Perdöntő bizonyíték került elő a West-Balkán-ügyben?

A újabb szakértői vélemények alapján sem lehetett volna bulit rendezni tavaly januárban, Sz. Győző azonban új dokumentumokat varázsolt elő szerdán.

Gabay Balázs
2011. 11. 16. 12:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fáradjon ki a folyosóra, és ne dohányozzon – kezdte az egyik gyűrött arcú tanú idomítását szerda reggel Szinessyné Bardocz Krisztina bírónő. A keddi, A magyar tudomány ünnepe keretei között sorra került biztonsági konferencia egyik megálmodója, a személy- és vagyonőri kamara elnöke, Németh Ferenc ezúttal tanúként jelent meg. Hallgatósága is kicserélődött: jogászok gyűrűjében számolt be arról, milyen körülmények között működhet ma Magyarországon személy- és vagyonőri szolgálatot ellátó cég.

Az elnök kifejtette: a rendezvényt biztosító vállalkozásnak be kell jelentenie, ki az a vezető beosztású személy, aki rendelkezik megfelelő végzettséggel munkája ellátásához. Ha a biztonsági szolgálatnál dolgozó személyzet bármelyik tagja kilép vagy belép, akkor ezt is jelezni kell a hatóságok felé. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy egy West-Balkán szintű buliban kell egy biztonsági őr, aki a tömegre felügyel, annak mozgását figyeli, és szükség van egy olyan csoportra is, mely a rendbontások esetén lép fel. – Száz főnként két-három emberre van szükség, ha nagyon tagolt a helyszín – tette hozzá Németh Ferenc. Amikor részt vett a helyszíni bejáráson, kiderült számára, a West-Balkán bejárati ajtaja teljesen szabálytalan volt. A lépcsővel kapcsolatban úgy fogalmazott, a ruhatár elhelyezkedése miatt az nem szolgálhatott menekülésre.

Közölniük kellett volna, milyen gyors lesz a beléptetés

Az előzetes helyszínbejáráson a lógó vezetékeket, a lépcső szűkösségét, a bejárati kapu szabálytalanságát jeleznie kellett volna a biztonsági szolgálat vezetőjének. Az is feladata lett volna, hogy közölje a szervezőkkel a beléptetés várható sebességét, vallotta a tanú.

Mi van akkor, ha a felső emeleten lévők le szeretnének menekülni a földszintre, közben viszont felfelé is jönnének az emberek? – tette fel a kérdést a bírónő. Ekkor külön kell igénybe venni a bejáratot és a kijáratot, reagált a tanú. A West-Balkánban ezt a két funkciót egyetlen kapu látta el. Németh Ferenc kifejtette: ha kevesen lettek volna a buliban, elégséges lett volna a falon elhelyezett menekülési terv, január 15-én viszont a biztonsági őrök feladata lett volna a tömeg tájékoztatása, a lépcsőfordulókban a bejövők és kifelé haladók segítése.

Azt a szakmai gyakorlat határozza meg, milyen jellegű eseményre mennyi biztonsági őrt kell delegálni, mondta az elnök. Itt azonban a saját maguk által írt őrutasítást sem tartották be – derült ki Németh vallomásából. Úgy vélte: azzal, hogy a biztonsági őrök elállták a felfelé haladó tömeg útját a ruhatárnál, hatalmas hibát követtek el. – Olyan ez, mint amikor egy folyosón terelik végig az embereket, majd lezárják a végét – jelentette ki.

Az ügyész kérdésére úgy reagált: ha a biztonsági szolgálat vezetője nem volt tisztában vele, hogy a tűzoltók hány főre hitelesítették a helyszínt, avagy hogy milyen korosztály érkezése várható, akkor nem látta el megfelelően a feladatát.

A bírónő kezébe temette fejét a vád jogi képviselőjének kérdését hallgatva, majd hatalmas szusszanást követően gyakorlatilag lefordította az ügyvédnő szavait. A tanú a lépcsővel kapcsolatban úgy válaszolt: az „sem rendes, sem rendkívüli” esetben nem volt alkalmas ekkora tömeg befogadására, kétirányú forgalomra.

