lanacion.cl – Chile
Az oktatási miniszter minapi lemondatása után a chilei parlament egyik bizottsága ezúttal a egészségügyi minisztert vette célba. Juan Lobos, az egészségügyi bizottság ellenzéki vezetője, az Független Demokrata Unió (UDI) képviselője közölte, a chilei állami kórházakban uralkodó áldatlan állapotok okainak akarnak utána járni a következő hat hónapban. Bár Lobos jelezte, a két tárca helyzete közel sem azonos, nem zárja ki azt a lehetőséget, hogy a tárcavezető ugyanúgy jár, mint Yasna Provoste, az oktatási miniszter asszony. Michelle Bachelet, a gyermekorvos végzettségű szocialista chilei elnök asszony február 29-én járt a chilei fővárostól délre fekvő egyik város általa felavatott állami kórházában, és megdöbbentette a valóság: az orvos- és nővérhiány, a kevés betegágy, de az orvoi felszerelésekből sem volt elég. Azonnali intézkedéseket rendelt el, első lépésként leváltotta a helyzetért felelős igazgatót és a térség egészségügyi felelősét is.
jn.sapo.pt – Portugália
A független országos napilapnak nyilatkozott Mário Machaqueiro arról, hogyan reagáltak a legérdekeltebbek, a tanárok a szakszervezetek és a minisztérium között végül aláírt megállapodására, amely „finomította” a tanárértékelő rendszer hibáit. Machaqueiro, a Tanárok és Nevelők Egyesülete a Tanítás Védelmében (APEDE) nevű civil szervezet képviselője csütörtökön közölte, kapcsolatba lép a finomított változattal egyet nem értő összes nem szakszervezeti mozgalommal, hogy keressék a küzdelem új formáit. Machaqueiro hangsúlyozta, ha szeptemberre a minisztérium kiépíti az összes iskolában a kényszerítő eszközök gépezetét a tanárokkal szemben, akik akkor már nem sokat tehetnek ellene.
diariodigital.pt – Portugália
A portugál honlap idézte a brazil kormány és az emberi jogi szervezetek döntését, melynek alapján a dél-amerikai ország hamarosan teljesen megnyitja a diktatúra (1964-1985) levéltárait, közölte Paulo Vannucchi, az emberi jogok különleges titkára. Az Országos Levéltárak 2005 folyamán közel egymillió dokumentumot kaptak a diktatúra idejéből a „szolgálattól”, de ezek egy része titkos maradt. A hatályos törvények értelmében az 1975 előtti iratok már nem kapnak titkos minősítést, a későbbiek pedig 20-30 évig védett iratoknak fognak számítani. Vannucchi úgy véli, néhány irattárat megsemmisítettek vagy megcsonkítottak. Az emberi jogvédő szervezetek remélik, hogy a nyilvánosságra kerülő iratokból megtudnak valamit a diktatúra során meghalt és eltűnt személyekről.
Orbán Viktor: Meg akarom védeni Magyarországot ezektől a brüsszeli döntésektől!