Liechtenstein hadiállapotban van Németországgal

A Die Presse a Horvátországban folytatódó Mol–ÖMV-párviadalt ismerteti. A Frankfurter Allgemeine Zeitung pedig a liechtensteini–német diplomáciai vita előzményeiről számol be.

2008. 09. 13. 10:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A napilap Horvátország: a klauzula lefékezi az ÖMV-t című cikkében tudósít az INA-ért folytatott versenyfutás eredményéről. Az ÖMV akarata ellenére „maga tojta azt a tojást”, amikor a horvát olajvállalat magánosításakor, 2003-ban kikövetelte egy klauzula felvételét a szerződésbe. A klauzulának kellett behozhatatlan előnyt garantálnia a versenytársakkal szemben. Ennek ellenére a zágrábi kormány azzal a Mollal kötött megállapodást, amely hadiállapotban van az ÖMV-val – számol be a Die Presse. „Tegyen egy ajánlatot, vagy hallgasson” – állt a Jutarnji List című horvát lap szalagcímében. Ez utalás a Hanfa horvát pénzügyi felügyelet által az ÖMV-nak írt levélre, melyben felvilágosítást kérnek az osztrák konszerntől, hogy miként értendők Gerhard Roiss alelnök és Marijan Kostrenciczu ÖMV-ügyvéd kijelentései. Zágrábban ezt ugyanis úgy értelmezték, hogy a transzparencia hiányával vádolják a horvát kormányt. „Senki sem akadályozza abban az ÖMV-t, hogy ajánlatot tegyen és törvényesen szálljon szembe a Mollal” – idézte a lap Ante Samodolt, a Hanfa elnökét, aki arra figyelmeztette az ÖMV-t, „hogy ne próbálja meg megismételni azt a játékát, amit Magyarországon tavaly megpróbált”. A Hanfa válasza a horvát jogra alapoz, mely az INA-vásárlási szerződést törvényként kezeli – számol be a lap. A vásárlási szerződés tartalmazza a bevezetőben említett záradékot, miszerint az a stratégiai partner, aki 25 százalék plusz egy INA-részvényt a kezében tart, gyakorlatilag elővásárlási jogot élvez. Horvátország a Poslovni dnevnik című lap szerint köteles annak a partnernek ugyanolyan feltételekkel felajánlani azt, amit az az érdeklődő kapna, aki az INA-részvények több mint tíz százalékát kívánja megvásárolni. Mivel a Mol 19 percentet kíván megvenni, ezért rá is érvényes a záradék.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Andreas Ross Túléljük a Negyedik Birodalmat is! című cikkében foglalkozik a szövetségi köztársaság és Liechtenstein abszurd üzengetéséről. II. János Ádám liechtensteini herceg harciasan nyilatkozott: „Ami a német–liechtensteini kapcsolatokat illeti, jobb időkre várunk, de optimista vagyok, hiszen az elmúlt kétszáz évben már három Német Birodalmat túléltünk, és remélem, mi egy negyediket is túl fogunk élni”. A kis államokra jellemző nagyhatalmi rettegés fejedelmi ízlés szerint is kiélezett megfogalmazásának címzettje Werner Michael Blumenthal, a berlini zsidó múzeum igazgatója volt – számol be a Frankfurter Allgemaine Zeitung. A múzeum egy műtárgyat kért kölcsön egy kiállítás erejéig a fejedelemtől. Frans Hals egyik festményét kívánták a Rablás és jóvátétel című kiállításukon bemutatni. „Nagyon szívesen” – válaszolta a fejedelem –, „ha nem Németországról lenne szó”. A berlini múzeumigazgató megkeresésére adott válaszában II. János Ádám kijelentette, hogy „a szövetségi köztársaság a Liechtensteini Fejedelemséggel fenntartott kapcsolataiban egyre kevésbé hajlandó a nemzetközi jog alapelveihez tartani magát”. A hercegnek sikerült nyolc mondatába azt az információt is belefoglalnia, hogy országa „még mindig hadiállapotban van a második Német Birodalommal”, mert az összeomlott a békekötés előtt – írja a lap. Az ügy kiváltotta a Zsidók Központi Tanácsának tiltakozását is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.