Tovább tetőzte a befektetőke pánikját, így a Nasdaq zuhanását is, az az információ, mely szerint a Vivendi is könyvelési csalással próbálkozott. A hétfői lejtmenethez hasonlóan a Dow Jones újfenn „megúszta” a csökkenést egy mérsékelt lassulással. Tegnap folytatódott az előző napon megkezdődött tokiói drágulási és európai gyengülési trend, a Vivendi kanossza járásához csatlakozott a Vodafone és az amerikai profit warningot jelentő AMD is.
Már öt napja tart a bessz a nemzetközi parketteken és nem csitul a befektetők eladási kedve – nyilatkozta lapunknak a Merrill Lynch New York-i brókere kedden este miután a Nasdaq 3,23 százalékot zuhant. Az újabb, és újabb beeséseket ezúttal a Vivendi Universal körül keletkezett „homokvihar” okozta. Lassan négy hónapja téma a tőzsdéken, hogy a Vivendi készpénzhiánnyal küzd, ezért kénytelen eladni leányvállalatait.
A Vivendi sikertörténetével együtt kezelendő Jean-Marie Messier exelnök-vezérigazgató személyes története is, akinek a korábban közműszolgáltatóként működő cég köszönhette megújulását. A Vivendi működése valójában 1853-tól datálható, amikor létrehozták a mai vállalat alapját a Creation of Compagnie Générale des Eaux-t (CGE). Később a 1980-as évek közepén CGE vezetése megkezdte az átalakítást, ennek első lépcsője a Canal+ fizetős francia televízióadó elindítása volt.
1997-ben a CGE létrehozta és 1992-től kezdte el működtetni az SFR GSM mobiltávközlési céget. Messier vezetésével 1998-ban a CGE nevet lecserélik a Vivendi névre és az akkor még teljesen francia vállalat tovább terjeszkedik. Létrehozzák a távközlési szolgáltatásra szakosodott Cegetel-t, majd résztvesznek a SNCF francia nemzeti vasúttársaság működtetésében is. A terjeszkedés akkor jutott a csúcsra amikor az amerikai Universal filmprodukciós céget is megvásárolták, innentől datálódik a Vivendi Universal mint cégnév bevezetése.
A sorozatos akvizíciók során elkerülhetetlenné vált, hogy a cég hitelek felvételével próbálja kiküszöbölni a készpénzszükségletét. Az év első napjaiban Messier a cégportfólió csökkentését határozta el azért, hogy a felhalmozott tartozásokat ki tudják fizetni, azonban a társaság igazgatóságának többsége az elnök döntését nem vette jónéven. A Vivendi Universal 13 igazgatósági tagja lemondatta Messiert, és ezzel beindult a botrány-verkli. Messier egyes hírek szerint 18 millió eurós (4,5 milliárd forint!) végkielégítést kap, amire a szakértők már csak a fejüket tudták csóválni. A cégvezetés nélkül maradt, és nem képes hiteleit visszafizetni, a kölcsönökben érintett bankok viszont újabb 2-3 milliárd eurós tőkeinjekciótól várják a médiaóriás talpra állását.
Szerdán már a könyvelési kozmetika brit-amerikai Vodafon-t is „elérte”, bár ellentétben a WorldCom, az Enron és a Vivendi bebizonyítható csalási eseteivel egyenlőre csupán piaci pletykaként kering a FTSE parkettjén. A tőzsdei reakciók azonban azt jelzik, hogy a Magyarországon leányvállalatával jelenlévő Vodafone körül nem tiszta a kép, a mobilszolgáltató részvényei tegnap Londonban 3,5 százalékkal gyengültek.
Bár nyitáskor még felfelé kezdet az amerikai piacok, de a kedvező munkanélküliségi adatok mellett megjelentek a feldolgozóipari adatok is, melyek az Egyesült Államok gazdaságának lassuló növekedéséről adtak számot. Nem segítette a pozitív korrekciós próbálkozást a WorldCom körüli baljós csend, sem az AMD mikroelektronikai cég eredményéről szóló negatív hírek.
A magyar parketten némileg csitultak a kedélyek, a BUX árfolyama 17 pontos emelkedéssel 7357 ponton nyitott, a nap nagy részét az index 7350 pont közelében töltötte. A kereskedés vége előtt egy órával a BUX görbéje elkezdett emelkedni és meg sem állt a 74725 pontig. A zárszót jelző gongszó pillanatában a tőzsdekurzusa 7452 ponton állt, ami a 112 ponttal volt magasabb mint az előző napon.
A forgalomi indikátor 5 milliárd forintot jelzett, melyből 2 milliárddal az OTP 2 milliárddal, a MOL 1,1 milliárd forinttal vette ki részét. A nap nyertese a nagy forgalmú OTP lett, ára 89 forinttal 2125 forintra ugrott. A nyertesek térfelén találhattuk a Matáv-ot (+20 forint), a Richtert (+50 forint). Meglepetést okozott viszont a MOL, mely a növekedési trend ellenére árfolyamcsökkenéssel zárt, az olajipari papírok öt forinttal gyengültek.
Záró: 7452,87 Min: 7265,44 Max: 7472,95 Nyitó: 7357,30 Előző: 7340,30 Vált.: +112,57 pont (+1,53 százalék)
Baleset történt az M3-as autópályán