Manuel Alegre: Mi lesz veled, Portugália?

A népszerű Portugal Diário két témája: az egyetemisták elkezdtek tiltakozni a bolognai rendszer bevezetése ellen, míg Manuel Alegre, a szocialista párt egyik alapítója aggódik Portugália jövőjéért. A paraguayi Última Hora és a spanyol El Mundo ízelítőt adott a vasárnapi elnökválasztások légköréből. A chilei La Nación szenzációja: a Pinochet-diktatúra óta először mondattak le minisztert tisztségéből alkalmatlanság miatt.

2008. 04. 17. 15:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

portugaldiario.iol.pt – Portugália

A népszerű portugál honlapból két hír érdemel említést: az első arról ad hírt, hogy Braga városában néhány tucat egyetemista tiltakozott a felsőoktatás átalakítása, az úgynevezett bolognai folyamat és például a tervezett vizsgadíjak ellen, és több pénzt követeltek az egyetem számára. A diákok egyebek között nem értenek egyet a második ciklus vizsgadíjaival, amelyek éppen akkora összeget tesznek ki, mint a negyed-, ötödévi mesterképzés vizsgadíjai, és nem értik, miért kell majd felvenniük olyan tárgyakat, amelyek már nem léteznek, miközben másokat eltörölnek, túl sok az órájuk, így a tanulás mellett dolgozó diákok nem tudják majd befejezni tanulmányaikat. A Minho Egyetem Tanári Egyesülete (AAUM) viszont közli, a diákok már elkéstek a tiltakozással, mert a következtetések levonásával most azon kell(ene) fáradozniuk, hogy elfogadásukkal javuljon életminőségük.

A másik hír Manuel Alegre, a portugál szocialista párt (PS) egyik alapítójának figyelmeztetésével foglalkozott. A legutóbbi elnökválasztásokon független jelöltként induló veterán politikus arra intett: az új Európai Unióban a Lisszabonban tavaly végül elfogadott új európai szerződés értelmében Portugália veszíthet jelentőségéből, mivel a népesebb államok javára billen a mérleg a döntések meghozatalakor. Példaként Németországhoz hasonlította az ország szavazati arányát, hiszen a német állam a jelenlegi 8,14 százalékos szavazati súlyához képest a kétszeresére, 16,75 százalékra nő, miközben Portugáliáé 3,74-ről 2,14 pontra csökken.

Véleménye szerint az új európai szerződéssel nemcsak az európai intézmények működését szabályozza újra, hanem az unió szervezetén belül jelentős mértékben megváltoztatja az erőviszonyokat a népesebb országok javára. Ezért véleménye szerint Portugáliának nem szabad hagynia, hogy beletörődjön a jelentéktelen szerepbe. Az új európai klubban objektív szempontok alapján határozzák meg minden egyes tagállam súlyát, mégpedig hosszú időre. Alegre még hiszi, hogy Portugáliának hallatnia kell saját hangját Európában és a világban. Véleményével szemben a szocialista kormányfő, José Sócrates igyekezett jelentéktelennek feltüntetni az ország súlyának csökkenését az új szabályokkal, mondván, hogy ez „tárgyalási tehetséggel” pótolható.

ultimahora.com.py – Paraguay, elmundo.es – Spanyolország

A spanyol jobboldali napilap paraguayi újságot idézett, amikor érzékeltette a vasárnap tartandó paraguayi elnökválasztások előtti feszült légkört. A helyi ABC tudósítója „rendellenességekről” számolt be: 140 éves választók is szerepeltek a névjegyzékben, négypéldányos szavazócédulákról szerzett tudomást, pedig a lap szerint elvileg és gyakorlatilag jóvá kellett hagynia a Legfelsőbb Választási Bíróságnak is. A lap talált olyan cédulákat is, amelyek már „csak” két, sőt három példányban készültek. A kormány védelmi miniszterét rajtakapták, amint szavazatokat vásárolt a főváros egyik külvárosi szegénynegyedében. A kormányzó konzervatív Colorado Párt megszakítás nélkül 61 éve van hatalmon, és ebbe beleszámít a két éve elhunyt diktátor, Alfredo Stroessner 35 évig tartó (1934-1989) diktatúrája is.

A Colorado Párt fenegyereke, Oviedo nyilatkozott az El Mundónak is. A többévi börtönbüntetést letöltő karizmatikus politikus azt jósolta, hogy pártja meggyilkoltatja majd Fernando Lugót, és őt vádolja meg, ahogy 11 éve meg is történt az akkori alelnök esetében. A paraguayi napilap bemutatta a három főjelöltet is: Fernando Lugo, San Pedro tartomány volt püspöke, aki a korrupció ellen küzd, és felelősségre akarja vonni a kormányzó elit tagjait. Vele szemben a két legesélyesebb induló a volt oktatási miniszter, Blanca Ovelar és Lino Oviedo, a helyi Cháveznek is nevezett nyugalmazott tábornok, mindketten a Colorado Párt színeiben indulnak, és a legutóbbi tévévitán a külföldi tőke nagyobb szerepvállalását hangsúlyozták. A lap legutóbb közzétett felmérése szerint Lugo több mint 10 ponttal vezetett Ovelar előtt.

lanacion.cl – Chile

A baloldali chilei napilap vezető híre egy példátlan esetről számol be. A dél-amerikai országban a Pinochet-diktatúra (1973-1990) óta még nem fordult elő, hogy alkalmatlannak nyilvánítottak volna egy minisztert. (18 hónapig tartó irányítása alatt káosz keletkezett a minisztériumban, és nem intézkedett a rend helyreállítása érdekében. – a szerk.) Szerdán azonban, a parlament döntése után a szenátus többsége is úgy döntött – 20:18 fős arányban –, hogy megvonja bizalmát az oktatási miniszter asszonytól, Yasna Provostétól.

A szenátus azzal a váddal távolította el a mapuche indián származású kereszténydemokrata politikust, hogy elmulasztotta feladatait, ezért alkalmatlannak bizonyult tisztsége betöltésére. A döntés következtében a baloldali-kereszténydemokrata koalíciós kormány elvesztette többségét a szenátusban, és most már csak az elnök asszony, Michelle Bachelet döntésén múlik, hogy megtartja-e vagy felmenti posztjáról miniszterét. A felmentés már csak azért is ajánlatos, mert kormányváltó légkör alakult ki az országban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.