Erőre kaptak a piacok

Bush elnök kétnapos Irakkal szembeni ultimátumától függetlenül a tőkepiacokon a keddi nap folyamán komoly emelkedéseket lehetett tapasztalni. A befektetők valószínűleg egy utolsó vásárlási hullámot lovagoltak meg, - már azok akik vásároltak - így a tőzsdemutatók pozitív előjellel zártak.

2003. 03. 18. 18:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tokióban egy százalékot nőtt a Nikkei 225 index és az európai piacokon is komolyabb emelkedések alakultak ki. Az elemzők rámutattak, hogy két napig még nem lesz háború és az is kérdéses, hogy csütörtök hajnalban (európai idő szerint) meg indul-e a támadás. A beavatkozás elhúzódása kapcsán olyan remények is napvilágot láttak, hogy minél később lesz az akció annál többe kerülhet, ami azt jelenti, hogy a katonai erő fitogtatása is pénzbe kerül az Egyesült Államoknak, azaz áttételesen a cégek árfolyamára kedvezően hathat. Az olajár bezuhanása is azt mutatta, hogy a piacok 48 órás lélegzetvételi időhöz jutottak és ezt egyből ki is akarják használni.
Az európai tőzsdéken a magyar parkett zárásakor egy százalék körüli emelkedések jelentkeztek, az elemzők hangsúlyozták, hogy a Federal Reserve Nyíltpiaci Bizottságának ülése nem hatott a tőzsdékre, annál jobban érvényesültek viszont a korrekciós hatások. Az amerikai piacokon nyitáskor az új lakóingatlanok építésének száma komoly gyengülést okozott. Februárban 11 százalékkal – a becsültnél jóval erőteljesebben – csökkent az Egyesült Államokban az új lakóingatlan-építések száma, éves szintre számolva, szezonálisan kiigazítással 1,622 millió egységre – írta az MTI-ECO.
Budapesten a nemzetközi eseményekkel párhuzamosan dúlt a veszem-viszem, adom-kapom harc a részvényekért. Van egy mondás ami az ilyen napokra igaz, ez úgy szól, hogy „amikor emelkedik akkor kell eladni és amikor zuhan akkor kell venni”, valószínűleg a Budapesti Értéktőzsdén is ez az idézetet foganasították a spekulánsok. A BUX a nyitáskori 106 pontos plusszát hamar túllépte és délután félkettőig 7379 pontig emelkedett. A zárás előtti két óra gyengüléssel telt el, ami jól jelezte, hogy a napi drágulásra (longra) játszó spekulánsok zárták nyitott pozícióikat. A napközbeni BUX megugrás annyira jól sikeredett, hogy az index a nap végén még mindig 189 ponttal állt előző szintje felett. A forgalom 8,89 milliárd forintra nőtt, ami igen meglepő, hiszen eilyen magas forgalmat már hónapok óta nem ért el a magyar tőzsde. A vezető részvények drágultak, de a nap meglepetését a BorsodChem okozta 6 százalékos növekedésével. Az emelkedési ranglistán a vegyipari céget a MOL (+220 forint), az Antenna Hungária (+80 forint), a Richter (+445 forint) és a Matáv (+18 forint) követte. A Zalakerámia 15 forinttal, a Rába 15 forinttal drágult, míg az Inter-Európa Bank 4 forinttal gyengült. A Zalakerámiánál történt tulajdonos változásról, illetve az esetleges nyílt felvásárlási ajánlatról. A Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (TEBÉSZ) azt nyilatkozta, hogy a felvásárlónak 1600 forintnál nem alacsonyabb vételi ajánlati kötelezettsége van. A TEBÉSZ kérte a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét, hogy átfogó vizsgálat során derítsen fényt a Zalekrámiában történ befolyásszerzésről.

Záró: 7329,11 Min: 7246,42 Max: 7379,58 Nyitó: 7246,42 Előző: 7139,69 Vált.: +189,42 pont (+2,65 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.