Tovább gyengült a BUX

Miközben az elemzők folyton azt szajkózták, hogy a New York-i piac drágulással fog nyitni, addig az európai és a tokiói börzéken a befektetők szemlátomást elbizonytalanodtak, és mint később kiderült jogosan.

2002. 11. 29. 16:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csütörtöki még igen élénk távközlési és informatikai papírok iránti érdeklődés pénteken már nem volt túl erős. A japán tőzsde mutatója a Nikkei 225 index 0,42 százalékkal nőtt, amit a mikroelektronikai cégek drágulása segített. Szakértők szerint a tokiói piac komolyabb növekedésének az vetett gátat, hogy a bankok megsegítésére szőtt terv valószínűleg kútba fulladhat.

A csipgyártók erősödése érezhető volt az európai piacokon is. A Semiconductor Industry Associacion (félvezetőket gyártók szervezete) szerint október hónapban közel két százalékkal nőtt mikroelektronikai termékek forgalma. Korábban elemzők a csipszektorról úgy nyilatkoztak, hogy a tavalyi mélypont után lassan kilábal az iparág a problémákból, de az idei év még nem lesz nullszaldós. Szerintünk, az októberi forgalom növekedést csupán a felhasználó iparágak rendeléseinek növekedése okozta, amit valójában a karácsonyra vásárolt elektronikai eszközök iránti érdeklődés indukált.

A csip piac januárban újból gyengülni fog és nem biztos, hogy a 2003-ban várt 5 százalékos növekedés elérhető. A mikroelektronikai szektor egyik legnagyobb felvevő ágazata jelenleg a mobiltelefonokat gyártó cégek, akik eredményjóslataikban nem a túlzottan magas növekedést vetítették előre. A kontinens piacait a tengerentúli nyitáskor tapasztalt emelkedés fölfelé lendítette, majd későbbi a gyengülés erózióra kényszerítette. A német piacon továbbra is a Deutsche Telekom startégia és a hitelek csökkentése volt a főtéma. A DT valószínűleg eladja a T-Online-ban lévő részesedését, melyből 500 millió euró bevétele származhat.

A Budapesti Értéktőzsdén a BUX többszöri emelkedési próbálkozás után csökkenéssel zárt. A napközben többször megugró indexre a Wall Street beesése hatott. A BUX 46,46 ponttal 7944,86 ponton fejezte be a kereskedést. A gyengülő indexről és a lassuló blue chiepkről elemzők azt mondták, hogy a várt piaci fellendülés elmaradt, ez mutatja, hogy a 8000 pontos szint továbbra is erős demarkációs vonal. Ha sikerült átlépni a 8000 pontos határt a BUX növekedése tartós lehet 8400-8600 pont körüli szintig.

A forgalom nem érte el az 5 milliárd forintos szintet, ez is jelezte, hogy a magyar papírok iránt mérsékelt az érdeklődés. A nap nyertesei a Zalakerámia és az Egis részvények lettek, míg a blue chipek a 250 forinttal dráguló Richter kívételével gyengültek. A MOL 35 forinttal, a Matáv 4 forinttal, az OTP 30 forinttal lett olcsóbb. Tőzsdezárás után az OTP bejelentette, hogy nem vesz részt a romániai BCR privatizáció tenderén. Az MTI-ECO-nak a bank hitelintézet projektfinanszírozási és akvizíciós igazgatója azt mondta, hogy az OTP nem kíván változtatni külföldi bankakvizíciós stratégiáján.

Záró: 7944,86 Min: 7944,86 Max: 8042,02 Nyitó: 7998,50 Előző: 7991,32 Vált.: -46,46 pont (-0,58 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.