Csempében az üzlet

Megosztottság jelentkezett tegnap a tőkepiacokon, Ázsiában korrigáltak az árfolyamok, míg az európai parketteken továbbra is pesszimizmus uralkodott. A tokiói börzemutató hatnapos csökkenés 1,03 százalékos növekedést csikart ki magából, de ezt a pluszt is csak annak árán sikerült elérni, hogy a kormány bejelentette tőzsdeélénkítő programot indít.

2003. 03. 12. 16:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tokióban a részvényárak olyan jelentős mértékű gyengülésen estek át az elmúlt hat nap alatt, hogy az elemzők már alulértékeltnek találják a piacot. Sokak szerint már érdemes lenne Sony, Toshiba, Toyota, Honda, Nissan papírokat venni, hiszen áruk alacsonyabb mint valós értékük.

Sokan gondolták azt, hogy a hét közepén végre korrekció kezdődhet az európai tőzsdéken is, de azok akik ilyen gondolattal éltek tévedtek, az európai részvények árfolyamai többségében gyengülésen estek át. Az olajár és a szektort leminősítő befektetési társaságok tovább rontották az amúgy is nyűgös befektetők hangulatát. A lapunk által megkérdezett londoni brókerek szerint, a piac alulárazott, a befektetők viszont nem mernek hosszabb pozíciókat nyitni, mivel nincs határozott álláspont az ENSZ BT-n belül Irak ügyében. A brókerek azt mondták, hogy addig amíg, pro, vagy kontra el nem dől a beavatkozás addig a spekulánsok is szerényen fognak csak vásárolgatni.

Lefelé mozdultak az amerikai árak is tegnap nyitáskor, a nap egyik meglepetését az IT szektorban tevékenykedő kis cég a Pumatech 7 százalékos megugrása okozta. A tengerentúlon amúgy a kereskedelmi minisztérium közzétette, hogy az Egyesült Államok kereskedelmi mérlegének hiánya januárban 41,1 milliárd dollárt tett ki. A deficit 8,4 százalékkal csökkent a minden idők legnagyobb decemberi hiányáról. A szakértői várakozásokban a mérleg hiányát januárra 43,3 milliárd dollárra prognosztizálták. Decemberben 10,6 százalékos növekedés után rekordszintre, 44,2 milliárd dollárra nőtt a mérleghiány.

A magyar parketten nyitás után néhány percig felfelé mozgott a BUX árfolyamgörbéje, majd a nemzetközi trendeknek megfelelően csökkenés következett be. Az index délben 7143 pontig zuhant, majd onnan erőtlen javulással próbálkozott felívelni. A próbálkozás sikertelen maradt, a BUX 31 pontot csökkenve a 7200 pontos szinten akadt fenn. A forgalom alig haladta meg a 4 milliárd forintos szintet. A nap nyertese a 7,4 százalékkal megugró Zalakerámia és a 7 százalékkal dráguló Pannonplast lett.

Pletykák szerint a Zalakerámia két főtulajdonosa az Arago és az Általános Értékforgalmi Bank megállapodott abban, hogy melyikük veszi meg a kerámiagyártó céget. Várhatóan az Arago száll ki a Zalakerámiából és az ÁEB fogja birtokolni a többségi tulajdont. A két cég együttes tulajdoni hányada meghaladja az 51 százalékot. Amennyiben igazak a pletykák akkor valakinek felvásárlási ajánlatot kell tennie a közkézen forgó Zalakerámia papírokar.

Záró: 7200,70 Min: 7143,99 Max: 7247,95 Nyitó: 7222,68 Előző: 7231,72 Vált.: -31,02 pont (-0,43 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.