Ötvenéves Nagy-Budapest

2000. 01. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapestnek nincs szüksége se bal-, se jobboldali ideológiákra, viszont városfilozófia kell ahhoz, hogy mindenki által élhető várossá váljon – hangzott el tegnap a főváros jelenlegi területének 50 évvel ezelőtti kialakítására emlékező csepeli rendezvényen. Demszky Gábor főpolgármester anakronisztikusnak nevezte egyes kerületek elszakadási törekvéseit.- Nagy-Budapest mai határait despotikus államban, diktatórikus módon hozták létre 1950-ben, a főváros azonban visszafordíthatatlan fejlődésen ment keresztül azóta – fogalmazott Demszky Gábor, aki szerint Újpest önállósulási kezdeményezése kudarcba fullad majd. A főpolgármester a kétszintű önkormányzati rendszert és a jelenlegi kormányzat politikáját teszi felelőssé, hogy „meg-roggyanhat” a város működése. Ennek ellenére egy felmérés azt mutatta, hogy befektetések tekintetében Budapest, London és Amszterdam után a harmadik helyen áll, megelőzve Münchent és Stockholmot. A megalopoliszoké a jövő – tette hozzá.Glatz Ferenc, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke úgy látta: a fővárosban élők előbb-utóbb szükségszerűen világpolgárok lesznek, mert a nemzetállamok ideje lejárt. Az EU-csatlakozás előtt nem mindegy, hogy milyen emberek vannak kormányon, mert a hatalmi államnak és az elitnek egyaránt szolgáltatókká kell válniuk – vélte.Tóth Mihály, a XXI. kerület szocialista polgármestere szerint a tíz évvel ezelőtti rendszerváltozás során kialakult önkormányzati rendszer jó, azonban a városrészek, különösen a peremkerületek működéséhez most már alkotmányos, jogi és pénzügyi garanciák kellenek. A legutóbbi forrásmegosztási viták is jelzik, elengedhetetlen az alkotmány és az önkormányzati törvény módosítása.Mitnyan György, a XII. kerület fideszes polgármestere állítja: Budapesten az elmúlt tíz évben senki, a Városháza, de még az MTA sem állt elő olyan városfilozófiával, amely megmagyarázná a politikusok sokszor esetleges döntéseit.Szegvári Péter, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) titkárságvezetője aláhúzta: Újpest elválási gondolata végső, elkeseredett válasz arra, hogy a főváros rosszul működik. A bajból kivezető úthoz csak a szövetkezés, a regionális együttműködés vezethet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.