Correiomanha.pt – Portugália
A portugál lap portálja vezető helyen számolt be a hadiflotta néhány tagjának kedd hajnali akciójáról: levették a főváros zászlaját és helyette kitűzték a 99 éve megdöntött királyság kék-fehér lobogóját a fővárosi önkormányzat erkélyére. A 31-es alakulat néhány katonája a Csillagok háborúja című film legismertebb alakja, Darth Vader öltözékében hajtotta végre ezt az akciót. A katonák blogjukon is beszámoltak tettükről, amelyet úgy értelmeznek, hogy a maguk részéről jelképesen visszaállították a királyságot.
Így indokolták tettük: „99 éve, 1910. október 5-én a lakosság többségének akaratával ellentétben egy maroknyi ember kikiáltotta a köztársaságot, amikor ugyanezt tették, amit most mi. Az ország lakossága akkor táviratban értesült a fordulatról. Mi az internet segítségével értesítjük Önöket tettünkről.” A szocialista vezetésű városháza gyorsan kicserélte a két lobogót és tudatta: az illetékes hatóságok segítségével megtette a szükséges intézkedéseket, hogy kiderüljön, milyen körülmények között került sor az akcióra.
Elpais.es, Elmundo.es, Abc.es, Diariodemallorca.es – Spanyolország
A spanyolországi lapok már hétfőn megírták, hogy egy negyedik bomba is robbant vasárnap Palma de Mallorcán, amelyről egy ideig azt feltételezték, hogy gázrobbanás miatt következett be. Alfredo Pérez Rubalcaba, a kisebbségi spanyol szocialista kormány belügyminisztere megerősítette a tényt és hangsúlyozta, hogy az állam egyre erősebb az ETA elleni harcban, mert egyre többen állnak melléjük. Sajtótájékoztatóján azt is elmondta, hogy kevesebb mint félkilósak voltak a megtalált vagy felrobbant bombák, és még nem tudni, mit tartalmaztak. Igyekezett megnyugtatni a külföldi turistákat, nem ők a baszk szakadár csoport, az ETA igazi célpontjai.
A madridi német nagykövet a spanyol uralkodóra hivatkozva támogatta Rubalcaba kijelentését: ha I. János Károly spanyol király a szigeten nyaral, akkor a turistáknak sincs mitől félniük – mondta Wolf-Ruthart Born. Rubalcaba hozzátette: nem zár ki semmilyen feltételezést annak kapcsán, hogy kik, mikor és hányan helyezték el a bombákat. A spanyol hatóságok nyomozásából viszont kiderült, hogy a négy vasárnapi bombát az ETA tagjai nagy valószínűséggel még a július 30-i robbantás előtt helyezték el. Ennek során vesztette életét a két spanyol csendőr Calviá városában.