A tokiói 65 pontos csökkenés, valamint a DaimlerChrysler és a Siemens profit csökkenésről szóló beszámolója tovább rontotta az amúgy is besszbe hajló tőzsdéket. Az árfolyamok gyengülését a Shell csökkenő eredményi is előidézték. A túlzottan drága nyersolajárak következtében csupán 46 százalékkal nőtt a Royal Dutch/Shell profitja a tavalyi év utolsó negyedében.
A bejelentés meglepő, hiszen az olajipari cégek többsége, pont a drága olajáraknak köszönhetően jelentős profitot termelt az elmúlt évben. Az olajipari cég 2002. negyedik negyedévben 2,782 milliárd dollár nettó profitot ért el. 2001 utolsó negyedében 1,909 milliárd dollár volt a tiszta nyeresége.
Az Ericsson svéd társaság igazgatótanácsa Carl-Henric Svanberget – a Assa Abloy vezérigazgatóját – nevezte ki az Ericsson új elnök-vezérigazgatójának. Elemzők rámutattak, hogy az új vezérigazgató valószínűleg stratégiát fog váltani, ami azért is időszerű, mivel az
Ericsson tavaly 8,3 milliárd eurós veszteséget produkált. A svéd cég részvényei tegnap 11 százalékkal drágultak Stockholmban, és hasonló növekedéssel nyitottak New York-ban is a Nasdaq piacán.
Negatív irányban nyitottak az amerikai börzék is, a befektetőket a termelékenység csökkenő adatai, illetve a munkanélküli segélyre jelentkezők számának növekedése is hatott. A Wall Street-en a PepsiCo tavalyi eredményadati viszont örömmel fogadták a spekulánsok, az üdítőitalt és más élelmiszeripari terméket gyártó kólacég a tavalyi év utolsó három hónapjában 805 millió dollár eredményt produkált.
Budapesten a vártakkal ellentétesen alakultak a részvényárak, a BUX ugyan emelkedéssel nyitott, de a növekedési trendet nem sikerült fenntartania. A nap elejétől lassuló index két lépcsőben érte el záráskori és egyben napi minimumát, mely 88,89 ponttal volt alacsonyabb mint amit előző napon regisztráltak.
A beesést a Mol, Matáv páros vezette, de az eróziónak a sem a Richter sem, az OTP nem tudott ellenállni. Az elemzők az nyilatkozták, hogy a nyugat-európai iránytalanság, a kivárás okozta a tegnapi nap lemorzsolódását. Azt viszont hogy Colin Powell amerikai külügyér nem mondott semmi kézzelfoghatót rossz ómennek nevezték. A többségében gyengülő részvényárak között néhány emelkedő papírt is fel lehetett fedezni. A Zalakerámia 40 forinttal, a Danubius 100 forinttal drágult. A forint a bankközi piacon tegnap délután 11,06 százalékon állt a sáv erős oldalán, 19 bázisponttal gyengébb helyzetben, mint szerdán délután.
Záró: 7343,83 Min: 7335,18 Max: 7473,29 Nyitó: 7452,57 Előző: 7432,72 Vált.: -88,89 pont (-1,20 százalék)
Lendvai Ildikó leleplezte Magyar Pétert, kiderült a titok