Napi mélypontján zárt a BUX

A mai nap a tőkepiacokon a bizonytalanság, a kivárás jeleit lehetett felfedezni. Az európai piacokon csupán az Ericsson új elnök-vezérigazgatójának személyében történt változás tudott drágulást indukálni, de az is csak a távközlési berendezéseket gyártó cég részvényeire volt igaz.

2003. 02. 06. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tokiói 65 pontos csökkenés, valamint a DaimlerChrysler és a Siemens profit csökkenésről szóló beszámolója tovább rontotta az amúgy is besszbe hajló tőzsdéket. Az árfolyamok gyengülését a Shell csökkenő eredményi is előidézték. A túlzottan drága nyersolajárak következtében csupán 46 százalékkal nőtt a Royal Dutch/Shell profitja a tavalyi év utolsó negyedében.

A bejelentés meglepő, hiszen az olajipari cégek többsége, pont a drága olajáraknak köszönhetően jelentős profitot termelt az elmúlt évben. Az olajipari cég 2002. negyedik negyedévben 2,782 milliárd dollár nettó profitot ért el. 2001 utolsó negyedében 1,909 milliárd dollár volt a tiszta nyeresége.

Az Ericsson svéd társaság igazgatótanácsa Carl-Henric Svanberget – a Assa Abloy vezérigazgatóját – nevezte ki az Ericsson új elnök-vezérigazgatójának. Elemzők rámutattak, hogy az új vezérigazgató valószínűleg stratégiát fog váltani, ami azért is időszerű, mivel az

Ericsson tavaly 8,3 milliárd eurós veszteséget produkált. A svéd cég részvényei tegnap 11 százalékkal drágultak Stockholmban, és hasonló növekedéssel nyitottak New York-ban is a Nasdaq piacán.

Negatív irányban nyitottak az amerikai börzék is, a befektetőket a termelékenység csökkenő adatai, illetve a munkanélküli segélyre jelentkezők számának növekedése is hatott. A Wall Street-en a PepsiCo tavalyi eredményadati viszont örömmel fogadták a spekulánsok, az üdítőitalt és más élelmiszeripari terméket gyártó kólacég a tavalyi év utolsó három hónapjában 805 millió dollár eredményt produkált.

Budapesten a vártakkal ellentétesen alakultak a részvényárak, a BUX ugyan emelkedéssel nyitott, de a növekedési trendet nem sikerült fenntartania. A nap elejétől lassuló index két lépcsőben érte el záráskori és egyben napi minimumát, mely 88,89 ponttal volt alacsonyabb mint amit előző napon regisztráltak.

A beesést a Mol, Matáv páros vezette, de az eróziónak a sem a Richter sem, az OTP nem tudott ellenállni. Az elemzők az nyilatkozták, hogy a nyugat-európai iránytalanság, a kivárás okozta a tegnapi nap lemorzsolódását. Azt viszont hogy Colin Powell amerikai külügyér nem mondott semmi kézzelfoghatót rossz ómennek nevezték. A többségében gyengülő részvényárak között néhány emelkedő papírt is fel lehetett fedezni. A Zalakerámia 40 forinttal, a Danubius 100 forinttal drágult. A forint a bankközi piacon tegnap délután 11,06 százalékon állt a sáv erős oldalán, 19 bázisponttal gyengébb helyzetben, mint szerdán délután.

Záró: 7343,83 Min: 7335,18 Max: 7473,29 Nyitó: 7452,57 Előző: 7432,72 Vált.: -88,89 pont (-1,20 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.