Recesszió az Egyesült Államokban

Elfogyott az amerikai gazdaság iránti bizalom - mondat egy elemző az elmúlt héten és a nyilatkozat hangulata helytálló volt. A sorozatosan az USA gazdasági állapotának gyengülését publikáló hírekre a recesszió ténye helyzete fel a sötét koronát.

2001. 12. 02. 11:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tengerentúlon recesszió jelentkezik és a következő áldozat az Európai Uniós közösség lehet, bár ezt az állatást sokan cáfolni próbálták a múlt héten.

A hónap utolsó öt tőzsdei kereskedési napja az amerikai GDP adat értékének találgatásával telt el, amellett, hogy az eddigi legnagyobb csődök-csődje történt a vállalati szférában. Az Enron fizetésképtelenségét már korábban lehetett tudni, a cég részvényeinek ára napról napra egyre olcsóbb és olcsóbb lett, majd szerdán összedőlt a kártyavár. A kátyúba keveredett céget megmenteni kívánó Dinegy elállt a vételi szándékától, így már szinte semmi sem menthette meg az Enron a totális eróziótól.

Hétfő: A hét első napjában felfelé majd a maradék négy napon folyamatosan lefelé mozgott a magyar tőzsdeindex. A bukdácsolást olyan okokkal magyarázták az elemzők, melyek a magyar parketten kívüli események, így azokra különösebben nagy hatást nem tudtak gyakorolni a hazai szakemberek. A budapesti tőzsde novemberének utolsó hete csendesen a karácsonyi ünnepek előtti határozatlansággal, igen alacsony forgalommal telt el. A hétfő aránylag kiugró emelkedéssel zárult, így a BUX értéke 1,82 pontos növekedést produkálhatott. A folyamatosan erősödő indexre jól hatottak az emelkedő amerikai árfolyamok és az aránylag nyugodt európai hangulat is. Talán csak a Fitch hitelminősítő jelzése volt az egyetlen ami negatívumként jelentkezett a piacokon. A pénzügyi kockázatok besorolására szakosodott cég a legnagyobb japán bankok hosszú és rövid távú osztályzatait visszaminosítette. Budapesten a Ficth döntésére nemigen reagált a piac, annál határozottabban érződött a BorsodChem-TVK etilénszállítási keret megállapodása, mely 2004-től 2013-ig tart. A szerződés szerint a TVK által előállított etilént a BorsodChem alapanyagként használja fel. A két fél 2004-ig meghosszabbította a 2003-ig érvényes etilénszállítási szerződést is. A hír hatására a BorsodChem 2,63 százalékot, a TVK 0,49 százalékot, míg a Mol 4,09 százalékot erősödött. Gyarapodott még a Richter (+1,75 százalék), az OTP (+1,55 százalék) és a Egis (+4,60 százalék) ára is. A kisebb forgalmú papírok közül az Econet, a Synergon, a Danubius és a Phylaxia ára drágult. Vezsteséggel zárt viszont a Matáv (-1,47 százalék) és a kárpótlási jegy (-2,2 százalék) ára.

Kedd: A hét elejei nyugalomhoz viszonyítva megbolydultak a piacok. Mind az európai, mind a tengerentúli tőzsdéken az Egyesült Államok makrogazdasági adataira, valamint az USA gazdaságának állapotát ismertető kiadványok hangvételére figyeltek a befektetők. Miután kiderült, hogy az amerikai bizalom rosszabb a vártnál a pesszimizmus visszafordíthatatlan lett. A tőzsdék kurzusai lefelé szánkáztak. Az amerikai gazdaságkutató Conference Board átfogó fogyasztói bizalmi mutatója a november hónapban 85,3 pontról, 82,2 pontra csökkent, pedig az elemzők növekedést vártak. A magyar tőzsdén már nyitáskor jelentkezett a negatív hangulat mely szinte a teljes kereskedésre rányomta bélyegét. A napközben lassan, majd a New York-i nyitás után fokozatosan zuhanó index végül 1,63 százalékos csökkenéssel fejezte be a napot. A forgalom 7,1 milliárd forintos volt ami azt jelezte, hogy egyes befektetői rétegek a hírek hatására kiszálltak a részvényekből. Az üzleti nap során inkább a kiskapitalizációjú papírokat csipegették, így azok ára alacsony forgalom mellett drágult. A nap sztárja a BIF lett 505 forintos drágulásával, de jól szereplet a Globus (+65 forint) és a Phylaxia (+1 forint) is. A nagyobb forgalmú részvények kevésbé voltak sikeresek, mind a Mol, mind a Matáv ára csökkenéssel zárt. Az olajipari papírok 90 forinttal, míg a távközlési cég részvényei 13 forintot gyengültek. Rossz passzban voltak az OTP-re spekulálók is, a banki papírok ugyan nehezen adták meg magukat, de végül 550 forintot zuhantak.

