portugaldiario.iol.pt – Portugália
A népszerű portugál honlapból két hír érdemel említést: az első arról ad hírt, hogy Braga városában néhány tucat egyetemista tiltakozott a felsőoktatás átalakítása, az úgynevezett bolognai folyamat és például a tervezett vizsgadíjak ellen, és több pénzt követeltek az egyetem számára. A diákok egyebek között nem értenek egyet a második ciklus vizsgadíjaival, amelyek éppen akkora összeget tesznek ki, mint a negyed-, ötödévi mesterképzés vizsgadíjai, és nem értik, miért kell majd felvenniük olyan tárgyakat, amelyek már nem léteznek, miközben másokat eltörölnek, túl sok az órájuk, így a tanulás mellett dolgozó diákok nem tudják majd befejezni tanulmányaikat. A Minho Egyetem Tanári Egyesülete (AAUM) viszont közli, a diákok már elkéstek a tiltakozással, mert a következtetések levonásával most azon kell(ene) fáradozniuk, hogy elfogadásukkal javuljon életminőségük.
A másik hír Manuel Alegre, a portugál szocialista párt (PS) egyik alapítójának figyelmeztetésével foglalkozott. A legutóbbi elnökválasztásokon független jelöltként induló veterán politikus arra intett: az új Európai Unióban a Lisszabonban tavaly végül elfogadott új európai szerződés értelmében Portugália veszíthet jelentőségéből, mivel a népesebb államok javára billen a mérleg a döntések meghozatalakor. Példaként Németországhoz hasonlította az ország szavazati arányát, hiszen a német állam a jelenlegi 8,14 százalékos szavazati súlyához képest a kétszeresére, 16,75 százalékra nő, miközben Portugáliáé 3,74-ről 2,14 pontra csökken.
Véleménye szerint az új európai szerződéssel nemcsak az európai intézmények működését szabályozza újra, hanem az unió szervezetén belül jelentős mértékben megváltoztatja az erőviszonyokat a népesebb országok javára. Ezért véleménye szerint Portugáliának nem szabad hagynia, hogy beletörődjön a jelentéktelen szerepbe. Az új európai klubban objektív szempontok alapján határozzák meg minden egyes tagállam súlyát, mégpedig hosszú időre. Alegre még hiszi, hogy Portugáliának hallatnia kell saját hangját Európában és a világban. Véleményével szemben a szocialista kormányfő, José Sócrates igyekezett jelentéktelennek feltüntetni az ország súlyának csökkenését az új szabályokkal, mondván, hogy ez „tárgyalási tehetséggel” pótolható.
ultimahora.com.py – Paraguay, elmundo.es – Spanyolország
A spanyol jobboldali napilap paraguayi újságot idézett, amikor érzékeltette a vasárnap tartandó paraguayi elnökválasztások előtti feszült légkört. A helyi ABC tudósítója „rendellenességekről” számolt be: 140 éves választók is szerepeltek a névjegyzékben, négypéldányos szavazócédulákról szerzett tudomást, pedig a lap szerint elvileg és gyakorlatilag jóvá kellett hagynia a Legfelsőbb Választási Bíróságnak is. A lap talált olyan cédulákat is, amelyek már „csak” két, sőt három példányban készültek. A kormány védelmi miniszterét rajtakapták, amint szavazatokat vásárolt a főváros egyik külvárosi szegénynegyedében. A kormányzó konzervatív Colorado Párt megszakítás nélkül 61 éve van hatalmon, és ebbe beleszámít a két éve elhunyt diktátor, Alfredo Stroessner 35 évig tartó (1934-1989) diktatúrája is.
A Colorado Párt fenegyereke, Oviedo nyilatkozott az El Mundónak is. A többévi börtönbüntetést letöltő karizmatikus politikus azt jósolta, hogy pártja meggyilkoltatja majd Fernando Lugót, és őt vádolja meg, ahogy 11 éve meg is történt az akkori alelnök esetében. A paraguayi napilap bemutatta a három főjelöltet is: Fernando Lugo, San Pedro tartomány volt püspöke, aki a korrupció ellen küzd, és felelősségre akarja vonni a kormányzó elit tagjait. Vele szemben a két legesélyesebb induló a volt oktatási miniszter, Blanca Ovelar és Lino Oviedo, a helyi Cháveznek is nevezett nyugalmazott tábornok, mindketten a Colorado Párt színeiben indulnak, és a legutóbbi tévévitán a külföldi tőke nagyobb szerepvállalását hangsúlyozták. A lap legutóbb közzétett felmérése szerint Lugo több mint 10 ponttal vezetett Ovelar előtt.
lanacion.cl – Chile
A baloldali chilei napilap vezető híre egy példátlan esetről számol be. A dél-amerikai országban a Pinochet-diktatúra (1973-1990) óta még nem fordult elő, hogy alkalmatlannak nyilvánítottak volna egy minisztert. (18 hónapig tartó irányítása alatt káosz keletkezett a minisztériumban, és nem intézkedett a rend helyreállítása érdekében. – a szerk.) Szerdán azonban, a parlament döntése után a szenátus többsége is úgy döntött – 20:18 fős arányban –, hogy megvonja bizalmát az oktatási miniszter asszonytól, Yasna Provostétól.
A szenátus azzal a váddal távolította el a mapuche indián származású kereszténydemokrata politikust, hogy elmulasztotta feladatait, ezért alkalmatlannak bizonyult tisztsége betöltésére. A döntés következtében a baloldali-kereszténydemokrata koalíciós kormány elvesztette többségét a szenátusban, és most már csak az elnök asszony, Michelle Bachelet döntésén múlik, hogy megtartja-e vagy felmenti posztjáról miniszterét. A felmentés már csak azért is ajánlatos, mert kormányváltó légkör alakult ki az országban.