deia.com – Spanyolország
A bilbaói mérsékelt nacionalista napilap is kiemelt helyet szánt annak a keddi eseménynek, amelyre a barcelonai Tibet Ház vezetője és Baszkföld tartományelnöke között került sor Vitoriában (Gasteizben). Juan José Ibarretxe és Thubten Wangchen találkozóján azt a kérdést tette fel Kínának, illetve Spanyolországnak: „Miért tartanak a nagy államok az olyan alázatos, kis és lényegében békés népektől, mint a tibetiek és a baszkok?” Ibarretxe üzenetének két címzettje a baloldali spanyol kormányfő, José Luis Rodríguez Zapatero, és a baszk szakadár fegyveres szervezet, az ETA. Tibet példája a politikai tervezetek és a politikai eszmék melletti kiállást igazolja, mégpedig erőszak nélkül. Ibarretxe figyelmeztetett: minden eltelt nap csökkenti a megegyezés esélyét. A találkozó után Miren Azkarate, a szóvivőnő az autonóm baszk kormány szokásos sajtótájékoztatóján ismét követelte a madridi kormánytól a párbeszédet, amit Zapatero két hete visszautasított beiktatási beszédeiben.
eltiempo.com – Kolumbia
A kolumbiai lapok, köztük a legnagyobb példányszámú El Tiempo vezető híre, hogy kedd este az ügyészség őrizetbe vette Mario Uribe szenátort, a jelenlegi kolumbiai elnök, Álvaro Uribe unokatestvérét. Az elnök-rokon azért került nehéz helyzetbe, mivel bizonyítékokat találtak kapcsolataira a feloszlatott szélsőjobboldali gerillaszervezetekkel való kapcsolataira, ezért politikai menedékjogot kért Costa Rica bogotái követségén. A lap úgy tudja, hogy Oscar Arias, a közép-amerikai ország elnöke ezután telefonon beszélt kolumbiai kollégájával, hogy segítséget kérjen tőle a politikai menedékjogi kérelem elfogadásáról vagy elutasításáról. A lap forrásai ugyancsak megtudták, hogy Uribe nem volt hajlandó megosztani véleményét Ariasszal, de nem volt kíváncsi kollégája véleményére sem. Az eset azért is kellemetlen a kolumbiai elnöknek, mert Mario Uribe egyben a kormányzó koalíció egyik pártvezetője is, és a 33. olyan letartóztatott kormánypárti politikus, akiről kiderült, hogy kapcsolatban állt a néhány éve feloszlatott szélsőjobboldali Egyesített Kolumbiai Önvédelem (AUC) gerilláival.
expresso.clix.pt – Portugália
A portugál hetilap kiemelt helyet szánt annak a dokumentumnak, amelyet a portugál szocialista párt kiemelkedő személyiségei hétfőn hoztak nyilvánosságra, hogy tiltakozzanak Portugália jelenlegi helyzete ellen. A „Felhívás a részvételre” című írás a portugál szegfűs forradalom közelgő 34. évfordulója, április 25-e alkalmából elemzi és bírálja az ország továbbra is lesújtó helyzetét. Az első aláírók között található a Portugál Szocialista Párt (PS) két alapítója: a kétszeres állam- és kormányfő, Mário Soares és Manuel Alegre.
diariovasco.com – Spanyolország
A mérsékelt nacionalista baszk napilap havannai tudósítója beszámolt az újabb kubai változásról. A hivatalos közlés szerint a Kubai Államtanács és a Kubai Kommunista Párt Politikai Bizottságának javaslatára 18 év után leváltották tisztségéből az oktatási minisztert, Luis Ignacio Gómez Gutiérrezt. A baszk újságnak feltűnt, hogy részletesen bemutatták az új miniszter életútját, de egy szóval sem méltatták a leváltott tárcavezető tevékenységét, és további sorsára sem tértek ki. De a lap tudósítója megtudta, hogy a januári parlamenti választásokon képviselői helyét is elvesztette. Gómez leváltására azt követően került sor, hogy Raúl Castro javaslatára tavaly vitákat rendeztek az ország problémáiról, és így derült ki, hogy milyen súlyos gondokat okoz a tapasztalt tanárok hiánya. A nyugdíjazások miatt vagy azért, mert sok végzett fiatal inkább más, jobban fizetett állás után néz, a helyüket betöltő tanárok alig vagy egyáltalán nem idősebbek tanítványaiknál, és többnyire a tévéből felvett tanórákkal pótolják rutinjukat.
Orbán Viktor: Meg akarom védeni Magyarországot ezektől a brüsszeli döntésektől!