Impeachment zárt ajtók mögött

Az az eljárás, amelynek előkészítését megkezdték a demokrata többségű képviselőház szakbizottságai, Donald Trump Fehér Házból való elmozdítását célozza.

2019. 10. 19. 10:00
U.S. President Donald Trump answers reporters questions in the Oval office of the White House In Washington
U.S. President Donald Trump answers questions from reporters as he meets with Romania's President Klaus Iohannis in the Oval Office of the White House In Washington, U.S. August 20, 2019. REUTERS/Kevin Lamarque - RC194BDD79B0 Fotó: Kevin Lamarque
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négyszáz nap sincs hátra a következő amerikai elnökválasztásig, ami azt jelenti: szinte minden a kampányról szól. Az az eljárás, amelynek előkészítését megkezdték a demokrata többségű képviselőház szakbizottságai, Donald Trump Fehér Házból való elmozdítását célozza. Hogy most éppen milyen alapon? – ezt, ahogyan a tolvajt, mindig az alkalom szüli. A 2017 óta tartó Trump-elnökség ellenfelei (ellenségei?) korábban azzal is megpróbálkoztak, hogy a kormányzásra alkalmatlannak nyilváníttassák az elnök elmeállapotát. Ezúttal éppen azért húznák rá a vizes lepedőt, mert – a vád szerint legalábbis – visszaélt a hatalmával, amikor júliusban zsarolni próbálta az akkor még új ukrán elnököt, Volodimir Zelenszkijt. Mégpedig – állítják – politikai haszonszerzésből: Kijev hozzájuthat a több száz millió dolláros amerikai segélyhez, ha terhelő informá­ciókat tár fel Hunter Biden, Joe Biden volt demokrata párti alelnök fia ukrajnai érdekeltségeiről. Biden jelenleg a legnépszerűbb demokrata elnökjelölt-aspiráns, s Trump potenciális kihívója lehet 2020-ban. Az elnök ellenfelei keresik a „füstölgő pisztolyt”, vagyis azt a megdönthetetlen bizonyítékot, amellyel a közjogi felelősségre vonási eljárás (impeachment) eredményes lehet a szenátusban. Ehhez 67 szenátor voksára lenne szükség a washingtoni kongresszus százfős felsőházában, ami egyelőre irreális cél a demokraták számára.

A társadalom rendkívül polarizált, szekértáborokra osztott a politikai választóvonalak mentén. A legtöbben csak a saját politikai oldaluk igazságában hisznek. Az amerikai jogászok többsége úgy véli, hivatalban lévő elnök ellen nem lehet bűnvádi eljárást indítani. Mégis, a jelölőgyűlést és előválasztást jövőre elsőként lebonyolító államokban (Iowa, New Hampshire, Dél-Karolina) a demokrata hívek szűk többsége még Trump börtönbe zárását is támogatná egy friss felmérés szerint. Lehet azt mondani, hogy ez csak egy hőbörgő, radikális réteg, de a vélemények még az alkotmányos felelősségre vonás esetében is igen szélsőségesen jelennek meg. A csütörtökön közölt adatok szerint a demokraták irányába hajló válaszadók 93 százaléka véli úgy, Trump valószínűleg vagy minden bizonnyal tett olyasmit, ami alapot ad az impeachmentre, míg a republikánus pártszimpatizánsok 80 százaléka ezzel ellentétesen vélekedik.

Innentől kezdve – a tengerentúlon ebben semmi meglepő nincsen – minden politikus a saját oldalának gazsulál. A demokraták több esetben is zárt ajtók mögött hallgatnak meg vezető amerikai kormánytisztviselőket, akik adott esetben dacolnak a kormányzati előírással, hogy maradjanak távol a kongresszusi vizsgálatoktól. Ez ugyanis nagyon előnyös számukra abban az esetben, ha nem kerül elő a „füstölgő pisztoly” – így legalább a (nekik) fájó hiány nem kap nagy nyilvánosságot. De előnyös akkor is, ha megkerül: lehet majd a tévékamerák előtti monstre meghallgatásokat rendezni, ahogyan 1998-ban a Bill Clinton elleni (sikertelen) impeachment során is történt. Mindenesetre a demokrata képviselők – akiknek 2021 elején kivétel nélkül lejár a mandátumuk – mindenképpen elvégzik a feladatot. Hiszen a maguk részéről mindent megtesznek Trump felelősségre vonásáért, majd hátradőlhetnek: az már nem rajtuk múlik, ha az impeachment a republikánus többségű szenátusban nem vezet az elnök elítéléséhez.

Az egész történetben van egy csavar. Könnyen elképzelhető: a demokratáknak egyáltalán nem áll érdekükben Trump elmozdítása. Ha ugyanis az elnök idő előtt távozni kényszerül a Fehér Házból – úgy, ahogy Richard Nixon 1974-ben –, Mike Pence alelnök lép a helyére. Márpedig őt nehezebb lehet legyőzni a megváltozott közhangulatban, mint egy impeachmentben meghurcolt Trumpot. Csakhogy ez – ebben az esetben – egyetlen politikus problémája lesz, a demokrata elnökjelölté. Több száz képviselőjelölt társa sikeresen lovagolhatja meg a Trump-ellenes hullámot.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.