Clarin
A magát függetlennek tartó argentin napilap a 81 éves volt kubai államfő, Fidel Castro újabb írásával foglalkozott az írás helyének közlése nélkül. Castro a kapitalizmus visszatérésének várható következményeivel riogatta a kubaiakat, amely biztos felszámolja a forradalom szociális vívmányait. Az írásban kikelt azok ellen, akik a fogyasztási javakhoz való könnyű hozzájutást hirdetik. Meglepő módon az egykori szocialista Romániát hozta fel példának, amelynek rendelkezésére állt a kőolaj és az igen fejlett kőolajvegyészet, a jó termőföldek és a megfelelő éghajlat, de ma milliók élnek a szegénységi küszöb alatt. Castro ebben az írásban tulajdonképpen utódja és öccse, a 76 éves Raúl közelmúltban bevezetett gazdasági könnyítéseit bírálta.
El Pais, El Mundo, La Vanguardia
Valamennyi mérvadó spanyolországi lap kiemelt helyet szánt a nap eseményének, az új spanyol baloldali kormányfő esküjének és az előzőhöz képest most eggyel több, 17 tagú kabinet nyilvánosságra hozott összetételének. José Luis Rodríguez Zapatero a spanyol uralkodópár előtt tett esküje után a Moncloa kormánypalotában mutatta be új kormányát, amely több meglepetést hozott. A jobboldali elmundo.es kiemelése szerint Zapatero büszkén jelentette ki, hogy az új kabinetben több a nő, mint a férfi, köztük öt új arccal kell megismerkednie az ország közvéleményének. Két új minisztériumot is létrehozott José Luis Rodríguez Zapatero: az egyenlőségi, illetve a kutatási tárcát. Mégis az a legnagyobb meglepetés, hogy a katalán szocialista Carme Chacón személyében az ország történetében először női politikus irányítja a védelmi tárcát. Az El Mundo meg is jegyezte, hogy a megbízatás csak néhány hónapra szól, mert az új miniszter asszony négy hónap múlva szülni fog, akkor pedig férfi helyettese veszi át a minisztériumot. A spanyol nyelven megjelenő katalán La Vanguardia külön kitért arra a kormányfői döntésre, amelynek értelmében megtartotta posztján a fejlesztési miniszter asszonyt, Magdalena Álvarezt, akit külön megvédett, mondván, hogy különösen Katalóniában kapott nagyon sok szavazatot. (A katalán pártok és az országrész lakosai azért követelték leváltását több alkalommal is, mert őt tartották felelősnek, amiért súlyos zavarok keletkeztek az utóbbi években Katalónia (tömeg)közlekedésében és energiaellátásában, és ezek többségét képtelen volt megoldani. – a szerk.)
Az El Mundo idézte az ellenzéki Néppárt (PP) elnökének első véleményét az új kormányról: Mariano Rajoy szerint a változtatások ellenére ez a kormány az előző folytatása mind személyileg, mind politikájában. Rajoy az országot sújtó gazdasági nehézségek miatt továbbra is azt várja a kormánytól, hogy végre hozzon megoldást a családok gazdasági gondjaira a számukra olyan létfontosságú kérdésekben, mint a jelzálogok vagy a gyorsuló infláció, de ne feledkezzen meg a foglalkoztatás biztonságáról sem.
Expresso
A portugál hetilap vezető híre, hogy hosszú tárgyalások után szombaton kora délután megállapodtak egymással az oktatási szervezetek és a szocialista oktatási miniszter, Maria de Lourdes Rodrigues. Ennek értelmében a szakszervezetek elérték, hogy a tárcavezető elállt korábban makacsul támogatott tanárértékelő programjától, és ebben a tanévben a tanárok által követelt csak 4 szempont szerint értékeli őket. Mário Nogueira, a legnagyobb tanárszakszervezet, a Fenprof szóvivője szerint a tanárok nagy diadalt arattak, míg a miniszter asszony igyekezett kisebbíteni kudarcát, és csak az álláspontok közeledéséről beszélt. A tanárok kedden lemondják többi tiltakozó megmozdulásukat, ha úgy döntenek a már előre betervezett, úgynevezett „hosszú napon”, hogy ők is elfogadják a megállapodást.
Orbán Viktor: A bérmegállapodással a minimálbér feletti bérek is nőnek