Der Standard (derstandard.at)
A baloldali-liberális osztrák napilap A Habsburg–Lotharingiai elkezdi az aláírásgyűjtést című cikkében foglalkozik az egykori uralkodóház egyik „elnyomott” tagjának szabadságharcával. Habsburg–Lothringiai Ulrich, Wolfsberg zöldpárti önkormányzati képviselője elkezdi a szükséges 6000 aláírás összegyűjtését, hogy indulhasson a szövetségi elnöki posztért. Szerette volna töröltetni a választási törvény ama passzusát, amely megtiltja „a jelenlegi és egykori uralkodóházak tagjai” számára az indulást.
Az aláírásgyűjtés az egyetlen lehetőség, hogy felmutassa a törvény előtti egyenlőtlenséget, s az ellen jogi eszközzel fellépjen – közölte az önkormányzati képviselő szerdai nyilatkozatában. 2009 szeptemberében Habsburg–Lotharingiai Ulrich panasszal fordult az alkotmánybírósághoz, hogy az első köztársaság kikiáltásakor bevezetett tilalmat helyezzék hatályon kívül. Ezt a javaslatot beterjesztették a bécsi kormány elé, de az éppen úgy elutasította, mint az alkotmánybíróság. „A megtartott választások megtámadása drasztikus és az osztrák nép számára igen drága út ennek az elavult paragrafusnak a végleges kikapcsolására” – fogalmazott Ulrich. Az aláírások leadási határideje 2010. március 25-e.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Az év mondata Ulla Schmidttől származik című cikkében ismerteti a volt egészségügy-miniszter asszony utólagos elismerését. A 2009-es év mondata így hangzik: „Ez jár nekem!” Ezt válaszolta a szociáldemokrata politikus asszony Alicantében, a rá várakozó újságíróknak, amikor megkérdezték, miért sofőrjével és szolgálati kocsival utazott nyaralni.
A zsűri megítélése szerint a mondat egy igen fontos társadalmi mentalitást ábrázol. Ez tökéletesen kifejezi a németországi politikai és gazdasági elit egy részének fékezhetetlen anyagi elvárásokban történő gondolkodását – írja a lap. Tekintettel a gazdasági válságra nagy felháborodást okozott a sikertelen bankárok és politikusok önkiszolgáló mentalitása, akik továbbra is milliós jutalmakat kasszíroztak. A közvélemény indulata nem utolsó sorban Ulla Schmidt szolgálatiautó-botrányában és a különös mondatban vált megfoghatóvá.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Stephan Löwenstein Guttenberg: Nincs végső dátum az afganisztáni kivonulásra című cikkében ismerteti a londoni csúcstalálkozó előtt kirobbant berlini vitát. Guido Westerwelle (FDP) külügyminiszter és Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) honvédelmi miniszter visszautasította Frank-Walter Steinmeier (SPD) frakcióvezető és korábbi külügyminiszter elképzelését, aki egy „2013 és 2015 közötti korridort” javasolt az afganisztáni csapatkivonásokra. Guttenberg kijelentette, ő mindig ellenezte egy „végső időpont” megnevezését. „Aki most fejetlenül kivonulna, az emberek millióit hagyná hátra válságos helyzetben és sokakat közülük a tálib hóhérok általi biztos halálba küldene.”
Mindezek ellenére az SPD jelezte, hogy kész az eddig 4500 főben maximált létszám felemelésére. Rainer Arnold (SPD) pártja védelempolitikai szakértője kijelentette: „Ha világosan megindokolják, milyen további teljesítmény várható újabb katonáktól, akkor az biztosan értelmes döntés.” Steinmeier eddig a harcoló alakulatok megerősítését határozottan kizárta. Guttenberg világossá tette, hogy értelmes döntésnek tartja az afgán hadsereget kiképző német kapacitás növelését. Ugyanakkor előfordulhat, hogy bizonyos körülmények között a kiképzőknek is harcolniuk kell, például ha úgynevezett mentor egységekként az afgán egységekkel küldik bevetésekre őket.
Soltész Miklós alaposan eligazította Mellár Tamást: ezért sem fognak önök bekerülni a következő parlamentbe