Megvoltak az engedélyek

Sz. Győző elsőrendű vádlott ekkor felállt, és elkezdte sorolni észrevételeit: a lépcső nem tűz-, hanem főlépcsője volt az épületnek, mely irodaházként működött. A biztonsági szolgálat igenis részt vett olyan oktatásban, amely a kiürítésre vonatkozott, és a szerződéshez nem volt kötelező kiürítési tervet csatolni. Lehet, hogy a világítás a végzetes estét követő helyszínbejáráson nem volt bekapcsolva, de a bulit megelőzően azt szakszerűen kiépítették, és működött január 15-én. Végezetül pedig bemutatta azt a nagy jelentőségű dokumentumot, amely bizonyítja, hogy a tűzoltóság engedélyezte a lépcső használatát – 1500 főre hitelesítve. Olybá tűnt, háromperces reagálásában az elsőrendű vádlott többet tett védelme érdekében, mint a védelem jogi képviselői az összes eddigi tárgyalási napon.

A tárgyalási szünetben Sz. Győző, a West-Balkán Kft. ügyvezetője, a per elsőrendű vádlottja az MNO-nak elmondta: a január 15-i rendezvény előtt elmentek a rendőrségre, ahol azt mondták, egyszerűen be kell jelenteni a kereskedelmi tevékenységet, másra nincs szükség. Ezt megtették, majd a használatbavételi engedélyt is megkapták. Utóbbi ugyancsak elegendő volt a buli megtartásához, mivel építési területről van szó, és a volt Skála belső munkálatait még nem fejezték be. Mindezek a tűzvédelmi engedéllyel kiegészülve felhatalmazták arra a West-Balkánt, hogy bérbe adják a bulira a helyszínt, mondta az ügyvezető, és hozzátette: a volt Skálában, Budapesten bárhol, de még Angliában is elégségesek ezek a dokumentumok ahhoz, hogy akár egy gyárépületben is megrendezzenek egy bulit. Azt azért megkérdeztük, mi az oka, hogy ezeket a dokumentumokat korábban nem tárta a bíróság elé. Úgy válaszolt: amikor be kellett volna mutatni, fogdában volt, később pedig nem látta ennek jelentőségét.

„Ez nincs lerendezve”

Az ügyben tanúként beidézett szakértők elmondták, a személy- és vagyonvédelmi témakörben a szakértői irodalom egyelőre gyerekcipőben jár. A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem egyik oktatási anyagát azért megemlítették, mint háttérmunkát, de ezt is csupán jegyzetként használják az intézményben. Ez alapján a jogi szakértő kifejtette: a rendezvényszervezőnek nem szükséges meghatározott végzettséggel rendelkeznie, csupán be kell tartani a jogi előírásokat. A jogszabályi környezet azonban nincs még megfelelően kimunkálva.

A szakértők kifejtették, a rendezvény megszervezésének alfája és omegája a tűzvédelmi dokumentáció bemutatása. Ezután persze be kell tanítani a helyszínen a biztonsági személyzetet, ki kell helyezni a tűzvédelmi tervet, és mindent dokumentálni. A szóbeli megállapodások itt már nem érnek semmit, emelték ki. Ki kell alakítani egy arra alkalmas kommunikációs központot, mely akár egy egyszerű szoba is lehet. Bírói kérdésre rögzítették: a törvény nem szabályozza, hogy ezek a regulák milyen létszámú rendezvényre vonatkoznak. Ez nincs lerendezve – fogalmazott egyértelműen a szakértői vélemény. Úgy vélték, a meglévő tűzvédelmi engedély nem többezres zenés-táncos rendezvényekre készült, arra viszont nem tudtak felelni, minden egyes rendezvény előtt el kell-e készíteni egy ilyen dokumentumot.

A teraszon át is menekülhettek volna?

Felhívták a figyelmet: konferencia esetén a Nyugati tér felé nyíló üvegajtókat kinyitották volna, és a teraszról az utcára levezető lépcsőkön keresztül lehetett volna elhagyni az épületet. Január 15-én viszont az üvegajtók zárva voltak, előttük fogasok sorakoztak, így egyetlen menekülési útvonal maradt: a főlépcső. Hozzátették, egy ilyen hatalmas tömeg befogadására, ilyen jellegű zenés-táncos rendezvény megtartására a volt Skála épülete nem volt alkalmas. Az 1,7 méter széles lépcsőfokokat utólag letesztelték: három közepes testméretű ember fért el rajtuk. Egy nem várt tömegmozgás esetén ez a tér tovább szűkül, szögezte le a szakértő.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.