A Michigani Egyetem által tegnap közölt adatok azonban tovább rontották a befektetők hangulatát, az egyetem bizalmi hangulat mutatója 87,7 pontra csökkent. Az amerikai 3,3 százalékos GD adat viszont optimizmust kellett volna, hogy okozzon, de a Wall Street nem reagált a javuló makrogazdasági adatra.
Budapesten viszont más volt a helyzet, a BUX ugyan nyitás után meglátogatta a 9000 pont alatti határt is, de a nap nagyobbik részében emelkedőben lehetett találni. Reggel 3 pontos mínusz, majd délben már 5-6 pontos pluszt is fel tudott mutatni a hazai tőzsdeindikátor.
A szerény emelkedést és az azt követő erőteljes növekedési rohamot zárás előtt vélhetően az inlikvid piacon megjelenő spekulánsok pozíciózárása miatt történhetett. A BUX végül 11,86 pontos emelkedéssel zárta a napot, a forgalom 2,5 milliárd forintot ért el, ami igen meglepő, hiszen a nyári uborkaszezonon jól láthatóan és érezhetően már túl vagyunk, a karácsonyi visszaesés meg még várat magára két és fél hónapot.
Magyarán az elemzők sem tudták megmondani, hogy a befektetők miért nem bíztak tegnap a magyar piacban, a sok magyarázat közül talán az állta meg a helyét, mely a nemzetközi árfolyamgyengülésekkel és az arra összpontosító spekulánsokkal indokolta a forgalom csökkenését.
A vezető részvények között a szokásos módon megosztottságot lehetett felfedezni, a MOL és a Richter a BUX-ra emelkedőleg, míg a Matáv és az OTP az indexre gyengítőleg próbált hatni. A „problémát” végül a Richetr oldotta meg 205 forintos (+1 százalék) drágulásával. Az elemzők elmondták, hogy a hazai részvények körében újból a spekulatív papírokra áránytalanul nagy kereslet jelentkezik, ezért a tegnapi napon a legnagyobb forgalmú Big Four papírok mellett az Egis, a BorsodChem és a Rába részvények esetében is jelentősebb érdeklődést méretek. A nap nyertese a PannonFlax lett 5,3 százalékos drágulásával, ezt követte a BorsodChem 1,5 százalékkal. A vesztesek közül a legnagyobb beesést a Gardénia, a Synergon és a Zalakerámia szenvedte el.
A forint a korábbi napokban tapasztalt drágulási trendjét nem követte, a devizapiacon záráskor 9,83 százalékon állt a forint sáv erős oldalán, 15 bázisponttal gyengébben a csütörtök délutáni helyzeténél. Az euróval 254,50/70 forinton kereskedtek, míg csütörtökön 254,15/20 forinton állt a jegyzés a hivatalos kereskedés végén.
Záró: 9055,98
Min: 8997,50
Max: 9079,08
Nyitó: 9041,46
Előző: 9044,12
Vált.: +11,86 pont (+0,13 százalék)
"Megtiszteltetés a budakörnyéki emberek képviselőjeként dolgozni"