Az előzetes adatok szerint tavaly két százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek el a bel-és külföldi vendégek a kereskedelmi szálláshelyeken. A szállodák átlagosan 44 százalékos szobakihasználtsággal működtek; a szállásdíjbevétel közel azonos volt az előző évivel – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal gyorsjelentéséből.
A statisztikai adatok szerint tavaly 2,9 millió külföldi vendég érkezett a kereskedelmi szálláshelyekre, ahol 9,8 millió vendégéjszakát töltöttek el. A vendégek száma négy, az éjszakák száma öt százalékkal csökkent – állapítja meg a hivatal. Mint a jelentésben írják, a külföldivendég-forgalom november-decemberi fellendülése nem volt képes ellensúlyozni a tízhavi hanyatlást. A visszaesés – az ötcsillagos szállodák kivételével – minden szállástípusban, és Közép-Magyarországot kivéve minden régióban érzékelhető volt.
A külföldi vendégek közel háromnegyede uniós állampolgár volt. Az EU-s vendégforgalom azonban hat százalékkal csökkent az előző évhez képest. A külföldi vendégek átlagos tartózkodási ideje 2003-ban 3,4 éjszaka volt – teszik hozzá.
A belföldi vendégek és az általuk eltöltött vendégéjszakák száma viszont, ha csak három, illetve négy százalékkal is, de emelkedett – kivéve a panziókat és az ifjúsági szállókat, ahol 2-3 százalékkal csökkent. A régiókat a Dél-Dunántúl és Észak-Alföld kivételével a forgalom fellendülése jellemezte. A belföldi vendégek átlagosan 2,5 éjszakát vettek igénybe a szálláshelyeken.
A szállodák átlagosan 44 százalékos szobakihasználtsággal működtek 2003-ban, ami 1 százalékponttal alacsonyabb a 2002-ben mért értéknél – derül ki a jelentésből.
Az elmúlt évben a kereskedelmi szálláshelyek összes bevétele 163,7 milliárd forintot tett ki, ami folyó áron 2 százalékkal több, mint a megelőző évben. A szállásdíjbevétel összege a megelőző évihez hasonlóan alakult, míg a vendéglátás és az egyéb szolgáltatásokból származó bevételek 2, illetve 5 százalékkal növekedtek. A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás nemzetgazdasági ágazat együttes fogyasztóiár-indexe január-decemberben a teljes körű lakossági fogyasztóiár-indexnél ma-gasabb, 109 százalék volt. Ezen belül a vendéglátás területén 9, a szálláshely-szolgáltatás területén 7 százalékos áremelkedést mértek – számol be a KSH.
Rogán Antal éves meghallgatása a gazdasági bizottságban: Már több mint félmillióan töltötték le a DÁP-alkalmazást