elpais.es – Spanyolország
A legolvasottabb spanyol napilap egyik írása újra elővette a muzulmán vallásoktatás helyzetének témáját. Az új évezredben csak a 7 évvel ezelőtti New York-i merényletek után döbbent rá a félsziget nagyobbik országa, hogy nagyon elhanyagolta az iszlámoktatást. A lap akkori cikke alaposan utánajárt az ügynek, és például kiderítette, hogy az evangélikus hívők jóval kisebb számához képest összesen 37 hitoktatót támogatott az állam, míg a muzulmánoknak csak egy jutott.
A szombati írás a jelenlegi helyzetet mérte fel, és úgy tűnik, még mindig van tennivalója az államnak: 41 hitoktató tanít 120 ezer gyermeket az egyébként másfél milliós muzulmán vallású spanyolországi népességből, amely az Unióban egyébként a negyedik legnagyobb. Nagyobb baj, hogy a kormány és az autonóm országrészek nem tartják be a vallásszabadságról szóló törvényt, mert nekik kellene állniuk az új hitoktatók bérét. Az állam és az országrészek azzal az indoklással hárítják el maguktól a feladatot, hogy a Korán oktatására jelentkezők nem tudják felmutatni a tevékenységhez szükséges végzettséget és felkészültséget. A spanyol előfeltételek szerint a diplomát spanyolországi egyetemen kell megszerezni, ezenkívül el kell végezniük egy tanfolyamot a spanyol jog- és alkotmányismeretekből is.
estadao.com.br – Brazília
A legnagyobb brazil város, Sao Paulo kisebbik napilapja megírta szombaton, mi lehet az egyik oka, hogy ennyire elhúzódik Íngrid Betancourt, volt kolumbiai elnökjelölt szabadon engedése. Luis Eladio Pérez, a radikális marxista gerillaszervezet, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) fogságából hat év után februárban kiszabadult volt kolumbiai szenátor szerint Íngrid még mindig elnök akar lenni. A jelenleg Brazíliában tartózkodó volt túsz most a baloldal brazil elnökét, Luiz Inácio Lula da Silvát kérte nagyobb szerepvállalásra, hogy a nemzetközi humanitárius akció keretében ő is segítsen a 2002. február 23-án elrabolt kolumbiai-francia állampolgárságú politikus és a többi túsz kiszabadításában.
la-razon.com – Bolívia
A spanyol érdekeltségű fővárosi napilap továbbra is címoldalán foglalkozik az egyik legszegényebb latin-amerikai ország nagy horderejű eseményével, az ellenzéki Santa Cruz tartomány vasárnapi népszavazásával. Az ország kettészakadásával is fenyegető súlyos konfliktus megelőzésére Dante Caputo, volt argentin külügyminiszter személyében az Amerikai Államok Szervezete (OAS) is bekapcsolódott a tárgyalásokba. A különleges megbízott pénteken közleményt adott ki, amelyben kiállt a népszavazást ellenző baloldali Evo Morales elnök kormánya mellett, de nem ítélte el a népszavazást. A fegyveres erők egyik testülete viszont végre állást foglalt, és tagjai ellenzik a népszavazást, mert szerintük veszélybe sodorja az ország egységét. Bár remélik, hogy nem kerül rá sor, csak abban az esetben javasolták az erő alkalmazását a kormánynak, ha az események irányítása kikerül a kezéből.
diario.iol.pt – Portugália
A népszerű honlap kiemelt híre, hogy a kommunista befolyású legnagyobb portugál szakszervezet, a Portugál Dolgozók Általános Szövetségének (CGTP) főtitkára, Manuel Carvalho da Silva kijelentette május elseje alkalmából, hogy nem riadnak vissza a törvényes harc egyetlen eszközétől sem, ha a kormány beleegyezésük nélkül meri megváltoztatni a munka törvénykönyvét. A fővárosi felvonuláson a szakszervezeteknek mintegy 80 ezer tagja vonult fel, hogy többek között követelje az alacsony bérek emelését, valamint a személyi jövedelemadók csökkentését.
Vonatgázolás történt Püspökladánynál