Mi kerül a poharunkba?

Miközben a főváros vízminősége a szakértők egybehangzó véleménye szerint kiváló, addig az ország déli, délkeleti régióiban gondot okoz az ivóvíz arzén-, ammónia- és nitrittartalma. Az uniós csatlakozás miatt 2009-ig 160 milliárd forintot kell az ivóvíz minőségének javítására fordítanunk, többek között szennyvíztisztítók és csatornák építésére.

2003. 03. 22. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén tizedik alkalommal rendezik meg a Víz világnapját, amelyet az ENSZ 1993-as döntése nyomán minden évben március 22-én tartanak. A program célja, hogy világszerte fölhívja a figyelmet az ivóvízkészletek megóvására. A szervezet a 2003-as esztendőt az édesvíz nemzetközi évének kiáltotta ki.

– Hazánk az ivóvíz minőségében több Európai Uniós országot is megelőz, például Görögországot, Portugáliát és Spanyolországot – állítja Varga Miklós, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője. A szakember szerint különösen a fővárosban kedvező a helyzet, hiszen Budapestnek a Duna jóvoltából kimeríthetetlenek a készletei, és a folyó kavicságya természetes módon megszűri a kutakba jutó vizet, így az alig szorul tisztításra. A Fővárosi Vízművek tavaly több mint tizenkétezer mintát vett a budapesti ivóvízből a kutaktól egészen a csapokig, és az 99,54 százalékban megfelelt az előírásoknak. Hasonló eredményt hoztak az ÁNTSZ mérései is. A szakemberek egybehangzó véleménye szerint kiváló minőségű a fővárosi ivóvíz.

A '90-es években számos olyan ipari létesítmény szűnt meg – többek között az almásfüzitői timföldgyár –, amely addig szennyező anyagokkal árasztotta el a folyót. Emiatt tovább javult a Duna vízminősége. Varga Miklós kiemelte: 2009-ig összesen 160 milliárd forintot kell hazánknak az ivóvíz minőségének javítására fordítania, hogy az megfeleljen az európai uniós szabványoknak. Megemlítette, hogy Bács-Kiskun, Békés és Csongrád térségében a víz arzén-, nitrit- és ammóniatartalma jelent problémát, amelyek sokszor nem felelnek meg az uniós előírásoknak, ráadásul tartós fogyasztás esetén növelhetik a hámsejtek káros elváltozásának kockázatát. Az Európai Uniótól 2009-ig kaptunk haladékot, hogy szennyvíztisztító-kapacitásunkat és csatorna-hálózatunkat növeljük.

Illés Zoltán, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának alelnöke fontosnak nevezte, hogy a klórozást a jövőben még több helyen fölváltsa az ózonnal történő víztisztítás, mivel a vízben megtalálható mikroszennyeződések a klórhoz kapcsolódva rákkeltő hatásúak lehetnek. Európában már jó ideje ózonizátorral tisztítják az ivóvizet. A politikus szerint komoly problémát jelent, hogy Budapesten a rengeteg tisztítatlan szennyvíz mellett évente tíz tonnányi gyógyszermaradvány kerül a Dunába, mivel annak összetevői tönkre tehetik a szennyvíztisztítók élőflórás baktérium telepeit, amelyeknek a víz tisztítása a feladata.

Az ipari és mezőgazdasági szennyezések miatt az ország 3200 településéből 400-ban nincs tiszta ivóvízbázis, ráadásul sok helyen a csatornázottság hiánya miatt saját kútjaikba engedték a szennyvizeket. Az illegális veszélyeshulladék-lerakók vagy a műszaki védelem nélküli szeméttelepek is súlyosan veszélyeztetik a készletek tisztaságát.

A XXI. században még fontosabb szerep jut az ivóvízkészletek biztonságának. Hazánk ugyanakkor – a trianoni diktátumnak köszönhetően – vízforrások szempontjából a világon a tizedik legveszélyeztetettebb állam, hiszen folyóink 94 százaléka más országokban ered.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.