Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban A szolgálatigépkocsi-botrány magyarázkodásra készteti Schmidtet című cikkében foglalkozik az egészségügyi miniszter asszony kellemetlenné váló nyaralási ügyével. Ulla Schmidt tárcája megerősítette, hogy egyes esetekben a nyaralása helyszínén magáncélokra is használhatja szolgálati gépkocsiját.
Otto Fricke (FDP), a Bundestag költségvetési bizottságnak elnöke meg kívánja hallgatni a minisztert. „Szeretném tudni, hogy milyen programokhoz volt szüksége Schmidt asszonynak Alicantéban szolgálati gépkocsira és sofőrre és miért nem lehetséges, hogy a nagykövetség bocsássa rendelkezésre a szállítási lehetőséget. Erről Schmidt asszonynak felvilágosítást kell adnia a bizottság előtt” – nyilatkozta a Bild am Sonntagnak. Az Adófizetők Szövetsége hétfőn levelet kíván írni a miniszternek. Reiner Holznagel, a szövetség ügyvezetője úgy nyilatkozott a lapnak: „Felvilágosítást követelünk, miért kell a szolgálati járművét majd 5000 kilométeren, Európán keresztül szállítani. Csak egy miniszter utazási komfortja érdekében nem szabad a költségvetési pénteket elszórni.”
A „szolgálatigépkocsi-ügy teljes feltárását” követelte Martin Grauduszus is, egy orvosi érdekvédelmi szervezet elnöke. Egy miniszter asszony, aki fáradságot nem ismerve ostorozza az állítólag korrupt orvosokat, egyáltalán nem engedheti meg magának, hogy a közpénzekkel történő visszaélés gyanúja vetődjön rá – fogalmazott Grauduszus. Szerinte az ügyben Angela Merkelnek is meg kell szólalnia. Neki kell biztosítania, hogy az adópénzeket ne a sofőrös szolgálati limuzin luxusára használják.
Schmidt védekezése, miszerint neki a szabadsága alatt is több hivatalos programon kell részt vennie, első pillantásra nem tűnik hihetőnek – magyarázta Grauduszus. A minisztériumának azonnal részletes listát kell összeállítania arról, milyen szolgálati programokon kell részt vennie Spanyolországban a nyaralása ideje alatt, hogy cáfolja azt a súlyos gyanút, miszerint Ulla Schmidt közpénzt is felhasznált a szabadságához. Amennyiben a miniszter nem képes bizonyítani, hogy valóban fontos programjai voltak Spanyolországban, elkerülhetetlen az azonnali lemondása – mondta.
Hogy továbbra is mozgásképes legyen, a tárca szóvivője szerint egy újabb gépkocsit béreltek a miniszter asszonynak. Ezzel fog részt venni a madridi német köveség hétfői rendezvényén. Az autóbérlet azért vált szükségessé, mert néhány napja ellopták a miniszter szolgálati gépkocsiját. A minisztérium tájékoztatása szerint a tolvajok korábban a sofőr lakhelyéről lopták el a gépkocsi kulcsát. Schmidt, aki saját költségén repült Spanyolországba, a tárca tájékoztatása szerint csak hivatalos programokat látogatott. Magánkirándulásokra saját bérelt autóját használta.
Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)
A konzervatív német napilap Gyermeket vállalni című cikkében foglalkozik a szegénység fővárosának számító Berlin viszonyaival. 32 000 gyerek születik évente Berlinben, több mint Németországban máshol. A 16 tartományból tízben csökken a születések száma. Két éve már több a születés, mint a halálozás és négy éve emelkedik a város összlakossága. A csemeték a szegény városnak adott ajándékok – s egy bizalmi előleg: ezért cserébe a várostól elvárják a szociális igazságosságot, a jó oktatási rendszert és a megfizethető lakásokat. Mit tesz Berlin ezzel a kinccsel? A parkban viháncoló gyermekek szép képei elfedik a szülők nem túlzottan vonzó életét. Hiszen a virágzó jövőre vonatkozó reményeket aligha váltja valóra a várost irányító vörös szenátus. Éppen ellenkezőleg: a szövetségi minisztérium családatlasza szerint Berlin a családellenes városok közé tartozik, ami az iskolai helyzetet, az oktatást illeti, valamint a lakásminőséget – legalábbis a főváros és 439 város és járás összehasonlítása alapján. Ugyan Berlin a hivatás és a szakma összeegyeztetése területén a számos bölcsődei és óvodai hely miatt egyelőre jól szerepel, de érezhetően nőnek a szociális problémák.
Aki Berlinben a gyermek mellett dönt, az gazdasági értelemben egyáltalán nem mehet biztosra. A bevándorló családokban rendkívül magas a munkanélküliség és a fiatal diplomás szülők sokszor igen nehéz körülmények között élnek, rövid távú megbízásokból, vagy a végzettségüknél alantasabb tevékenységet kénytelenek folytatni. Berlin, a különböző ellátásokból élők fővárosa, jelentős szegénységi problémákkal küzd: minden ötödik berlini és minden harmadik gyerek segélyekből él – azaz a társadalom peremén nő fel egy egész generáció. Klaus Wowereit főpolgármester sokat foglalkozik Berlin kisugárzásával, de a munkahelyek teremtésével alig halad előre. A rendszerváltás óta mintegy 100 000-en költöztek Berlinbe – de majdnem olyan sokan ismét elköltöztek onnan, mert nem találtak munkát, mert a város túl mocskos volt, vagy mert nem tudták elképzelni, hogy hosszú távon ott éljenek gyermekeikkel.
Diplomáciai nagyüzem Budapesten: mindenki ránk figyel