Központi régió jött létre

1999. 12. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Közép-Magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács tegnapi alakuló ülésén megválasztotta a szervezet elnökségét, s ezzel lérejött Magyarország hetedik régiója. A működési keretek kialakítását követően jövő év elején megkezdődhet az Európai Unióhoz való csatlakozás előtti fejlesztési tervek összehangolása.Hazánk hetedik régiójának tegnapi megalakulásával létrejött a térségek fejlesztéspolitikáját meghatározó, úgynevezett eurorégiós hálózat. A tanácsok folyamatosan vizsgálják és értékelik a régiók társadalmi-gazdasági helyzetét, adott-ságait, összehangolják a területek fejlesztési koncepcióit, s többek között döntenek majd a pályázható EU-pénzek szétosztásáról is.A közép-magyarországi régió különleges helyzetű, hiszen két részből, Pest megyéből és a fővárosból áll. A fejlesztési tanács tizennyolc tagja T. Mészáros Andrást, a Pest megyei önkormányzat, illetve a megyei területfejlesztési tanács elnökét választotta meg elnöknek. A két alelnöki pozíciót Tarlós István Óbuda-Békásmegyer polgármestere, a budapesti kerületek képviselője, illetve Lieb-mann Katalin, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) képviselője tölti be. Mandátumuk határozatlan ideig, visszavonásig tart. A testület tagja Demszky Gábor főpolgármester, Perger Éva, a kormány képviselője, a terület három kistérségi társulásának delegáltja, az érintett minisztériumok megbízottjai, illetve a regionális idegenforgalmi bizottság képviselője.T. Mészáros András lapunknak elmondta: a tanács működését megalapozó szabályzatok kidolgozására egy bizottságot alakítottak, a tényleges munkát már januárban megkezdhetik. Elsők között a ré-giós területek fejlesztési koncepcióit kell egyeztetni. A Pest megyei már másfél éve elkészült, az agglomerációs és a fővárosi elképzeléseken jelenleg is dolgoznak. Az elnök szerint kiemelt figyelmet kell fordítani a környezetvédelemre és a közlekedés fejlesztésére. Tarlós István kiemelte: személyében az egész fővárost képviseli az elnökségben, legfontosabbnak Budapest infrastrukturális és ingatlanfejlesztését tartja. Liebmann Katalin bejelentette: a régió csütörtökön egy gödöllői szakmai konferencián mutatkozik be a széles nyilvánosság előtt. A tanács az első időben egy-kétmilliárd forintból gazdálkodhat, míg az EU-csatlakozás idején már több tízmilliárd elosztásáról döntenek majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.