diariodigital.pt – Portugália
A népszerű portugál honlap szombaton megemlítette, hogy a hadsereg több egyesülete is csatlakozott április 25-én az ország nemzeti ünnepének 34. évfordulóján tartott díszszemle résztvevőihez. Tassos Figueiredo ezredes, a Fegyveres Erők Tiszti Egyesülete (AOFA) képviseletében kijelentette, a nemzeti egység megvédése érdekében sürgős válaszokat vár, hogy megakadályozzák a társadalmi robbanást. „Minket, katonákat, elsősorban a tiszteket nagyon aggasztja a csökkenő összetartás, mert ez azon is múlik, hogyan látja el az állam és a magángazdaság a rájuk háruló számos feladatot.” A tábornokok tudják, miről beszélnek, mert már felhívták a figyelmet a társadalmi robbanások veszélyeire, és számukra különösen az a tény drámai, hogy április 25-e után több mint 30 évvel a társadalom szegényedése veszélyezteti a nemzeti egységet. Több fegyveres testület szakszervezete közölte: tagjai nem a megemlékezés, hanem a tiltakozás jeléül jelentek meg a pénteki díszszemlén.
orenses.com – Ecuador, globovision.com – Venezuela
Az új ecuadori honlapok egyike a baloldali elnök, Rafael Correa és kolumbiai kollégája, Álvaro Uribe a márciusi határkonfliktus óta újabb vitájával foglalkozott. Alig tette meg Correa elnök új javaslatát – akárcsak tavaly Hugo Chávez, venezuelai elnök is –, miszerint Kolumbia ismerje el hadviselő félnek a radikális marxista gerillaszervezetet, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erőket (FARC), ha felhagy az emberrablásokkal, Kolumbia azzal vádolta meg déli szomszédját, hogy a FARC egységei megint ecuadori területről támadták a kolumbiai hadsereget. Így hangzott Uribe tömör válasza a javaslatról: „Ne is álmodjanak róla!” A legnagyobb ecuadori város, Guayaquil ellenzéki lapja, az El Universal pedig arról számolt be, hogy Mario Montoya, a kolumbiai fegyveres erők parancsnoka szerint pénteken a FARC gerillái ecuadori területről nem hagyományos fegyverekkel támadták egy olajcég biztonságát ellátó csapatokat. Az ecuadori védelmi miniszter helyettese viszont abszurdnak nevezte a hírt. A venezuelai Globovisión beharangozta a francia külügyminiszter, Bernard Kouchner hétfői látogatását Kolumbiába, hogy újra tárgyaljon Álvaro Uribe elnökkel a kolumbiai radikális marxista gerillaszervezet túszainak kiszabadításáról. Ám Fabrice Delloye – a kolumbiai–francia állampolgárságú egykori államfőjelölt, Íngrid Betancourt, a FARC legértékesebb túszának első férje – szerint a diplomatáknak és a politikusoknak rendkívül nehéz dolguk lesz. A lap másik híre, hogy Hugo Chávez, venezuelai elnök bejelentette, a túszügy Kolumbia belügye, de bármikor kész közvetíteni a túszcserében. Bill Richardson, az egyesült államokbeli Új-Mexikó állam kormányzója pedig néhány nap múlva éppen az ő segítségét keresi személyesen, hogy segítsen kiszabadítani a FARC fogságából három amerikai állampolgárt.
elpais.es, diariovasco.com, elmundo.es – Spanyolország
Már minden mérvadó spanyolországi lap foglalkozik egy botrányos esettel: José Antonio Barroso a spanyol uralkodónak címzett sértéseket fogalmazott meg az úgynevezett Második Spanyol Köztársaság (1931-1939) kikiáltásának 77. évfordulóján. A baloldali andalúz politikus, Puerto Real polgármestere ugyanis provokatív beszédet mondott április 14-én, és sértő megjegyzéseket tett a spanyol uralkodóra, I. János Károly királyra. A polgármester, aki a volt kommunistákat tömörítő Egyesült Baloldal (IU) tagja, kihívóan jelentette ki az eseményen, hogy az uralkodó „korrupt alak, és a kéjenc fia”. A cádizi Állambiztonsági Bíróság ügyészségének tagjai felvették az eléjük dobott kesztyűt, és felségsértés gyanúja miatt megindították az eljárást a Cádiz közelében fekvő település vezetője ellen. Barroso az utolsó porcikájáig köztársaságinak vallja magát, és közölte, reméli, hogy az ellene indított per lesz a III. Spanyol Köztársaság kikiáltásához vezető folyamat első eseménye. A polgármester nemcsak szükségtelennek és elavult államformának tartja a királyságot, hanem a diktatúrával is összefüggésbe hozza. A spanyol El Mundo ez utóbbi állításával kapcsolatban megemlíti, hogy Barrosót közismert barátság fűzi a kubai diktátorhoz, Fidel Castróhoz. Ha a helyi ügyészség megalapozottnak találja a vádat, akkor az Országos Állambiztonsági Bíróság akár két évi börtönnel is sújthatja a baloldali polgármestert. A spanyol baloldali napilap, az El País vasárnapi száma már arról számolt be, hogy a polgármester amint tudomást szerzett szombaton az ellene indított eljárásról, büszke volt szavaira, majd megismételte a királyra vonatkozó kijelentéseit. Közölte, hogy az ellene indított eljárással a köztársasági mozgalomnak a vádlottak padjára kell állítania a királyságot.
Lakatos Márkot utolérte a végzete, Wellor a céltáblájára tűzte