Fejlett izomzatú, élénk vérmérsékletű az Egri kék keringő

-
2003. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokan szürkének írják le, valójában többszínű fajta az egri kék galamb. Az 1800-as évek elejétől vált ismertté, bár akkor még csak a hevesi megyeszékhelyen és közvetlen környékén fordult elő. Mint ahogy a neve is mutatja, az Egri kék keringő jó röpképességgel rendelkezik. Rendkívül gyorsan, látványosan mozog a levegőben. A falka felszállás után zárt, összetartó csapatot alkot, ezek a galambok pillanatok alatt képesek a kellő magasság elérésére. Az összetartás olyannyira jellemző rájuk, hogy a támadó ragadozó madarak – Egerben és környékén mindennapos vendégek – sem képesek a falka megbontására. Sajnos napjainkban egyre kevesebb tenyésztőtárs tekinti ezt a kiváló röpképességet a tenyésztés fő irányelvének. Sokan csak a külcsínyre figyelnek, „kiállításra” tenyésztenek, ami a röpképesség elvesztésével járhat, és ezzel egy időben a fajta is átalakulhat.
Az Egri kék keringő apró termetű, fejlett izomzatú, élénk vérmérsékletű fajta. Feje a testével arányos, úgynevezett trapéz fej. Gyöngyszemei a sötét tollazat miatt szinte világítanak. Csőre a közepesnél kissé rövidebb, sötét, feketésszürke. Nyaka függőleges, enyhén ívelt. A mell enyhén előredomborodó, kissé emelt tartású. A farok a hát lejtését törés nélkül követi. Minden madár egyik legfontosabb értékmérője a tollazat, mely ennél a fajtánál sima, tömött, testre feszülő. Színe feketeszalagos, sötétkék. A tojók sötétebbek, füstös árnyalatúak, a hímek világosabb kékek. A fej, a nyak, az evező és a kormánytollak sötét palaszürkék, a nyak zöldes, illetve ibolyaszínben csillogó. A napfényben a mattnak tűnő fedőtollak is fémesen ragyognak.
A dúchoz rendkívül hű, ezért nagyon könnyű a fiatal egyedek kiszoktatása. A repüléshez szoktatásuk sem sokkal nehezebb, de egy kicsit több időt és türelmet igényel. Takarmányozásuk megegyezik a többi galambfajtáéval, bár az apró és olajos magvakat különösen szeretik. A vedlési időszakban nagy hangsúlyt kell fektetnünk a fehérjében és olajokban gazdag gabonamagvak etetésére, hogy az új tollazat hiánytalanul, hibátlanul és a megfelelő mértékben fejlődjön. Ha a vedlés tökéletesen lezajlott, biztosak lehetünk abban, hogy galambjaink egészségesek, de ehhez tökéletesen kell tartanunk és takarmányoznunk őket.
Montvai Csaba, a fajtaklub elnöke

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.