Die Welt (Welt.de)
A konzervatív német napilap Angol lap – a DFB-trikók náci stílusúak című cikkében foglalkozik a brit bulvársajtó fő tevékenységével, a nemzetiszocialista szimbólumok leleplezésével. A megszokott ízléstelen stílusban válaszolt a brit Daily Mail a német labdarúgó-válogatott idegenben hordott trikójának bemutatására. A lap címoldalán ott virított „A fekete ingesek visszatérése” felirat, mert a fekete színű trikók szerintük náci stílusúak. Ezzel a Német Labdarúgó-szövetség csapata „komoly felháborodást fog okozni” – írják. (A szövegben vastagon szedték a Reich – birodalom – fogalmát.)
A cikk mellé illusztrációként a brit listavezető Chelsea-ben játszó Michael Ballack és Adolf Hitler képe került. A brit lap szerint a focisták szerelése a rettegett SS-szel kapcsolatos emlékeket kelti életre. Hitler személyes testőrsége szintén fekete inget hordott. A Daily Mail idéz egy valóban „szavahihető” tanút, egy 28 éves kőművest, aki állítólag annyit mondott: „Amikor legutóbb fekete inget hordtak, akkor a világuralmat akarták. Azt hiszem, most is hasonló a helyzet. Ez a nagyapám generációjánál homlokráncolást fog kiváltani”.
A gusztustalan náci hasonlatok a sportesemények előtt a brit lapokban hosszú múltra tekintenek vissza, gyakran használva olyan kifejezéseket, mint hunok, káposzták, nácik, tipikus porosz katonasapkások, páncélosok és villámháború. A Sun az 1996-os német–angol Eb-elődöntő előtt Let’s blitz Fritz! címmel jelent meg, ami nagyjából annyit tesz: győzzük le villámháborúban a Fritzeket! Most az első szerencsétlen hasonlatra fél évvel korábban került sor.
Tages-Anzeiger (Tagesanzeiger.ch)
A baloldali–liberális zürichi napilap A juraiak és a neuenburgiak egyesülni kívánnak című cikkében tájékoztat a francia svájciak mozgolódásáról. A Jura-kanyar környékén élők egyetlen kantonba történő összefogása a Neuenburgban és Jurában élő, valamint a Bern kantonban lakó franciák körében széles támogatásra számíthat. A nyugat-svájci rádió és több francia nyelvű lap által végrehajtott közvélemény-kutatás szerint a válaszadók 60 százaléka képviseli ezt az álláspontot. Amennyiben semmi sem lesz a nagykanton ötletéből, akkor a többség a jelenlegi status quo fenntartását támogatja. A többi variáns egyértelműen megbukott a támogatás próbáján.
Die Presse (Diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilap SPÖ-baloldal: „a párt tönkremegy” című cikkében tudósít az osztrák szocialisták lázongásáról. Ha az SPÖ azt hiszi, minden maradhat a régiben, akkor tönkremennek – legalábbis így vélekednek az SPÖ-baloldal nevű kezdeményezés tagjai, amint az egy bécsi vitaestből kiderült. A tiltakozó mozgalom életre hívója Rudolf Fussi. Ő azért bírálta a szocialistákat, mert politikájukat a bulvárlapok címlapjai diktálják. Hiányzik a vízió, ezért az SPÖ balszárnyával közösen szeretné megváltoztatni a párt irányát. Javaslatukban a nagykoalíció végét és az SPÖ ellenzékbe vonulását követelték. Fussi kezdeményezésének legfontosabb szimbolikus személyisége Erwin Buchinger volt szociális miniszter és Kurt Flecker, a stájer tartománygyűlés elnöke. Buchinger a koalícióból történő kilépést „döntő stratégiai hibának” tartaná. Flecker sem támogatja azt a javaslatot, hogy az SPÖ ellenzékbe vonuljon. Saját baloldali párt ezért szóba sem jön egyikük számára sem.
Arról, hogy az SPÖ számos területen rossz irányba halad, Buchinger és Flecker is meg van győződve. Mindenekelőtt hiányolják a párt világos profilját. A probléma szerintük az, hogy a szocialistáknál a kormányzati konszenzusra törekvés dominál, s ezt tették a párt irányvonalává is ahelyett, hogy egy világos pártirányvonalról vitatkoznának, s ezt próbálnák meg kormányon megvalósítani annak tudatában, hogy nem sikerülhet minden – fogalmazott Buchinger. A volt szociális minisztert zavarja a párton belüli viták hiánya is. Buchinger ezért attól tart, hogy a költségvetés szanálása közben a megszorítási javaslatokat nem nyíltan és széles körben fogják megvitatni, hanem egy hirtelen húzással fogják elfogadni.
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás