Jó üzlet az adománygyűjtés

A Tages-Anzeiger a haiti katasztrófa apropóján bemutatja, milyen jó üzlet számos távközlési cégnek és segélyszervezetnek az adománygyűjtés. A Welt cikkében azzal a vitával foglalkozik, vajon szükség van-e kötelező bevándorló arányra a közszolgálatban.

2010. 01. 16. 9:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap A CDU és az SPD együtt a bevándorlói kvóta ellen című cikkében tudósít arról, hogy a két párt egységesen elutasítja Maria Böhmer javaslatát. Az ritkán fordul elő, hogy a bevándorlókkal kapcsolatos kérdésekben az SPD és a CDU egyetértsen. De Maria Böhmer (CDU) a kormány integrációs megbízottjának a közszolgálatban bevezetendő bevándorlói kvóta ügyében tett javaslatával mégis ezt sikerült létrehoznia: mindkét párt ellenzi azt. Máshol a javaslat támogatókra talált. A bevándorlók közszolgálatban történő alkalmazásáról kirobbant vitában a két párt politikusai a kvótával szemben foglaltak állást. A cél, miszerint több bevándorlót alkalmazzanak a közszolgálatban, ugyan helyes, de az eszköz teljesen alkalmatlan, nyilatkozta Olaf Scholz az SPD frakcióvezető-helyettese.

A megoldás lehet az aktív személyzetmenedzselés, ami több személyt hoz bevándorló családokból a közszolgálatba, fogalmazott. Hans-Peter Uhl (CDU) pártja belügyi szakértője szintén elutasította, hogy jogilag tegyék kötelezővé a bevándorlók meghatározott arányának alkalmazását. Ez olyan jogi automatizmus, ami visszaélésekhez vezet. Mint mondta, több bevándorlóra csak a nagyvárosokban lenne szükség, az arányuk vidéken igen alacsony. Maria Böhmer (CDU) a kormány integrációs megbízottja, először határozottan kiállt egy bevándorló kvóta bevezetése, mivel minden ötödik személy Németországban már ilyen háttérrel él. Mint fogalmazott ennek a ténynek tükröződnie kell a közszolgálatban is, nyilatkozta az államminiszter.

Később azonban maga is elhatárolódott a kvóta fogalmától. Kenan Kolat a németországi török közösség vezetője ezzel szemben támogatja a bevándorlók arányának előírását. „Csak egy kvóta gondoskodhat arról, hogy a lakosságstruktúrája hivatalokban és a közigazgatásban visszatükröződjön”, mondta Kolat a Berliner Zeitungban. Ezzel cáfolta azokat a félelmeket, melyek szerint nem lehet elegendő szakképzett bevándorlót találni a közszolgálatban. Kolat utalt a berlini és hamburgi tapasztalatokra, ahol a felvételek esetében kiemelten figyelembe veszik a bevándorlókat. Adolf Fetsch az oroszországi németek szervezetnek elnöke, ezzel szemben veszélyesnek látja az „egyoldalú kvótát”. Ő attól tart, hogy az oroszországi németek egy kvóta esetében hátrányos helyzetbe kerülhetnének. Ezért ő kiegyensúlyozott kiválasztást tart fontosnak.

Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)

A zürichi baloldali-liberális napilapban Reto Hunziker A katasztrófa, mint kasszasiker című cikkében foglalkozik a haiti földrengés apropóján az adománygyűjtési üzlettel. A haiti földrengés következtében virágzik az adománygyűjtési üzletág. Tekintettel a katasztrófára a cégek az egész világon nagylelkűek. A Swisscomnál minden januári haiti beszélgetés ingyenes. Igen egyszerű adományozni, akár SMS-ben is lehet. De minden más módszernél erőteljesebben felmerül a kérdés: mennyi pénz jut el oda, ahol valóban szükség van rá? „A SMS adomány nagy részét azonban továbbítani kell a távbeszélő cégnek. Éppen ezért a segélyszervezetek ezért erre az adomány kommunikációs eszközzel szemben tartózkodóak”, fogalmaz egy neve elhallgatását kérő segélyszervezeti munkatárs.

Az első SMS adományok esetében még 50 százalékot térítettek el. Ez, azóta csökkent, de még mindig igen magas. „Ez egy kényes üzlet és egymásra licitálnak komolytalan ajánlataikkal” vélekedik egy jól értesült szemlélő. Az SMS eszközök igen drágák, ezért kényszerűen az adomány egy részét le kell adniuk. „Azok a segélyszervezetek, akik azt állítják, minden adomány eljut a címzettekhez, az hazudik.” Nagyon nehéz megmondani, melyik az az arány, ami még elfogadható. „Svájcban megszokott, hogy az adomány 20-25 százaléka ilyen célra használják fel.” A Swisscom a vádakkal kapcsolatban hallgat. Jelenleg nincs adománygyűjtő készülékük, nyilatkozta Olaf Schulze a cég szóvivője. Vagy csak olyanok, melyeket külsős cégek megbízásából üzemeltet. De ez is a kétszámjegyűek alsóbb csoportjában található. Az Orange az Unicef partnereként az adománygyűjtő akcióban saját adatai szerint semmit sem tart meg magának. Egészen más a helyzet, ha a mobilcég a DDX-szel dolgozik együtt, mely a maga által kifejlesztett SMS adománygyűjtőt üzemeltet és a többi mobil szolgáltatóval is érvényes szerződéssel rendelkezik.

Akkor a kétoldalú megállapodások érvényesek, állítja Therese Wenger az Orange szóvivője. A World Vision segélyszervezet garantálja, hogy „minden adomány 80 százaléka – legyen az SMS-ben, vagy hitelkártyával kifizetve – közvetlenül a segélyezésre fordítódik”. Ugyanakkor a távközlési céggel történő elszámolásért a DDX az illetékes, fogalmazott Roland Stangl a World Vision szóvivője. Elzárkóztak a részletek ismertetésétől a DDX-nél is. „Igen jó feltételeket tudtunk a távbeszélő szolgáltatókkal”, nyilatkozta Joël Rohfritsch a cég vezetője. Rohfritsch csak annyit kívánt elmondani, két évvel ezelőtt a még az az összeg, amit a távközlési cég kapott az 50 százalékon állt, igen magas volt. Ma már ennél lényegesen alacsonyabb. Andreas Cueni, adománygyűjtő specialista szerint nagyjából minden adomány negyede a szervezet adminisztrációjára, reklámjára és fenntartására. Ha 5 – 10 százalékot küldenek iylen célra, azt a szakértő rendben lévőnek találná.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.