dn.sapo.pt – Portugália
Az állami tulajdonú napilap a keddi legújabb – és minden bizonnyal – ETA-merénylet kapcsán ismét foglalkozott a baszk fegyveres szervezet portugáliai kapcsolataival. Egyik következtetése – a spanyol 20minutos.es honlap terroristaellenes forrásai – szerint jóval erősebbek az ETA itteni kapcsolatai, mint a hatóságok eddig gondolták. Erre utalt már a tavaly június végén Portugália délkeleti határán talált bérelt kocsi is, amelyben több mint 100 kilónyi robbanóanyagot találtak. Tavaly a spanyol és a portugál rendőrség közösen vizsgálódott egy portugál kőbányában, ahonnan dinamitot loptak el, amit aztán feltehetően az ETA-nak vagy iszlám terroristáknak adtak el. Néhány hete pedig a spanyol vizsgálóbíró, Baltasar Garzón járt Portugáliában, hogy sürgesse a két ország közötti közös nyomozócsoportok létrehozását.
elpais.es.es, elmundo.es – Spanyolország
Pénteken véget ért az Európai Unió és Latin-Amerika, illetve a karibi térség országainak a perui fővárosban, Limában tartott ötödik csúcstalálkozója. A spanyol baloldali El País tudósítója szerint az unió taktikát változtatott, és a térség egyes államaival külön-külön tárgyalva próbál szabadkereskedelmi szerződést kötni. Az unió tehát ebben a térségben is nagyobb sebességre kapcsol, amit Angela Merkel német kancellár asszony is elismert nem sokkal Limába érkezése után: az unió eredetileg hat állammal indult, aztán 15, majd 27 tagúra bővült, és még többen is leszünk. De nem mindig tudjuk bevárni a többi országot, ezért olykor egy jobban felkészült országcsoporttal kell továbblépnünk. A spanyol lap tehát emlékeztetett, hogy az unió eddig a tömbökkel próbált megegyezni – az Európai Unióhoz hasonló Mercosurral (Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay – az Andoki Közösségből kilépett Venezuela még nem teljes jogú tag) és az Andoki Közösséggel (Bolívia, Chile, Ecuador, Peru és Kolumbia) –, de mivel szerinte az Egyesült Államok sikeresebb az egyes tagállamokkal, az EU is ezt a módszert választja. Az Egyesült Államok eredeti elképzelése szerint a szabadkereskedelmi szerződések Alaszkától az argentínai Tűzföldig behálózták volna az egész földrészt, de Dél-Amerikában csak három ország, Chile, Peru és Kolumbia fogadta el. Evo Morales bolíviai államfő azonban hangsúlyozta, az uniótól sem tudja elfogadni azt az álláspontot, hogy országa vagy elfogadja a szabadkereskedelmi feltételeket, vagy kimarad a tárgyalásokból. Morales, aki a minap államosított egy addig olasz tulajdonú távközlési céget Bolíviában, felszólította Peter Mandelsont, az unió brit kereskedelmi biztosát, hogy szervezete hagyjon fel az ilyen kényszerekkel, és együtt keressenek megoldásokat. A kancellár asszony és Hugo Chávez venezuelai elnök rövid pengeváltása a lap elemzője szerint arra utal, hogy Németország nem fogadja el Chávezt több latin-amerikai ország szószólójának, helyette inkább Brazília elnökét, Lula da Silvát választja.
A jobboldali El Mundo még hozzáteszi, hogy rendeződött a spanyol uralkodó és a venezuelai elnök között a tavalyi híres chilei incidens, amelynek során a Chávez közbeszólásai és sértegetései miatt türelmét vesztett király „Miért nem fogod már be?!” felkiáltással utasította rendre a venezuelai elnököt. Chávez ugyanis megkérte José Luis Rodríguez Zapatero spanyol szocialista kormányfőt, hogy adja át üdvözletét I. János Károly királynak. Chávez megkereste még Merkel kancellár asszonyt is, és elnézést kért tőle e heti indulatos kijelentéseiért.
Lakatos Márkot utolérte a végzete, Wellor a céltáblájára tűzte