Szerda: Fellélegzés, vagy pihenő az újabb zuhanások előtt nem lehet tudni milyen elv vezérelte a hét közepének kereskedéseit. A mivel a Federal Reserve által kiadott Beige Book a gazdaság állapotát másfél hónapos szinten elemezve igen negatívan értékeli, ezért a szakértők egy, vagy akár két kamatcsökkentést is beterveztek az idei évre. A kivárók többsége azonban a harmadik negyedéves végleges GDP adattól várták a valós bizonyságot, hogy valóban túlzottan lassul-e az amerikai gazdaság, azaz recesszió van-e. A National Bureau of Economic Research gazadasági elemző központ szerint a tíz év óta első amerikai recesszió márciusban kezdődött. A szakértők szerint a gazdaság teljes körű visszaesésének mértéke alapján ki lehet mondani, hogy recesszióban van az amerikai gazdaság. A jelentés mellett a vállalati hírek is a visszahúzódó gazdasági állapoti értéket jelezték, így vélhetően a bajban lévő energiakereskedelmi cég az Enron ügye is erre vezethető vissza. Budapesten még délután sem lehetett sejteni mekkora „akna” van elrejtve az amerikai tőzsdén. Az Enron-ról sokan tudták, hogy csődközeli szintre jutott, de mindenki a Dinegy cég felvásárlásától várta a kiutat, de szerdán a vevő vételi szándékától elállt, így kitört a botrány. A BÉT-en csendes volt a kereskedés a BUX minimális 0,27 százalékos gyengüléssel zárt. A vezető részvények közül a Mol (-150 forint) és az OTP (-195 forint) gyengült, emelkedett viszont a Matáv (+22 forint) és a Richter (+55 forint) részvények ára.

Csütörtök: Pánikszerű hangulat uralja a világ tőzsdéit, már csak egy nap és kiderül tényleg recesszió van-e az Egyesült Államokban, illetve megkezdődhetnek a találgatások vajon milyen begyűrűző hatásai lesznek a visszaesésnek Európára. A kérdés megválaszolásáig még több mint 24 óra volt, de piacok már a negatív hírt könyvelték el. A Credit Suisse First Boston elemzése úgy jellemezte a helyzetet, hogy enyhe lefolyású lehet az amerikai recesszió. Megkérdezhetük, hogy mit ért enyhe lefolyásnak és akkor jött az általános szöveg. A tengerentúlon jobban kezelték az ügyet bedobták a nagy PR fegyvert Abbey Cohent aki egyből megmagyarázta a szitut. A sztárstratéga szerint nincs baj, a gazdaság gyengül, de gyorsan túljut a nehezén és a következő év már felíveléssel telhet el. A problémát csak abban látta, hogy az Európai Központi Bank rugalmatlan a Fed-hez képest ami sok bajt okozhat még. Cohen szerint vaskalaposak az ECB vezetői kamatügyben. Pesten újból nem történt semmi, sem Enron, sem Cohen nem hatott a hazai börzére. A BUX 0,10 százalékot gyengült amit főként a 25 forinttal 939 forintra visszacsúszó Matáv okozott. A Mol és a Richter ára nem változott, míg az OTP 295 forintot drágult. Javult még az Egis (+95 forint), a Danubius (+45 forint), az IEB (+57 forint) és a Synergon (+17 forint) ára.

Péntek: Két botrányos hír is ledöntötte a piacokat a hónap utolsó kereskedési napján, és mind a kettő a tengerentúlról származott. Az egyik az Enron-csőd európai begyűrűzése, a másik az USA véglegesített harmadik negyedévi siralmas GDP adata. Az amerikai energiaszolgáltatóról kiderült, hogy több nemzetközi, de főképpen európai székhelyű bank finanszírozott a cégnek, így azok most vélhetően veszteséget kénytelenek elkönyvelni, ilyen a brit Abbey National, az ABN Amro, és a National Autralian Bank. Az Enron miatt problémák merülhetnek fel egyes országok energiaellátásával is. A GDP adatok tovább növelték a tengerentúli gazdaságba vetet csalódottságot, az Egyesült Államok hazai össztermékének értéke a pénteken közzétett, felülvizsgált adat szerint 1,1 százalékkal esett vissza, tehát recesszió van. A Deák Ferenc utcában az amerikai hírekre úgy reagáltak a befektetők, hogy a BUX értékét napi mélypontjára húzták le a zárás pillanatában, így az index 1,20 százalékkal gyengülve 7125,20 ponton került ki a teremből. A befektetők továbbra is a kisforgalmú papírokat vásárolták, mondván azokat még fel lehet vásárolni, így spekulatív jellegüknél fogva kedvezőbb kilátással bírnak. A hagyományos vezető részvények közül egy papír sem tudott növekedéssel zárni. A Matáv 21 forintot, a Mol és a Richter 50-50 forintot, az OTP 300 forintot gyengült. A kisebb kapitalizációjú és dráguló papírok közül kiemelendő a Syneron , a Démász, a BorsodChem és az Egis.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.