Eladta, majd lopottként jelentette autóját a karintiai tartományfőnök

A Die Presse beszámol az Uwe Scheuchhal kapcsolatban felmerült korrupciós és biztosítási csalási vádakról. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint a középre tartó CDU alig nyújt valamit a konzervatívoknak.

2010. 01. 15. 13:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)

A konzervatív német napilap Végzetes látszat című cikkében elemzi a CDU válságát. Csütörtök reggel, közvetlenül a kétnapos elnökségi ülés előtt izgatottan hívogatták a CDU-központból az újságírókat. Arról próbálták meggyőzni őket, hogy az a téves elképzelés alakult ki, mintha a törzsválasztók már nem lennének fontosak.

Ez végzetes látszat Angela Merkel és Hermann Gröhe pártigazgató szerint, hiszen az ülésen pontosan azt szeretnék elmagyarázni az elbizonytalanodott funkcionáriusoknak, miként kívánják a CDU modernizációs irányát folytatni anélkül, hogy egyes csoportok leszakadnának. De pontosan a pártvezetés keltette ezt a látszatot. Miután négy magas rangú CDU-politikus e lap vasárnapi kiadásában kirobbantotta a párt arculattalanságáról zajló vitát, bírálták Merkel „elnöki vezetési stílusát”, és azon elmélkedtek, miként nyerhetők vissza a konzervatív törzsválasztók. A szerzőket azonnal megfegyelmezték, azzal az indoklással, hogy a téma kizárólag a párt grémiumai elé tartozik.

Kongresszust a pártelnök nem kívánt tartani. Ugyanakkor arra is ígéretet tett, hogy alaposan elemezni fogják az NSZK történetének második legrosszabb választási eredményének okait. Ugyanakkor az elnökség által megrendelt elemzésből kiderült, ez az eredmény nem is olyan rossz. Ugyan 2005-höz képest kétmillió választót vesztettek, de ebből 1,1 millióan az FDP-hez távoztak. Közülük sokan ezt csak azért tették, hogy lehetővé tegyék a célként meghirdetett kereszténydemokrata–liberális koalíciót. 900 000-en távoztak a nem választók csoportjába, az elemző velük kapcsolatban fekete dobozról beszélt. Ma a németek alig negyede mondja, hogy számára csak egy párt jöhet szóba. Az erősen egyházi kötődésű katolikusoknál ez az arány 67 százalék, legfeljebb további tíz százalékot lehetett volna ebből a csoportból kihozni. Az elüldözöttek sem játszottak döntő szerepet, mert e csoport jelentősége is folyamatosan csökken.

A CDU-nak az elemzés következtében a politikai középre kell koncentrálnia, egy a szűkebb társadalmi csoportokra koncentráló programmal a 35 százaléknál nagyobb támogatás nem lesz elérhető. A párt vezetése számára ez régóta világos. Már szerda este nyilvánosságra hozták az úgynevezett berlini nyilatkozatot, melyben benne van az összes fent említett javaslat, még ha olyan óvatosan is, hogy a lázadozó konzervatívokat ne sértsék meg. A CDU meg kívánja szólítania az FDP, az SPD és a zöldek választóit a gazdaság és a szociálpolitika, valamint a környezetvédelem területén.

A törzsválasztóknak be kell érniük néhány szívet melengető mondattal. Az elnökségen belül ugyanakkor egy az FDP-szavazóknak tett ajánlat robbantott ki vitát, az, hogy 2011-ben az adóreform keretében „további tehercsökkentést terveznek a kis és közepes jövedelműeknél”, egyúttal 2016-ig az alkotmányba épített adósságfékkel 60 milliárd eurót kívánnak megtakarítani. Peter Müller Saar-vidéki miniszterelnök „teljesíthetetlennek” nevezte a javaslatot és azzal fenyegetőzött, megtagadja a nyilatkozat aláírását. Ugyanígy nyilatkozott a szászország–anhalti miniszterelnök is.

Die Presse (Diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap A magyar rendőrség keresi Uwe Scheuchot című cikkében foglalkozik a karintiai politikus viselt dolgaival. Uwe Scheuchra, a szabadságpárt karintiai elnökére, tartományfőnökre nem csak a korrupciós vádak matt nehezedik nyomás. A magyar rendőrségtől a lap úgy értesült, eladott egy autót még 2000-ben, majd azt lopottként jelentette. Az ügyet még nem zárták le. Amennyiben Scheuch Magyarországra látogatna, kihallgatnák. Ez ügyben megkeresték Ausztriát is, mely a magyar fél szerint „alszik”.

Scheuch egyik alkalmazottját – ő akkor egy cég ügyvezetője volt – Magyarországon jogerősen elítélték, mert eladta a lopottnak jelentett gépkocsit. Az ítéletben szerepel, hogy a megbízást Scheuch adta. Scheuch ellen nem kezdődött eljárás, mert ő egy osztrák biztosítónak okozott kárt, így az ügyben Ausztria az illetékes. Erre azonban nem került sor, mert a felek polgári eljárásban állapodtak meg. A politikussal szemben szerdán felmerült korrupciós vádakkal kapcsolatban Scheuch bejelentette, hajlandó perre menni mindenkivel szemben, aki közölte a hangfelvételt. A News magazinban közölt idézetek szerint Scheuch egy orosz befektetőnek állampolgárságot és 5-10 százaléknyi pártadományt kért. A politikus csütörtökön is azt hangoztatta, hogy nem emlékszik erre a beszélgetésre. „Ha mégis lett volna ilyen, nincs benne semmilyen becsületsértő vagy büntetendő” – hangoztatta magabiztosan.

A néppárti koalíciós partner másként látja. Josef Martinz (ÖVP) a vádak gyors tisztázását követelte, mivel helyre kell állítani a tartomány hírnevét. Az SPÖ és a zöldek megismételték azonnali lemondásra vonatkozó követelésüket. A szabadságpárt nem nyilatkozott az ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.