Kiderült, miért késik az ügynöktörvény

Az MNO megtudta, hogy a Fidesz-frakció egy olyan bizottság felállítását kezdeményezi, mely javaslatot tenne az ügynökmúlt feltárásának módjára.

Gabay Balázs
2012. 03. 16. 5:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A napokban találkozhattunk olyan véleménnyel is, mely szerint nincs is értelme foglalkozni az ügynökmúlttal, hiszen az iratok egy részét már széthordták, a másik fele meg régen eltűnt. A Fidesz-frakció ezzel homlokegyenest ellentétes véleményen van. Lázár János korábban elmondta, a képviselőcsoport több mint egy éve folytat megbeszéléseket az ügynöktörvény kapcsán, ám ez idáig nem sikerült közös nevezőre jutni. A konkrét vita a körül alakult ki, milyen mélységig kellene feltárni az előző politikai rendszerben működő ügynökök tevékenységét.

A Lehet Más a Politika nemrégiben javaslatot tett a parlamentben, hogy a teljes ügynöklistát hozzák nyilvánosságra. A Fidesz-frakció többsége azonban leszavazta a beterjesztést, a képviselőcsoportból csupán néhányan voksoltak a javaslat mellett.

Az MNO úgy értesült, a fideszes honatyák megtalálták a megoldást, és nem húzódik tovább az ellenzék számára támadási felületül szolgáló ügy. Információink szerint a frakció megegyezett a Nemzeti Emlékezet Bizottság felállításában, melynek az lesz a feladata, hogy javaslatot tegyen a szocialista múlt feltárásának módjára. A kérdést büntetőjogilag már szabályozták korábban, így a részletekben kell majd megállapodni, mely a frakción belüli viták alapját képezi.

Miről jelentett, és miért?

Pontosan rögzíteni kell például az ügynök státusát, motivációját. Nem mindegy ugyanis, hogy valaki fenyegetés hatására jelentett az állambiztonságnak, vagy önként jelentkezett a feladatra. Megfelelően kategorizálni kell továbbá a cselekményt is, melyet az adott ügynök végzett. Úgy tudjuk, abban teljes az egyetértés, hogy azon kevés esetben, amikor a katonai, polgári és kémelhárító tevékenység feltárása még ma is nemzetbiztonsági kockázatot jelent, a készülő javaslatnak lehetővé kell tennie a titkos minősítés fenntartását.

Korábban felmerült, hogy az ügynöktörvény kapcsán a személyiségi jogi szabályozást is módosítani kell. A kérdésben azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a módosításra szükség lehet, így az nem került le a napirendről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.