A fegyverek nyelvén: megkezdődött a Schreiber-per

A Die Presse beszámol arról, hogy a karintiai BZÖ hét végi kongresszusán kilépett az országos pártból. A Focus a hétfőn kezdődő per apropóján azt találgatja, vajon vannak-e még terhelő anyagok az akár 15 éves börtönbüntetéssel sújtható Karlheinz Schreiber kezében. A 75 esztendős egykori lobbista fegyverüzletek kapcsán milliós províziókat kapott a Thyssentől anélkül, hogy adót fizetett volna.

2010. 01. 18. 9:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Focus (Focus.net)

A müncheni hírmagazin A bábjátékos a vádlottak padján című cikkében foglalkozik Karlheinz Schreiber, az egykori hadiipari lobbista elleni augsburgi eljárással. Addig, amíg Schreiber a távoli Torontóban tartózkodott, a nyugtalan bajor gyakran nagyhangú nyilatkozatot tett, miszerint „ha ő egyszer kipakol, akkor megremeg az egész német politikai élet”. De Németországnak történő tavaly augusztusi kiadatása után igencsak visszafogta magát. Hétfőtől az augsburgi bíróság előtt kell felelnie tetteiért. Többszörös adócsalással, korrupcióval, hűtlen kezeléssel, csaláshoz nyújtott segítséggel vádolja az augsburgi ügyészség.

A 75 esztendős lobbista fegyverüzletek kapcsán milliós províziókat kapott a Thyssentől anélkül, hogy adót fizetett volna. Az államügyészség meggyőződése, hogy ebből a pénzből a cég két Thyssen-menedzsert és Ludwig-Holger Pfahl (CSU) honvédelmi államtitkárt fizette le. Pfahl két éve bevallotta, hogy kétmillió euró kenőpénzt elfogadott és az után nem adózott. Azt is elismerte, hogy Walther-Leisler Kiepnek, a CDU pénztárnokának 1991-ben egymillió márkát adott át. Majd kiderült, hogy a párt fenntartotta a feketeszámlák rendszerét.

Amikor a botrány alapjaiban megrengette a CDU-t, Schreiber már rég külföldön tartózkodott. A felső-bajorországi Kauferingben lévő lakásának 1995-ös átkutatását követően Svájcba távozott. 1999 szeptemberében kanadai állampolgárként Ottawába költözött. Ezt követően tíz évig harcolt a kiadatása ellen a német hatóságokkal. Többek között Brian Mulroney-t, Kanada korábbi miniszterelnökét vádolta, hogy a politikus hat számjegyű összeget vett át tőle. Hogy ez Schreiber állításának megfelelően Mulroney hivatali ideje alatt történt-e, és ő ezért ellentételezésként támogatta-e az üzleteit, sohasem sikerült tisztázni. A vádak tovább késleltették a kiadatását, mert egy vizsgálóbizottság koronatanújaként szolgált.

Németországban Schreibert, ha elítélik, 15 év börtön fenyegeti. A vádakat tagadja, de az első tárgyalási napra az ügyvédjén keresztül egy nyilatkozatot ígért. Az valószínűtlen, hogy Schreiber izgalmas részletekkel szolgálna a CDU-adományügyről vagy pikáns anekdotákat mesélne a Strauss-korszak CSU-járól. Szakértők szerint a bajor férfinak nincs valóban terhelő anyag a kezében. A pártadományokat vizsgáló bizottság Schreibert felkereste Kanadában és többször kikérdezte az általa megemlített vádakkal kapcsolatban. Konkrétumok azonban nem kerültek napvilágra, sőt többször is ellentmondásokba keveredtek.

Die Presse (Diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap A karintiai szabadságpártiak döntöttek: visszatérnek az FPÖ-be című cikkében foglalkozik a harmadik oldal átalakulásával. A klagenfurti koncertházban a nap szombaton rosszul kezdődött a 400 küldött számára. A Kleine Zeitung idézte a GM közvélemény-kutatását, miszerint a karintiai szabadságpártiak népszerűsége 44-ről 22 százalékra zsugorodott, s még a párt támogatóinak is nagyobb a bizalma a megpuccsolt Josef Bucherben, mint a régi/új tartományi elnökben. Jellemző a rendezvény hangulatára, hogy Heimo Lepuschitzot, az országos pártelnökség tagját be sem engedték, sőt Stefan Markowitz nemzetgyűlési képviselőt a biztonságiak elvezették.

A küldöttek döntése egyértelmű lett, a 345 leadott szavazatból 311-en támogatták Scheuch pártelnökségét. A pártkongresszuson igazi kérdésében is egyhangú döntés született. Nyílt szavazáson elfogadták, hogy a BZÖ-ből kilépve átlépnek az FPÖ-höz. Josef Bucher bejelentette: Karintiában saját BZÖ-t kíván alapítani, s ehhez a tervéhez számos támogatóra számíthat. A karintiai FPÖ-nek el kell döntenie, hogy kész-e összeolvadni a szakadár BZÖ-tagokkal. Ha ez nem történik meg, s erre több jel is utal, akkor számos jogi problémával kell megküzdenie a választási szövetségnek, ugyanis az eddigi karintiai FPÖ viselheti a tartományi listán a szabadságpárt nevet.

Hétfőn dönt a néppárt arról, hogy folytatja-e kormányzati együttműködését az immár nevet váltott szakadárokkal. Ha kilépnek a koalícióból, az nem vezetne automatikusan előre hozott választásokhoz, mert a kormányban abszolút többséggel rendelkeznek. Csupán évente egyszer a költségvetés elfogadásához van szükségük egy partnerre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.