A csütörtöki még igen élénk távközlési és informatikai papírok iránti érdeklődés pénteken már nem volt túl erős. A japán tőzsde mutatója a Nikkei 225 index 0,42 százalékkal nőtt, amit a mikroelektronikai cégek drágulása segített. Szakértők szerint a tokiói piac komolyabb növekedésének az vetett gátat, hogy a bankok megsegítésére szőtt terv valószínűleg kútba fulladhat.
A csipgyártók erősödése érezhető volt az európai piacokon is. A Semiconductor Industry Associacion (félvezetőket gyártók szervezete) szerint október hónapban közel két százalékkal nőtt mikroelektronikai termékek forgalma. Korábban elemzők a csipszektorról úgy nyilatkoztak, hogy a tavalyi mélypont után lassan kilábal az iparág a problémákból, de az idei év még nem lesz nullszaldós. Szerintünk, az októberi forgalom növekedést csupán a felhasználó iparágak rendeléseinek növekedése okozta, amit valójában a karácsonyra vásárolt elektronikai eszközök iránti érdeklődés indukált.
A csip piac januárban újból gyengülni fog és nem biztos, hogy a 2003-ban várt 5 százalékos növekedés elérhető. A mikroelektronikai szektor egyik legnagyobb felvevő ágazata jelenleg a mobiltelefonokat gyártó cégek, akik eredményjóslataikban nem a túlzottan magas növekedést vetítették előre. A kontinens piacait a tengerentúli nyitáskor tapasztalt emelkedés fölfelé lendítette, majd későbbi a gyengülés erózióra kényszerítette. A német piacon továbbra is a Deutsche Telekom startégia és a hitelek csökkentése volt a főtéma. A DT valószínűleg eladja a T-Online-ban lévő részesedését, melyből 500 millió euró bevétele származhat.
A Budapesti Értéktőzsdén a BUX többszöri emelkedési próbálkozás után csökkenéssel zárt. A napközben többször megugró indexre a Wall Street beesése hatott. A BUX 46,46 ponttal 7944,86 ponton fejezte be a kereskedést. A gyengülő indexről és a lassuló blue chiepkről elemzők azt mondták, hogy a várt piaci fellendülés elmaradt, ez mutatja, hogy a 8000 pontos szint továbbra is erős demarkációs vonal. Ha sikerült átlépni a 8000 pontos határt a BUX növekedése tartós lehet 8400-8600 pont körüli szintig.
A forgalom nem érte el az 5 milliárd forintos szintet, ez is jelezte, hogy a magyar papírok iránt mérsékelt az érdeklődés. A nap nyertesei a Zalakerámia és az Egis részvények lettek, míg a blue chipek a 250 forinttal dráguló Richter kívételével gyengültek. A MOL 35 forinttal, a Matáv 4 forinttal, az OTP 30 forinttal lett olcsóbb. Tőzsdezárás után az OTP bejelentette, hogy nem vesz részt a romániai BCR privatizáció tenderén. Az MTI-ECO-nak a bank hitelintézet projektfinanszírozási és akvizíciós igazgatója azt mondta, hogy az OTP nem kíván változtatni külföldi bankakvizíciós stratégiáján.
Záró: 7944,86 Min: 7944,86 Max: 8042,02 Nyitó: 7998,50 Előző: 7991,32 Vált.: -46,46 pont (-0,58 százalék)
Porig égett az egyik budapesti színház