Új egyházi iskola

Bálint József
1999. 11. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rekordidő alatt épült fel a makói egyházi gimnázium, amelyet tegnap Hámori József, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma minisztere és Gyulay Endre szeged-csanádi megyés püspök ünnepélyes keretek között adott át. A program konce-lebrált szentmisével kezdődött a belvárosi templomban, majd az oktatási intézmény dísztermében folytatódott, ahol elhangzottak az ünnepi beszédek, és a résztvevők műsort láthattak.A Maros-parti város egyházi iskoláinak történetéhez tartozik, hogy 1910-ben Csernoch János csaná-di püspök és Kayser Lajos belvárosi plébános négy iskolanővért hívott Makó-Újvárosba, részben a hatosztályos elemi iskola vezetéséhez. 25 évvel később Csepregi Imre plébános ugyanerre a feladatra öt nővért hívott, akik 1948-ig ténykedhettek. Az államosított oktatási intézményt 1991-ben, ellenszolgáltatás nélkül adta vissza egyházi kezelésbe az akkor jobboldali többségű helyi önkormányzat. Ezt az egyház részéről Katona Pál egyházi esperes kezdeményezte. Miután a Miasszonyunkról elnevezett szegény iskolanővérek akkori tartományfőnöknője, Dácsai Mária Jozefina és Lépes Mária Katalin rendi asszisztens igent mondott a meghívásra, majd Héja Margit Alíz nővért kinevezték igazgatónak, Gyulay Endre megyés püspök 1991. május 23-án megalapította az egyházi iskolát. Minthogy az addig rendelkezésükre álló objektum szűkösnek bizonyult, esedékessé vált az új gimnázium felépítése. A beruházás költségeit az egyházmegye, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, a Makói Belvárosi Plébánia és a Szent István Egyházi Iskoláért Alapítvány fedezte, de adományokból is összegyűlt három-millió forint. Az általános iskola és gimnázium mellett működik a Szent Gellért Diákotthon, hiszen négy megye 22 településéről érkeznek ide diákok. Miként az az avatóünnepségen is elhangzott: az iskolának alapot és keretet ad a valláserkölcsi nevelés. A hittanórákon, a rendszeres imákon kívül hetente, korcsoportonként szentmisén vesznek részt a tanulók, és a lelki napokon is lehetőség nyílik az Istennel való kapcsolatuk mélyítésére. Olyan diákokat nevelnek ebben az iskolában, akik hitvallásból teszik a dolgukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.