publico.clix.pt – Portugália
A független portugál napilap szombati vezető híre, hogy több tucat portugál beteg- és civil szervezet, illetve mozgalom tüntet ma az egész ország területén egy időben a kormány egészségpolitikája ellen, a betegpárti egészségpolitikáért és a szétvert korábbi Országos Egészségellátóért (SNS). Carlos Braga, az egyik betegszervezet vezetője kijelentette, hogy azért tüntetnek, mert úgy látják, a kormány a gazdasági csoportok érdekeit szolgálja egészségpolitikájával, nem pedig a betegekét, ezért kísérletet tesznek a folyamat visszafordítására. A tiltakozó felvonulásokon dokumentumokat osztanak szét, és közösen követelik a bezárt intézmények megnyitását, az újabb bezárások visszavonását, mert az eddigi intézkedések egyáltalán nem a betegek érdekeit szolgálták.
dn.sapo.pt – Portugália
Az állami tulajdonú országos napilap érdekes dokumentumhoz jutott. A portugál kormány újabb intézkedéstervezete lehetővé teszi az állami alkalmazottak távozását egy olyan módszer keretében, amely főleg a magánszektorban szokásos: az előnyugdíjazást. A szakszervezetek hamarosan megkapják a közalkalmazottak új munkaszerződési rendszeréről szóló tervezetet. Mintegy 150 új előírást akarnak belefoglalni a munkajogi kódexbe, és a 2004-ben elfogadott 23. törvényt akarják felváltani vele.
expansion.com, elpais.es – Spanyolország
A spanyol gazdasági napilap legfrissebb közvélemény-kutatása alapján a spanyol állampolgárok azt várják el az új spanyol baloldali kormánytól, hogy intézkedéseivel fékezze meg az ingatlanválságot. A Sonda-Ipsos és az Expansión közös felmérése szerint Spanyolország polgárait ma jobban izgatja a gazdaság lelassulása és a családok gazdasági helyzetére gyakorolt hatása, mint a terrorizmus vagy az illegális bevándorlás. A megkérdezettek 68 százaléka főleg a gazdasági nehézségek megoldását várja el az újraválasztott szocialista kormányfőtől, José Luis Rodríguez Zapaterótól és új kormányától. A legolvasottabb spanyol napilap gazdasági rovata reagált a Nemzetközi Valutaalap két nappal ezelőtt közzétett figyelmeztetésére. Eszerint a gazdasági válságot megelőzi a lakásárak, és a lakásokba való befektetések visszaesése. Jelenleg Spanyolországon kívül Írország, Franciaország, Hollandia és Nagy-Britannia kerülne bajba, ha hirtelen módosítani kellene az árakat. A nemzetközi pénzintézet úgy látja, hogy a spanyol lakásárak mintegy 20 százalékkal meghaladják azt a szintet, amit még elfogadhatónak tartana. Simon Johnson, az IMF vezető közgazdásza még hozzátette, hogy ha meggyengül az ágazat, akkor a spanyol gazdaság az egyik legsebezhetőbb.
A Spanyol Nemzeti Bank egyik vezetője, José Vinals másnap válaszolt az IMF elemzésére, és túlzásnak tartotta a nemzetközi pénzintézet adatait. Pedro Solbes, a spanyol szocialista kormány hivatalban levő pénzügyminisztere így reagált: egy másik szervezet más számokat idéz. Szerinte a Valutaalap nem vett figyelembe olyan tényezőket, amelyek főleg Spanyolországra hatnak. Azt viszont elismerte, hogy a lakáságazat „bizonyos mértékben” valóban lelassult a nemzetközi pénzügyi zavarok miatt.
Orbán Viktor: Meg akarom védeni Magyarországot ezektől a brüsszeli döntésektől!