Ismét kifizetődő a Stasi-ügynökség

A Die Welt beszámol arról, hogy a brandenburgi pénzügyminisztérium utasítása szerint a szolgálati időbe be kell számítani a Stasinál eltöltött időt is. A Salzburger Nachrichten adatai szerint szinte semmi haszna sincs a szövetségi haderő keleti határok mentén való állomásoztatásának.

2010. 01. 22. 8:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilap A Stasi-múlt kifizetődik a hivatalnokoknak című cikke alapján érthető, miért nevezik Brandenburg tartományt kis NDK-nak. A hivatalnokok és bírók szolgálati éveinek számításakor ugyanis figyelembe veszik a Stasinál és az NDK határőrségénél eltöltött időt is. Ez derül ki Helmuth Markov baloldali párti potsdami pénzügyminiszter szolgálati utasításából, mely röviddel karácsony előtt került nyilvánosságra. Ez a hivatalnokok és bírák 25 éves szolgálati jubileumának számítási módjával és az elismerés nagyságával foglalkozik.

Eddig az NDK állambiztonsági minisztériumánál és határőrségénél eltöltött időt nem számították szolgálati időszakként, mert a hivatalos indoklás szerint ez a tevékenység nem a társadalom, hanem a rezsim érdekeit szolgálta. A pénzügyi tárca ezt a szabályozást azonban Markov tavalyi hivatalba lépését követően megszüntette, így már e két szervezetnél töltött idő is beszámítandó a 300-400 eurós jutalomba. Ennek alapján tavaly december 22-én egy főosztályvezető minden hivatallal közölte, hogy a jubileumi számításokat az érintettek kérésére újra kell számolni. Sőt azokat az összegeket, melyektől a korábbi szabályok miatt elestek, utólag kell kifizetni. Dieter Dombrowski, a tartományi CDU pártigazgatója az eljárást „borzasztónak” nevezte. Markov ezzel szemben azzal igazolta tettét, hogy ő csak egy korábban elfogadott törvény végrehajtási utasítását készítette el. Rainer Speer (SPD) belügyminiszter viszont úgy kommentálta a történéseket: „Ezt politikailag nem így akartuk”. Mindent elkövetnek, hogy a „régi állapotokat ismét helyreállítsák”.

Salzburger Nachrichten (Salzburg.com)

Az osztrák tartományi napilap Határbevetés: 1,4 millió euró elfogásonként című cikkében megkérdőjelezi a szövetségi haderő keleti határon történő bevetésének értelmével. Közel 12,5 millió euróba kerül az osztrák szövetségi haderő bevetése a keleti határ mentén az illegális bevándorlók és az embercsempészek ellen. Az eredmény igen sovány: egyetlen csempészt sem sikerült elfogni, az elcsípett menekültek száma pedig mindössze kilenc. Átszámolva a bevetés költségeit minden egyes elfogott menekült az adózók 1,4 millió eurójába került. A katonák további feladata, hogy megfigyeljék az általános biztonsági helyzetet, és a rendkívüli eseményeket jelentsék a rendőrségnek.

A keleti határon állomásozó 800 katona 2009-ben összesen 292 000 bevetési napot teljesített, sikerült 11 gyanúsított letartóztatásához hozzájárulni. Tehát minden letartóztatáshoz 26 500 bevetési napra volt szükség, míg egy illegális bevándorló elfogásához 32 440-et kellett teljesíteni. A bevetések mérlegét az illetékes belügyminiszter, Maria Fekter (ÖVP) vonta meg egy interpellációra adott válaszában. A haderő szolgálatát a szövetségi kormány a közelgő várvidéki választásokra való tekintettel meghosszabbította. A szövetségi haderő kisegítő bevetéséről 1990-ben döntöttek, hogy harcoljanak az illegális bevándorlók és az embercsempészet ellen, s azóta újra és újra meghosszabbították. Ám a húsz év alatt egyetlen embercsempészt sem sikerült elfogniuk.

A schengeni határ 2007-es keletre helyezésével a haderőt az általános biztonsági helyzet megfigyelésével is megbízták. A katonák a rendőrségnek jelentenek, ők maguk nem avatkozhatnak be a történésekbe. 2009-ben a belügyminiszter adatai szerint 1262 ilyen bejelentést tettek a katonák. 879 esetben foglalkozott a rendőrség a bejelentésekkel, 77 bűntettre derült fény, és a tavalyi évben ennek nyomán 11 főt letartóztattak. Az esetek jelentős részében – nevezetesen 32 alkalommal – károkozás történt. A bevetés költségeit átszámolva egy felderített bűncselekmény 162 000 euróba kerül a köznek, míg egy gyanúsított letartóztatása 1,1 millió eurót kóstált. Szakértők már régóta megkérdőjelezik a haderő bevetésének jogszerűségét és értelmét. A szövetségi kormány minden alakalommal a „burgenlandiak szubjektív biztonságérzetének emelésével” indokolta a bevetés meghosszabbítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.