Az osztrákoknak már a himnuszuk sem szent

A Die Presse beszámol arról, hogy az osztrák himnusz szerzői jogait birtokló kiadó perrel kívánja kényszeríteni az oktatási minisztériumot, hagyjon fel a zenei és szövegbéli kísérletezéssel. A Der Tagesspiegel részletesen foglalkozik a londoni konferencia előtt a német Afganisztán-stratégiával.

2010. 01. 26. 8:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilapban Szövetségi himnusz: a kiadó továbbra is pereskedni kíván című cikkében foglalkozik az Ausztriában kirobbant, nemzeti himnusz körüli vitával. A Sessler Kiadó továbbra is pereskedni kíván azért, hogy megtiltsa a szövetségi himnusz új változatának terjesztését – annak ellenére is, hogy az örökösnő nem kívánt tudni a jogi eljárásról. „Kötelesek vagyunk a szerződésben foglaltakat teljesíteni” – fogalmazott Ulrich N. Schulenburg, a kiadó ügyvezetője, amikor utalt a jogvédelmi kötelezettségére. Amennyiben záros határidőn belül az oktatási minisztérium nem nyilatkozik a reklámkampányáról, akkor pert indítanak.

Az oktatási minisztérium reklámfilmjében a szövetségi himnusz változata komoly felháborodást váltott ki: Christina Stürmer énekesnő ebben nemcsak az eredeti szövegben szereplő, a nemzet „nagy fiait”, hanem a „lányait” is éltette. Schulenburg három hibát észlelt a Stürmer által énekelt változatban: a már említett szöveghamisításon túl kifizetetlen reklámokat lát az irodalmi idézetekben, valamint a zene meghamisítását látja a rock interpretáció miatt. (A kiadó rendelkezik a kórusfeldolgozás kottaanyagával éppen úgy, mint a zenekari változatéval.) Schulenburg azonban bízik abban, hogy még belátja hibáját az oktatási minisztérium: „Ha a másik oldal hajlandó a gesztusokra, újra össze lehet ülni.”

Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)

A berlini napilapban Robert Birnbaum és Hans Monath 500 katonával több Afganisztánba című cikkében ismerteti a szövetségi kormány elgondolásait a küszöbönálló londoni konferenciával kapcsolatban. Angela Merkel (CDU) kancellár Guido Westerwelle (FDP) külügyminiszterrel és Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) védelmi miniszterrel kidolgozott javaslatáról, az afganisztáni Bundeswehr-haderő 500 fővel történő megemeléséről döntött hétfő este a minisztertanács. Eddig a Bundestag 4500-ban maximálta az Afganisztánban bevethető Bundeswehr-katonák létszámát. Merkel egyúttal bejelentette: átfogó koncepciót kíván szerdán egy kormánynyilatkozatban ismertetni, s ezt kell Westerwellének a csütörtöki londoni konferencián is képviselnie.

A kormánykoncepció a lap értesülései szerint a Bundeswehr erőinek átcsoportosítását célozza, hogy még több erő váljon szabaddá az iraki haderő kiképzésére. Ezért mérlegelik középtávon a faizabadi tábor bezárását. Az időközben jórészt már megbékített régióban jelenleg 500 német katona teljesít szolgálatot. Jelentősen, 123-ról 200-ra növelik majd a német kiképző rendőrök számát és a fejlesztési forrásokat a jelenlegi 125 millió euróról 250 millióra kívánják felemelni.

Az SPD elnökségében heves viták robbantak ki a Sigmar Gabriel és Frank-Walter Steinmeier frakcióvezető által kidolgozott Afganisztán-koncepcióról. A résztvevők szerint elsősorban azt vitatták, hogy az SPD 2015-ös kivonulási dátumot kívánt meghatározni. Magát a „harcoló csapatok” fogalmat is kritikusan fogadták. Az elnökség által vendégként meghívott Helmut Schmidt volt szövetségi kancellár szintén ellenezte a határozott kivonulási dátum kitűzését, azonban ő is úgy gondolja: ha az Egyesült Államok 2011-ben megkezdi csapatai kivonását, akkor Németországnak csatlakoznia kell hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.