A kormány komoly erőfeszítéseket tesz azért, hogy a devizaadósság csapdájába kerülő családok ne veszítsék el lakásukat – kezdte Hegmanné Nemes Sára, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vagyonpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön sajtótájékoztatón. Ezért hatalmas öröm, hogy létrejött a Nemzeti Eszközkezelő program, a parlament pedig elfogadta a Nemzeti Eszközkezelő törvényt. A bankszövetséggel megtörtént a megállapodás, a Nemzeti Eszközkezelő (NET) bonyolítja majd a lakások megvételét, a családok pedig bérlőként maradhatnak. Az anyagi helyzet rendeződése esetén ezek a családok visszavásárolhatják az ingatlanokat.
A cél, hogy a program végeztével a családok visszakaphassák lakásaikat, emelte ki az államtitkár. Ezt bizonyítja, hogy a bajba jutottaknak elővásárlási joga van az általa bérelt ingatlanra, a család pedig bármikor bejelentheti visszavásárlási szándékát.
Kinek segít a program? A kilakoltatás, a banki kényszerértékesítés előtt állókon – vette át a szót Csillag Tamás. A NET-törvénynek megfelelő adósok számára határozatlan időre biztosítják majd a lakást. A Nemzeti Eszközkezelő Társaság vezérigazgatója kifejtette: az eszközkezelő akkor vásárolja meg a lakást, ha az ingatlanra és a hitelre, illetve a hiteladós szociális helyzetére nézve is teljesülnek a feltételek. Utóbbi esetében fontos kitétel, hogy a háztartás egyik tagja foglalkoztatást helyettesítő támogatásban vagy szociális segélyben részesüljön, illetve hogy a család legalább két gyermeket neveljen. Előbbiről az önkormányzati jegyzőtől, utóbbiról pedig a Magyar Államkincstártól kell majd beszerezni az igazolást.
Védve vannak
A budapesti és a megyei jogú városok esetében a megvásárolható lakások NET-törvényben megállapított maximális forgalmi érték 15 millió, egyéb városok és községek estében 10 millió forint. Ki kell emelni, hogy a folyamat során a hiteladós védve van – szögezte le Csillag Tamás.
A pénzintézeteknek 2012. január 15-ig kell meghatározniuk, mely lakások kerülhetnek be a programba. A bank akkor hitelezhet, ha a jelzálogkölcsön-szerződés megkötésekor a banki kölcsön összege a lakás értékének 25-80 százaléka közé esett, illetve, ha a NET-törvény életbe lépésekor a hiteladós már fél éve nem törlesztette adósságát. Amennyiben a hitelszerződést 2009. december 30-a előtt kötötték, és a jelzáloghitel mögött csak a megvásárlásra ajánlott ingatlan szerepel, akkor a bajba jutott család jogosult a programban való részvételre.
Az eszközkezelő abban az esetben veszi fel a kapcsolatot a hiteladóssal, amikor a bank jóváhagyta a tulajdonjog átadását a magyar államnak, elfogadta a vételárat és lemondott az adós felé fennálló minden követeléséről.
Két fontos igazolás
A hiteladóst semmilyen külön díj nem terheli az átutalás során, kevesebb adminisztrációt kell majd végeznie, és a teljes ügyintézést a lakóhelyéhez a lehető legközelebb eső irodában végezheti el.
Lényeges szempont, hogy a NET-programhoz a deviza- és a forintalapú jelzálogkölcsön-szerződéssel rendelkezők is csatlakozhatnak. A bajba jutottak lakásának átvétele abban az esetben történhet meg, ha a hiteladós lemond a tulajdonjogról, és bérlőként marad az ingatlanban, a magyar állam megvásárolja a lakást, a hitelező pedig elengedi az adós tartozását.
A vezérigazgató végezetül nyomatékosan kiemelte: a hiteladósokat a hitelező értesíti majd, a lakásvásárlás csak ezt követően történhet meg, ezt követően kell beszerezni a két igazolást, ezeket pedig a megfelelő bankfiókban kell bemutatni. A vásárlást követően a volt hiteladós bérlővé válik, ezzel pedig gyakorlatilag kimenekül az adósságcsapdából.
A 2011-es költségvetés 2 milliárd, a jövő évi büdzsé pedig 3 milliárd forintot irányoz elő a Nemzeti Eszközkezelő munkájára. A banki felmérések alapján mintegy 5 ezer lakás mentesülhet majd a jelzáloghitel-szerződés alól.

Mindent a gyerekvédelem érdekében: a pedofilok kapják a legsúlyosabb büntetéseket