Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének igazgatója befektetőknek összeállított pénteki kommentárjában utal Töröcskei Istvánnak, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatójának előző napi nyilatkozatára. Ebben az ÁKK vezetője nem zárta ki annak lehetőségét, hogy Magyarország még az IMF/EU-megállapodás előtt kibocsáthat devizakötvényt.
Az RBS vezető londoni elemzője szerint ha az ÁKK hajlandó lenne „valamilyen mértékű” felárat fizetni a befektetőknek, a piac mai állása alapján akár le is tudná bonyolítani e kibocsátást.
Ash szerint valószínű, hogy az ÁKK minél előbb végre is akarja hajtani a korábban jelzett 4 milliárd eurónyi devizakötvény-kibocsátást, hogy „a bankban legyen a pénz”, és ezzel javuljanak Magyarország tárgyalási pozíciói az Európai Bizottsággal és a Valutaalappal.
Az RBS londoni közgazdásza szerint ugyanakkor ezzel az a probléma, hogy „ha a pénz már a bankban van”, akkor csökkenhet a valószínűsége annak, hogy az egyezség az IMF/EU-programról egyáltalán létrejön, és ez hosszabb távon növelné a piaci kockázatokat.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó térségi elemzőstábja ugyanerről a kérdésről szintén pénteken összeállított helyzetértékelésében közölte, hogy az IMF/EU-megállapodás előtti magyar devizakötvény-kibocsátást – még annak sikere esetén is – negatív fejleménynek tartaná, különösen abban az esetben, ha a kibocsátásra olyan időszakban kerülne sor, amikor az unióval és a valutaalappal folytatott tárgyalásokon még nem történt előrelépés.
A Morgan Stanley londoni elemzői szerint ugyanis ez azt jelezné a piacnak, hogy a magyar hatóságok „a hivatalos retorika ellenére úgy döntöttek, hogy továbblépnek, és alternatív finanszírozási forrásokat keresnek”.
A ház szakértőinek vélekedése szerint a megállapodás előtti sikeres devizakötvény-kibocsátás azt is sugallhatná, hogy „távolabbra kerül” az IMF/EU-egyezség nyújtotta biztosíték, és újból nőtt az esélye a „nem szokványos” gazdaságpolitikai lépéseknek.
A Morgan Stanley londoni részlegének közgazdászai pénteki elemzésükben közölték, hogy – jóllehet korábban áprilisig elérhetőnek tartották az IMF/EU-megállapodást – most már „a legjobb esetben” is csak júniusra látják elérhetőnek, ha az EU elfogadhatónak találja az általa felvetett ügyekre áprilisban elküldendő magyar válaszokat, és elkezdődhetnek a hivatalos tárgyalások.
A cég szerint ebben az esetben e tárgyalások egy-két hónapig tarthatnak. Ha azonban továbbra is lassú a haladás, akkor lehetséges a megállapodás kitolódása júliusig vagy augusztusig – áll a Morgan Stanley londoni elemzőinek pénteki értékelésében.
Továbbra is vannak azonban ennél derűlátóbb előrejelzések a Cityben.
A Fitch Ratings – a legnagyobb európai hitelminősítő – az IMF/EU-tárgyalásokról minap összeállított elemzése szerint bár a túlzottdeficit-eljárás, valamint a magyar jegybanktörvénnyel és a bírói karral kapcsolatban az EU-val folytatott vita nem kapcsolódik kifejezetten össze, mégis „széleskörű az a várakozás”, hogy az államháztartási deficittel kapcsolatos EU-elvárásokat is teljesíteni kell, mielőtt az IMF/EU-finanszírozás Magyarország számára elérhetővé válik.
A Fitch azonban közölte: várakozása szerint Magyarország hiteles államháztartási deficitcsökkentő programot fog kidolgozni annak érdekében, hogy még tavasszal elérhető legyen a finanszírozási megállapodás az EU-val és a valutaalappal.
A Fitch Ratings szerint ennek eredményeként valószínűsíthető az is, hogy az EU visszavonja döntését 495 millió euró felfüggesztéséről a Magyarországnak jövőre rendelkezésre álló, 1,7 milliárd eurós kohéziós pályázati keretből.
A hitelminősítő alapeseti előrejelzése szerint az IMF/EU-finanszírozás biztosítása jár annyi előnnyel – és a Fitch szerint „ezt Magyarország is felismeri” –, hogy a magyar kormány az EU által megszabott határidőig kidolgozza a kért deficitcsökkentő intézkedéseket.
Ahogy azt korábban megírtuk, Magyarország az idei második negyedévben várhatóan megállapodásra jut az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egy hozzávetőleg 15 milliárd eurós finanszírozási csomagról, és ezután megkezdődhet az eddigi jegybanki kamatemelések visszafordítása. Az IMF/EU-megállapodás csökkentené „egy újabb bizalmi válság” kialakulásának kockázatát, javítva ezzel a növekedési kilátásokat is. Bővebben>>>
Ismert, Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter március 15-én Washingtonban megkezdte az informális egyeztetést a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselőivel.