Dicséret érkezett nem kívánt helyről

A Die Welt beszámol a Baloldali Párt elnökjelöltjéről, aki nagyon hasonlóan látja a világot, mint az NPD. A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung elemzi a szombati SPD kongresszus eredményét.

2008. 10. 19. 12:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap vasárnapi kiadásában Markus Wehner, A későn indulók órája című cikkében elemzi a tegnapi berlini SPD kongresszuson történteket. Nagy volt az ünneplés szombaton. Hat perces taps járt minkét jelöltnek, maratoni beszédüket követően. „Mi, az SPD, ismét versenyben vagyunk!” – kiáltotta Frank-Walter Steinmeier. Gerhard Schröder hüvelykujjával kívánt sikert, majd magához ölelte egykori legszorosabb munkatársát. A közel ötszáz küldött majd 95 százaléka a külügyminisztert jelölte, aki jövőre kihívóként megmérkőzik Angela Merkellel. A kétkedőknek nem volt esélye a koronázási kongresszuson. Pedig léteznek. Frank-Walter Steinmeier és Franz Müntefering hasonló csillag alatt született. Gyakorlatiasságukat garantálja születési helyük: Sauerland és Kelet-Vesztfália. A születési helyük alig száz kilométerre fekszik egymástól. Mindketten inkább kispolgári, mint proletárcsaládból származik. Steinmeier Münteferinget egy politikai őstehetségnek tartja, amit az SPD-nek feltétlenül használni kell. Müntefering, aki egy évvel ezelőtt visszavonult a miniszterségtől és az alkancellárságtól, hogy beteg feleségét ápolja, ám sohasem szakította meg Steinmeierrel a kapcsolatot. Először a nyilvánosság előtt akkor került elő a politika, amikor Müntefering felesége halálát követően bejelentette visszatértét. Ellentétben Schröder és Lafontaine duójával, az új SPD vezetésben nincs vita arról, ki a első.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Uwe Müller Peter Sodann tapsot kap az NPD-től című cikkében elemzi a Baloldali Párt köztársasági elnök-jelöltjének nyilatkozatával kapcsolatos reakciókat. „Köszönjük a tabudöntést, Sodann úr!” – áll a szász tartományi gyűlési NPD frakciójának közleményében. Majd az olvasható: „Néhány nyilatkozatáért szeretné az ember Peter Sodannt átölelni.” A 72 éves színész a következőket nyilatkozta a Szövetségi Köztársaság politikai rendszeréről: „Kitartok amellett, hogy ami itt van, az nem egy demokrácia”. Az NPD kommentárja: „Teljesen igaza van: A Szövetségi Köztárság nem demokrácia, hanem egy különleges hatalommal felruházott pártállam.” Továbbá Sodann kijelentette, ugyan az NDK-t nem kívánja vissza „de nem hagyom, hogy a múltat elvegyék tőlem.” A jobbszél válasza: az NSZK külföldi és a kultúrpolitikában is elleshetne egyet s mást az NDK-tól. Sodann egykor arról álmodott, hogy az életben rendőrfelügyelő lesz: „Akkor Ackermann urat, a Deutsche Bank főnökét, letartóztatnám.” Az NPD válasza: „Végre valaki nyíltan kimondja, hogy a pénzügyi cápákra, mint például az Ackermannokra (?) sorban bilincset kellene tenni. Élvezetes lenne, Sodann urat közben megfigyelni!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.