Chávez: A túszok kiszabadítása Kolumbia belügye

Ismét forrósodik a légkör Kolumbia és Ecuador között, miközben a francia külügyminiszter bejelentette, hétfőn újabb tárgyalási kör kezdődik Íngrid Betancourt kiszabadítására, erről írt az ecuadori Correo és a venezuelai Globovisión. A portugál Diário Digital a fegyveres testületek újabb, már sokadik figyelmeztető jelzését tolmácsolja elégedetlenségéről. A spanyol El Mundo és El País pedig a spanyol uralkodót gyalázó újabb esetről számolt be.

2008. 04. 27. 14:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

diariodigital.pt – Portugália

A népszerű portugál honlap szombaton megemlítette, hogy a hadsereg több egyesülete is csatlakozott április 25-én az ország nemzeti ünnepének 34. évfordulóján tartott díszszemle résztvevőihez. Tassos Figueiredo ezredes, a Fegyveres Erők Tiszti Egyesülete (AOFA) képviseletében kijelentette, a nemzeti egység megvédése érdekében sürgős válaszokat vár, hogy megakadályozzák a társadalmi robbanást. „Minket, katonákat, elsősorban a tiszteket nagyon aggasztja a csökkenő összetartás, mert ez azon is múlik, hogyan látja el az állam és a magángazdaság a rájuk háruló számos feladatot.” A tábornokok tudják, miről beszélnek, mert már felhívták a figyelmet a társadalmi robbanások veszélyeire, és számukra különösen az a tény drámai, hogy április 25-e után több mint 30 évvel a társadalom szegényedése veszélyezteti a nemzeti egységet. Több fegyveres testület szakszervezete közölte: tagjai nem a megemlékezés, hanem a tiltakozás jeléül jelentek meg a pénteki díszszemlén.

orenses.com – Ecuador, globovision.com – Venezuela

Az új ecuadori honlapok egyike a baloldali elnök, Rafael Correa és kolumbiai kollégája, Álvaro Uribe a márciusi határkonfliktus óta újabb vitájával foglalkozott. Alig tette meg Correa elnök új javaslatát – akárcsak tavaly Hugo Chávez, venezuelai elnök is –, miszerint Kolumbia ismerje el hadviselő félnek a radikális marxista gerillaszervezetet, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erőket (FARC), ha felhagy az emberrablásokkal, Kolumbia azzal vádolta meg déli szomszédját, hogy a FARC egységei megint ecuadori területről támadták a kolumbiai hadsereget. Így hangzott Uribe tömör válasza a javaslatról: „Ne is álmodjanak róla!” A legnagyobb ecuadori város, Guayaquil ellenzéki lapja, az El Universal pedig arról számolt be, hogy Mario Montoya, a kolumbiai fegyveres erők parancsnoka szerint pénteken a FARC gerillái ecuadori területről nem hagyományos fegyverekkel támadták egy olajcég biztonságát ellátó csapatokat. Az ecuadori védelmi miniszter helyettese viszont abszurdnak nevezte a hírt. A venezuelai Globovisión beharangozta a francia külügyminiszter, Bernard Kouchner hétfői látogatását Kolumbiába, hogy újra tárgyaljon Álvaro Uribe elnökkel a kolumbiai radikális marxista gerillaszervezet túszainak kiszabadításáról. Ám Fabrice Delloye – a kolumbiai–francia állampolgárságú egykori államfőjelölt, Íngrid Betancourt, a FARC legértékesebb túszának első férje – szerint a diplomatáknak és a politikusoknak rendkívül nehéz dolguk lesz. A lap másik híre, hogy Hugo Chávez, venezuelai elnök bejelentette, a túszügy Kolumbia belügye, de bármikor kész közvetíteni a túszcserében. Bill Richardson, az egyesült államokbeli Új-Mexikó állam kormányzója pedig néhány nap múlva éppen az ő segítségét keresi személyesen, hogy segítsen kiszabadítani a FARC fogságából három amerikai állampolgárt.

elpais.es, diariovasco.com, elmundo.es – Spanyolország

Már minden mérvadó spanyolországi lap foglalkozik egy botrányos esettel: José Antonio Barroso a spanyol uralkodónak címzett sértéseket fogalmazott meg az úgynevezett Második Spanyol Köztársaság (1931-1939) kikiáltásának 77. évfordulóján. A baloldali andalúz politikus, Puerto Real polgármestere ugyanis provokatív beszédet mondott április 14-én, és sértő megjegyzéseket tett a spanyol uralkodóra, I. János Károly királyra. A polgármester, aki a volt kommunistákat tömörítő Egyesült Baloldal (IU) tagja, kihívóan jelentette ki az eseményen, hogy az uralkodó „korrupt alak, és a kéjenc fia”. A cádizi Állambiztonsági Bíróság ügyészségének tagjai felvették az eléjük dobott kesztyűt, és felségsértés gyanúja miatt megindították az eljárást a Cádiz közelében fekvő település vezetője ellen. Barroso az utolsó porcikájáig köztársaságinak vallja magát, és közölte, reméli, hogy az ellene indított per lesz a III. Spanyol Köztársaság kikiáltásához vezető folyamat első eseménye. A polgármester nemcsak szükségtelennek és elavult államformának tartja a királyságot, hanem a diktatúrával is összefüggésbe hozza. A spanyol El Mundo ez utóbbi állításával kapcsolatban megemlíti, hogy Barrosót közismert barátság fűzi a kubai diktátorhoz, Fidel Castróhoz. Ha a helyi ügyészség megalapozottnak találja a vádat, akkor az Országos Állambiztonsági Bíróság akár két évi börtönnel is sújthatja a baloldali polgármestert. A spanyol baloldali napilap, az El País vasárnapi száma már arról számolt be, hogy a polgármester amint tudomást szerzett szombaton az ellene indított eljárásról, büszke volt szavaira, majd megismételte a királyra vonatkozó kijelentéseit. Közölte, hogy az ellene indított eljárással a köztársasági mozgalomnak a vádlottak padjára kell állítania a királyságot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.