clarin.com.ar – Argentína, lanacion.cl – Chile
Egy chilei szocialista szenátor nyilatkozott a független argentin napilapnak. Carlos Ominami szerint, ha a kormányzó kereszténydemokrata-szocialista koalíció nem hagy fel a neoliberális politika folytatásával, a jobboldal kerül hatalomra. A most a belső ellenzéki szárnyhoz tartozó politikus szerint a koalíció most jobboldalibb és neoliberálisabb gazdaságpolitikát folytat, mint Augusto Pinochet (1973-1990) tábornok diktatúrája idején. Hiába van a kormánynak 118 milliárd dolláros tartalékja a réz jó ára miatti kincstári bevételekből, nyugdíjalapra vagy tartalékalapból, ha közben elvesztették a kapcsolatot választóikkal, a dolgozókkal és a diákokkal. Októberben tartják a párt tisztújító választásait, és most az a legfőbb feladatuk, hogy visszaszerezzék az elvesztett bizalmat, és változtassanak, mivel a dolgozók körében most a radikális kommunizmus hódít. A hosszú távú bizalomépítés egyik eszköze lehet a még a diktatúrából örökölt, de még mindig hatályos alkotmány teljes átdolgozása.
elpais.es – Spanyolország
A legolvasottabb baloldali spanyol napilap a Spanyol Statisztikai Hivatal (INE) aggasztó adatait hozta nyilvánosságra. Az év első három hónapjában 246 ezer fővel nőtt az új munkanélküliek száma, ami a legmagasabb arány a legutóbbi tizenöt év alatt. Spanyolországban jelenleg a munkaképes lakosság 9,6 százaléka van állás nélkül, és ez tavaly óta már a második negyedév, amikor megszakítás nélkül emelkedik a munkájukat elvesztők száma. Az elmúlt 12 hónapban 318 100 fővel nőtt az állástalan spanyol munkavállalók száma, és számuk most összesen 2,180,900 fő. A spanyol ingatlanbuborék kipukkanása miatt az év első három hónapjában csak az építőipari ágazat 73,200 dolgozót volt kénytelen elbocsátani a jelenleg foglalkoztatott 2,620,300 főből. Az említett válságra ugyancsak érzékeny szolgáltatói ágazat 77 500 alkalmazottat vesztett ugyanebben az időszakban.
estadao.com.br – Brazília
A legnagyobb brazil város, Sao Paulo kisebbik lapja írta mai számában, hogy Nelson Jobim, brazil védelmi miniszter csütörtökön közölte, katonai felügyelet alá helyezik az Amazóniában tartózkodó nemzetközi civil szervezeteket, vallási csoportokat és más külföldi intézmények képviseleteit. Jobim magyarázata szerint Amazónia fennhatósága Brazíliáé és marad is. Szerdán Tarso Genro, igazságügyi miniszter jelentette ki, hogy Amazóniában aggodalomra ad okot az úgynevezett biokalózkodás, amit így magyarázott: több civil szervezet megpróbálja befolyása alá vonni az ott élő indián közösségeket, hogy megszerezze földjeiket. A két tárca ezért ősszel beterjeszti közös törvényjavaslatát, hogy megelőzzék az ilyen nemzetközi civil szervezeteket, és ne folytathassanak illegális tevékenységeket Amazóniában, illegálisan kisajátítsanak földterületeket, majd kiirtsanak őserdőket vagy ásványkincseket keressenek. A brazil kormány mindig is érzékeny volt az Amazóniával kapcsolatos bírálatokra, mivel alig van jelen az állam ezen a területen. Jobim ezért azt is közölte, több kockázati tényezőt is mérlegelnek, és felkészülnek még arra a lehetőségre is, hogy esetleg idegen hatalom szállja meg Amazóniát.
Orbán Viktor: Meg akarom védeni Magyarországot ezektől a brüsszeli döntésektől!