsálemben összegyűlt soknyelvű sokaságnak beszélni kezdtek Isten csodálatos dolgairól, felséges tetteiről… Ha a szeretetet, örömet, békességet sugárzó Szentlélek bennünket is betölt, bátorít, erősít, fölemel, megújít (s nemcsak pünkösd, hanem az év minden napján), akkor minket, XXI. századi gyarló – bűnös bár, de jóakaratú – embereket is képes összekapcsolni egymással, hogy lássuk, halljuk, értsük – és tiszteljük egymást.