jn.sapo.pt – Portugália
A független országos napilap vezető híre a munka ünnepén, hogy a segélyszervezetek egyre több éhezőn kénytelenek segíteni. Isabel Jonet, az egyik civil szervezet vezetője igyekezett megnyugtatni a portugál lakosokat, hogy aggodalomra nincs ok, mert ha pánikba esve felvásárolnák az élelmiszereket, csak még jobban felsrófolják az élelmiszerek árát. Ellenben elismerte, hogy az alacsony jövedelmű családok esetében aggodalomra ad okot az élelmiszerárak elszabadulása, mert bevételeik nagyobb részét kénytelenek a mindennapi betevő falatra fordítani.
Az új szegények rétege a baloldali kormányzású Portugáliában a munkanélkülieken kívül most a lakáshitel miatt eladósodottak körével bővült. Az időseket ugyancsak nagy veszély fenyegeti, mert az orvosságok ára a „megreformált” nyugdíjak miatt arra készteti őket, hogy az étkezéseken spóroljanak. A portugál köztársasági elnök szerdán sürgette az Európai Uniót, hogy foglalkozzon már az olyan stratégiai kérdésekkel is, mint az élelmiszer- és az energiaellátás biztonsága.
unionradio.net – Venezuela
Az egyik legtájékozottabb venezuelai honlap szerdán beharangozta, hogy néhány hónapon belül fellövik a venezuelai–kínai együttműködésben készülő Venesat I-et, vagyis a Simón Bolívarnak elkeresztelt műholdat. Héctor Navarro, a tudományos ügyek minisztere közölte, az első venezuelai műholdat kizárólag távközlési célra fogják használni, és kizárta, hogy alkalmas lenne katonai tevékenységekre is. Határozottan kijelentette, egyetlen alkatrésze sem alkalmas földi tárgyak helyének meghatározására. Navarro elmondta még, hogy azért döntöttek a Kínai Nagy Fal vállalat mellett, mert feleannyiba került ajánlatuk, mint a franciáké.
elpais.es – Spanyolország
A spanyol napilap gazdasági rovata szerdán arról írt, hogy Irán, a Kőolajtermelő Országok Szervezetének második legnagyobb kitermelője beváltotta ígéretét, és az olajeladások terén májustól csak eurót és japán jent fogad el olajeladásokban az egyre gyengébb dollár miatt. Az elmúlt évben a közép-ázsiai olajhatalom fokozatosan csökkentette a dollártól való függését az Egyesült Államok nyomása miatt is. A lap emlékeztetett: a világpiacon dollárral fizetnek a nyersolajért, és a termelő országok egyre inkább aggódnak bevételeik és devizatartalékaik visszaesése miatt, mivel a dollár mélyrepülése csak nem akar véget érni.