Drágult az OTP

Vegyesen zártak a múlthét utolsó kereskedési napján az amerikai börzék, az ellentétes elmozdulást a negatív vállalati hírek és a Michigani Egyetem által összeállított fogyasztói bizalmi mutató adatai okozták.

2002. 11. 18. 21:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fogyasztói bizalom november hónapban jelentős emelkedésen ment keresztül, míg a technológiai szektor cégei közül több leminősítésben részesült. Az egyik nagy vesztes a Geteway számítógépgyártó cég volt, mivel bejelentésre került, hogy a SEC (amerikai tőzsdefelügyelet) lassan befejezi vizsgálatát cégnél. Elemzők rámutattak, hogy várhatóan elfogják marasztalni a Gateway-t, de különösebben magas bírságra nem kell számítani.

A változatos hétvége után a befektetők kipihenten léptek a tőzsde parkettekre, ez első lépés az volt, hogy Tokióban eladói oldalra álltak. A Nikkei 225 index 1,85 százalékot esett, mivel a befektetők a bankszektor megsegítésére irányuló kormányzati intézkedéseket kételkedve fogadták. A pénzügyi szektor gyengülését az UFJ, a Sumitomo és a Mizuho papírok zuhanása okozta. Hasonlóan a negatív irányba tolt a Nikkei árfolyamát az Nippon Telegraph and Telecom (NTT) a japán nemzeti telefontársaság azzal, hogy hosszútávon veszteséget remél a társaság. Az idei év szeptemberével zárult első üzleti félévében az NTT 33,16 milliárd jen nyereséget ért el szemben a tavalyi év hasonló időszakában publikált 232 milliárd jenes veszteséggel. A társaság menedzsmentje bejelentette, hogy a mostani nyereséget csak átszervezések és elbocsátások árán sikerült elérni.

A japán piac gyengélkedése ellenére az európai tőzsdéken mérsékelt optimizmussal indult a hét. A londoni és frankfurti tőzsdén az Európai Uniós által kiadott inflációs adatok, valamint a német költségvetési deficitről szóló hírek nem érződtek. A Reuters által közöltek szerint Gerhard Schröder német kancellár a jövő évben 18,9 milliárd euró költségvetési deficitet vár a korábbi 15,5 milliárd helyett, míg az idei évre vonatkozóan 34,6 milliárd euró negatívumot jósol. A deficit mérséklése érdekében, az államháztartás állapotának javítását segítve 15 százalékos adót vetnek ki a részvények, befektetési jegyek és a nem saját célra használt ingatlanok eladásából származó tőkenyereségre.

Budapesten a már nyitáskor jóval előző értéke felett állt a BUX kurzusa, a délelőtt folyamán egy enyhe negatív korrekció szele futott végig a parketten, amit délre egy kimagasló drágulási hullám tetézett. A délután újabb gyengüléssel, erőgyűjtéssel telt el, de az utolsó másfél órában az index újból elkezdett emelkedni. A zárás előtti drágulás eredményeként a BUX 117,33 pontot erősödve 7718,50 ponton zárt. Az öt milliárd forintos forgalom jócskán alulmúlta a korábbi napokban elért szintet, amit elemzők azzal magyaráztak, hogy a befektetők többsége az amerikai piacok nyitásakor megjelenő negatív vállalati hírek miatt távol tartották magukat a BÉT-től. Szakértők szerint a mostani emelkedés nem biztos, hogy fenntartható a következő napokban. A brókerek és a szakemberek véleményét igazolta, hogy a MOL napközbeni emelkedéséhez képest előző szintjére esett vissza, valamint az, hogy a Richter 25 forintot gyengült. A Matáv annak ellenére emelkedett 20 forintot, hogy a Moody's felülvizsgálja a Deutsche Telekom hiteleinek besorolását. A nap nyertese az OTP lett 88 forintos drágulásával.

Záró: 7718,50 Min: 7661,84 Max: 7736,46 Nyitó: 7703,70 Előző: 7601,17 Vált: +117,33 pont (+1,54 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.